دوشنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۸
enfa
خانه > اخبار > اخبار خانه > دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران:تصویب FATF هیچ تاثیری در وضعیت اقتصادی ندارد

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران:تصویب FATF هیچ تاثیری در وضعیت اقتصادی ندارد

شهرام شریعتی با اشاره به شرایط بین المللی کشور و تحریم‌هایی که علیه ایران توسط آمریکا اعمال شده است، گفت: ورود، خروج و یا ماندن در FATF هیچ تاثیری در وضعیت کشور ندارد.

شهرام شریعتی در مصاحبه با برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت وگو با اشاره به شرایط بین المللی کشور و تحریم هایی که علیه ایران توسط آمریکا اعمال شده است، گفت: ورود، خروج و یا ماندن در FATF هیچ تاثیری در وضعیت کشور نخواهد داشت زیرا در حال حاضر هیچ تراکنش مالی مستقیم ایران با بانک های بین المللی به صورت قانونی ندارد.

وی همچنین تصریح کرد: اگر بخواهیم از موضع ایدئولوژیک وارد این موضوع شویم، نباید FATF را پذیرفت زیرا پذیرش آن، زورگویی آشکار آمریکا محسوب می شود و امکان تراکنش مالی با گروه ها و جریان های مقاومت را نخواهیم داشت. اگر بخواهیم از نظر فنی این موضوع را بررسی کنیم، باید اعتراض کنیم شفافیت امری جذاب است و تمام کشورها موظف هستند به سمت شفافیت حرکت کنند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران از عدم وجود شفافیت در بخش های مختلف کشور گفت و اظهار کرد: در اقتصاد کشور از جمله مالیات ها، معاملات و تولید شفافیت نداریم. از سوی دیگر طرح این موضوع که کشورهای ابرقدرت FATF را ایجاد کردند تا کشورهای جهان سوم را تحت کنترل درآورند یک موضوع اشتباه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: متاسفانه ایران خودش را در یک کنج و گوشه قرار داده است و دائم می گوید نباید کشورهای دیگر برای ایران تصمیم گیری کنند؛ اگر می توانیم تصمیم گیر و تصمیم ساز باشیم، هم اینک بهترین فرصت و زمان برای ایجاد این اثرگذاری است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه از بی تاثیر بودن وجود یا عدم وجود FATF در شرایط فعلی گفت و عنوان کرد: در چنین شرایطی که در تحریم قرار داریم نمی توانیم تراکنش مالی داشته باشیم و بنابراین باید FATF را رد کنیم چون این قانون قصد دارد کنترل مالی انجام دهد و قصد دارند سرپوش روی پولشویی های خودشان انجام دهند که این موضوع مورد پذیرش نیست. اقتصاد کشور در حال حاضر بیمار است اما با FATF نمی توان آن را درمان کرد.

QR code

همچنین ببینید

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:بلاتکلیفی تولیدکنندگان در فضای بی پولی

سید عبدالوهاب سهل آبادی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفتگو با خبرنگار …