سه شنبه , ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
enfa
خانه > اخبار > اخبار خانه > بیماری ثبت سفارش حاد شد

بیماری ثبت سفارش حاد شد

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: بدنه ثبت سفارش به نوعی دچار بیماری شده است که نمی‌توان هیچ برنامه‌ریزی برای آن کرد.

شهرام شریعتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازرگانان ایران با بیان اینکه سیستم صادرات و واردات در کل دنیا یک روند خطی دارد، افزود: از آنجا که این خط در کشور ما هیچ ‌گاه به صورت ممتد ادامه نداشته است، همیشه با مشکلاتی رو به رو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: نمی‌توان برای واردکننده مشخص کرد که امروز ثبت سفارش انجام دهد و سه ماه دیگر این روند تغییر کند و اجازه ثبت سفارش را از وی بگیریم.

این فعال اقتصادی با اشاره به روند ممتد ثبت سفارش در دنیا، اظهار کرد: اکنون اقتصاد کشور مضمحل شده و ذهن اقتصاد درگیر است که چه کاری باید انجام دهد.

به گفته شریعتی، یک فعال صادراتی نمی‌تواند کالایی را امروز صادر کند و ۶ ماه آینده به طرف تجاری خود بگوید ارسال کالا یا خدمات مورد نظر امکان‌پذیر نیست.

پایداری بازار ایران به هم ریخته است

وی تصریح کرد: از آنجا که پایداری بازار به طور کلی به هم ریخته است، دیگر برندهای اصلی و شاخص و برندهای متفرقه برایشان فرقی نمی‌کند که چه کاری باید انجام دهند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران تاکید کرد: تا زمانی که این تعادل در روند قوانین، تصمیم‌گیری‌ها و بخشنامه‌هایی که از سوی وزارتخانه‌ها صادر می‌شود، باز نگردد؛ عملاً ثبت‌سفارش هیچ ارزشی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه اکنون ثبت سفارش در ایران تبدیل به رانت شده است، افزود: این رانت در خدمت افرادی مطلع از شرایط قانونی قرار می‌گیرد و می‌توانند از مکانیزم ثبت سفارش استفاده کنند. این در حالی است که اگر رانت وجود نداشته باشد هم ثبت سفارشی صورت نمی‌گیرد.

شریعتی بیان کرد: چند وقت پیش که رئیس کل بانک مرکزی تغییر کرد، دیدگاه‌ها بر این اساس بود که تعادل به بازار باز می‌گردد؛ اما شاهد بودیم که با تغییر مدیر و وزیر تعادل به بازار باز نمی‌گردد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که این مشکلات در روند ثبت سفارش وجود داشته باشد، ثبت سفارش برای هیچ کالایی اعم از صادراتی، تولیدی و … انجام نخواهد شد. چون برنامه‌ای نداریم، خواه و ناخواه ثبت سفارش کالاها همیشه با مشکل مواجه خواهد شد.

QR code

همچنین ببینید

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۳/۲۸

قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۶ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش به ۶۰ …

{"slides_column":"17","slides_scroll":"1","dots":"true","arrows":"false","autoplay":"true","autoplay_interval":"500","loop":"true","rtl":"true","speed":"3000","center_mode":"true"}