چهارشنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
enfa
خانه > اخبار > اخبار ویژه > تعطیلی واحدهای تولیدی افتخار نیست

تعطیلی واحدهای تولیدی افتخار نیست

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: تعطیلی واحدهای تولیدی برای مسئولان افتخار نیست ما نباید بر این فعالان اقتصادی سخت بگیریم و واحدهای تولیدی که برند ملی و جهانی شده اند را بدون دلیل ببندیم.

محمد دره‌وزمی که در آیین تجلیل از فعالین اقتصادی و صادرکنندگان که (۲۴آبان ماه) سال جاری در استانداری کردستان برگزار شد خاطرنشان کرد: در هر شرایطی و به هر صورتی ارگان های ذیربط باید کمک حال صادرکنندگان و فعالان اقتصادی باشند.

محمد دره‌وزمی با اشاره به سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیاست وزارتخانه کمک به اقتصاد کشور، تنظیم بازار، حفظ جریان تولید و تامین کالای اساسی مورد نیاز مردم است.

وی در پایان با اشاره به سختی‌های احداث یک واحد تولیدی صنعتی و سرمایه گذاری یادآور شد: همه دستگاه‌های دولتی به حفظ جریان تولید در استان کردستان کمک کنند و مشکلات را از پیش روی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بردارند.

استان کردستان به علت شرایط جغرافیایی خاص و وجود ظرفیت قابل توجه پرورش دام‌های سبک و سنگین همیشه مورد توجه بوده است و اکنون به راهبردی برای جبران توسعه نیافتگی صنعتی این استان از سوی نمایندگان کرد مجلس و مسئولان استانی تبدیل شده است.

در بزرگترین کارخانه تولید لبنیات کردستان تخته می شود!؟

شرکت لبنیات پاک آرا سنندج با گذشت سه دهه فعالیت در عرصه محصولات لبنی، اکنون با چالش تامین نقدینگی مواجه است. مشکلی که به گفته مدیرعامل این شرکت در صورت عدم رسیدگی و توجه به موقع مسئولان استانی باعث تعدیل نیرو در این واحد تولیدی می‌شود.

یکی از شرکت‌هایی که در زمینه محصولات فراوری شده دامی اعم از شیر پاستوریزه، پنیر، ماست و انواع دیگری از فرآورده‌های لبنی فعالیت دارد شرکت لبنیات پاک آرا سنندج است. این شرکت در سال ۶۷ با عنوان شرکت لبنیات سنندج شروع به کار کرد و پس از مدتی به زیرمجموعه شرکت لبنیات پاک تهران درآمد.

در حال حاضر ۵۴ نفر در بخش فروش و ۱۴۶نفر در بخش تولید شرکت لبنیات پاک آرا سنندج درحال فعالیت هستند که در صورت مرتفع نشدن مشکلات مالی و نقدینگی آن از سوی مسئولان استانی منجر به تعدیل نیرو و فشار مضاعف به دهک های پایین جامعه می شود و چرخه تولید یکی دیگر از واحدهای تولیدی استان کردستان را سخت تر از همیشه می کند.

حسام خدایی -مدیرعامل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به عدم تامین نقدینگی از سوی بانک‌های استان کردستان اظهار کرد: رایزنی هایی با مسئولان استانی در خصوص تامین نقدینگیمان انجام شده است و امیدواریم بتوانیم تسهیلات موردنظرمان را از بانک عامل دریافت کنیم.

وی افزود: متاسفانه در بحث وثیقه کمبود داریم که مصوبه تسهیلگری استانداری به سیستم بانکی ابلاغ شده است و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی قول مساعدت در این مورد داده اند.

۳۲نفر از پرسنل را به صورت موقت تعدیل کرده ایم

خدایی با بیان اینکه بنظر می‌رسد مقوله کار و اشتغال برای تیم بانکی استان کردستان از اهمیت زیادی برخوردار نیست تصریح کرد: در ۱۵روز پایانی آبان ماه ۳۲نفر از پرسنل را به صورت موقت تعدیل کرده ایم و حل نشدن این موضوع باعث تعدیل دائمی نیروهای شرکت می شود.

تنها مشکل ما عدم تامین نقدینگی از سوی بانک کشاورزی است

وی عدم تامین نقدینگی در آینده را عامل بروز مشکلات برای شرکت دانست و عنوان کرد: همه کارهای ما شفاف است و از سوی ادارات مشکلی در خصوص اعطای تسهیلات نداریم و تنها مشکل ما عدم تامین نقدینگی از سوی بانک کشاورزی است.

