خانه > اخبار > اخبار خانه > دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران:اقتصاد کشور روی ریل خود حرکت نمی کند

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران:اقتصاد کشور روی ریل خود حرکت نمی کند

شهرام شریعتی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، در مصاحبه با برنامه« گفتگوی اقتصادی» که از آنتن رادیو گفت و گو، با عنوان «مشکلات اقتصادی کشور و ایجاد زنجیره سازی در امر تولید» پخش می شد ،با بیان اینکه در اقتصاد کشور از جمله در امر تولید بازار رقابتی وجود ندارد و اگر رقابتی نیز وجود دارد این رقابت، بین بخش خصوصی و دولتی است و از آن نمی‌توان به عنوان رقابت همگنی یاد کرد، تصریح کرد: در حال حاضر دولت مرکزی بخش عمده ای از اقتصاد کشور را در اختیار ندارد و این سازمانها و ارگانها هستند که در این حوزه اثرگذاری و تصمیم گیری می کنند ، چنان که شاهد نظارت کلانی در این حوزه از سوی دولت نیستیم .

وی با بیان اینکه ریلی که در حال حاضر اقتصاد کشور بر آن حرکت می‌کند یکپارچه نیست، تاکید کرد: زنجیره اقتصادی کشور کامل نیست و حلقه هایی در آن وجود ندارد که باید برای پر کردن این حلقه ها فکری کرد و از افراد تاثیر گذار در این زمینه استفاده کرد .

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اعتقاد بر اینکه فاقد نیروهای کارآمد و متخصص در عرصه اقتصاد کشوری هستیم، ادامه داد : اقتصاد کشور، اقتصاد پایداری نیست بنابراین توسعه اقتصادی در کشور نیز پایدار نیست .

شریعتی در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه برند های اقتصادی ایران در عرصه جهانی شناخته شده نیستند، گفت : همان طور که در فوتبال کشور این امر پذیرفته شده است که از مربی های خارجی و توانمندی های آنها استفاده کنیم به نظرم در زمینه اقتصاد نیز نیاز داریم با مشاورانی خارجی ارتباط گرفته و از تخصص و تجربیات آنها برای حل برخی از مشکلاتی که در حوزه اقتصاد کشور وجود دارد، استفاده کنیم .

وی با بیان اینکه در امر تولید تکنولوژی کار آمدی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد : شرکت های دانش بنیان در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند ولی به تکنولوژی کارآمد هنوز در برخی از حوزه‌ها دسترسی نداریم .

دبیرکل خانه صنعت و معدن جوانان، در ادامه اظهارات خود در این برنامه با بیان اینکه بین صنایع پایین دستی و بالادستی کشور هماهنگی وجود ندارد، ادامه داد :صنایع در کشور برای صادرات ساخته و شناخته نشده اند، زنجیره تولید در کشور یکپارچه نیست و ما باید همه این مسائل را درست کنیم که قطعاً امری زمان‌بر است و این به اقتصاد کشور لطمه می‌زند.

شریعتی در ادامه اظهارات خود چمدعی شد: اجزای اقتصادی کشور در حال حاضر اعتمادی به مدیران فعال در این صحنه ندارند .

وی با بیان اینکه وقتی می توانیم از بسیج مردمی در اقتصاد صحبت کنیم که به مردم در این زمینه امکانات و آموزش لازم داده باشیم، افزود :نباید اینگونه باشد که وقتی دچار مشکل می‌شویم بگوییم مردم شما وارد اقتصاد شوید.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور باید زهکشی شود و خروجی زهکشی اقتصاد کشور، صادرات است ،ادامه داد: وقتی می توانیم از اقتصاد درون زا صحبت می‌کنیم که محصولاتمان را صادر کنیم و بتوانیم ارزهای حاصله از صادرات را به کشور بازگردانیم تا وقتی نتوانیم ارزها را به کشور بازگردانیم به اقتصاد درون‌زا نمیرسیم .

این عضو هیئت رئیسه خانه اقتصاد ایران با تاکید بر اینکه صادرات و درآمد را اصل اقتصاد می‌دانیم، گفت: بسیاری از مدیران در اقتصاد کشور بیش از اینکه مدیران متخصصی باشند، مدیران مطلعی هستند که از امور در حوزه کاری شان مطلع هستند ولی تخصصی برای حل مسائل ندارند .

QR code

همچنین ببینید

اقتصاد رها شده و شخص رئیس جمهور مسئول است/ دولت با “بازی تفکیک وزارت صمت” وقت را تلف کرد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام اینکه اقتصاد به حال خود رها شده …