خدایی با بیان اینکه نمونه های خوبی از همکاری بانک ها و شرکت های لبنیاتی در استان های دیگر وجود دارد، ادامه داد: شرکت لبنیاتی کوچکی در شمال کشور با حمایت و پشتیبانی مسئولان و تسهیلات تخصیصی استانی اکنون به یکی از شرکت های بزرگ لبنیاتی خاورمیانه تبدیل شده است که متاسفانه چنین حمایتی را از بانک های استان کردستان نمی‌بینیم .

وی درخصوص برنامه بنیاد مستضعفان برای افزایش ظرفیت دامپروری های شیری کردستان خاطرنشان کرد: این بنیاد سعی دارد متناسب با ظرفیت شرکت لبنیات پاک آرا سنندج اقدام به افزایش ظرفیت تولید شیرخام در شرکت دشت گل قروه بکند و ما آمادگی کامل برای خرید تضمینی شیرخام این دست دامپروری ها را داریم .

وی گفت: سرمایه‌گذاری هایی برای تبدیل شرکت لبنیات پاک آرا سنندج به بزرگترین شرکت لبنیاتی غرب کشور انجام شده است .

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود و تاثیر آن بر شرکت لبنیات پاک آرا اظهار کرد: در شرایط اقتصادی کنونی و نوسانات نرخ ارز، تاخیر در پرداختی های پرسنل و کارکنان لبنیات پاک آرا به وجود آمد که با ثبات بازار، وضع اقتصادی کمی بهتر شد و امیدواریم با همکاری مسئولان اوضاع پرداختی ها بهتر نیز شود .

خدایی افزود: شرکت سونسیای فرانسه که دومین تولید کننده بزرگ پنیر در جهان است خواستار سرمایه گذاری در شرکت لبنیات پاک آرا سنندج شده است که با اعمال تحریم ها این قضیه به تاخیر افتاده است .

وی در پایان با اشاره به برنامه های آینده این شرکت ابراز امیدواری کرد: انتظار داریم تا پایان سال جاری افزایش تنوع تولید محصولات داشته باشیم و دریافت شیرخام را از ۸۵تن به روزانه ۱۰۰ تن افزایش دهیم .

شرکت لبنیات پاک آرا سنندج چک برگشتی و مشکل وثیقه دارد

جمشید ذبیح‌اللهی، مدیر روابط عمومی بانک کشاورزی استان کردستان درخصوص علت عدم پرداخت تسهیلات از سوی این بانک به شرکت لبنیات پاک آرا سنندج تصریح کرد: سند شرکت لبنیات پاک آرا در رهن بانک صنعت، معدن و تجارت قرار دارد که ۸مرحله وام از این بانک دریافت کرده است و اکنون برای وثیقه دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی اقدام به معرفی خود شرکت کرده است که درحال حاضر در گرو بانک صنعت،معدن و تجارت قرار دارد.

وی عنوان کرد: شرکت لبنیات پاک آرا سنندج به دلیل داشتن چک برگشتی و مشکلات وثیقه شرایط و امکان پرداخت تسهیلات را از سوی بانک کشاورزی ندارد.

مدیر روابط عمومی بانک کشاورزی استان کردستان در پایان با تاکید بر تسهیلگری این بانک در پرداخت تسهیلات یادآور شد: سال گذشته ۹۰۰میلیون تومان تسهیلات از سوی بانک کشاورزی بدون کارکرد حساب بانکی و تنها به ضمانت مسئولانی استانی در اختیار شرکت لبنیات پاک آرا سنندج قرار گرفت که این کار را هیچ بانکی انجام نمی دهد.

به گزارش ایسنا، با بسته شدن مرزهای استان کردستان و توقف فعالیت همیشگی بازارچه های مرزی و اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا نیاز است مسئولان به فکر چاره ای برای جوانان و سرمایه های این مرز و بوم باشند که اکنون با فعالیت در تولیدی با اندک حقوق ماهیانه درحال گذراندن زندگی اند. کسانی که در صورت بیکاری مجبور به روی آوردن به شغل هایی نظیر کولبری و دست فروشی می شوند.

گزارش از سعید فریدی خبرنگار ایسنا، منطقه کردستان

QR code

همچنین ببینید

سرمایه‌گذاری مردم در بخش مسکن برای حفظ سرمایه است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مسکن مهر یکی از طرح‌های موفق بوده است. …

{"slides_column":"17","slides_scroll":"1","dots":"true","arrows":"false","autoplay":"true","autoplay_interval":"500","loop":"true","rtl":"true","speed":"3000","center_mode":"true"}