سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
enfa
خانه > اخبار > اخبار ویژه > تولید کنسانتره مس سرچشمه افزایش می یابد

تولید کنسانتره مس سرچشمه افزایش می یابد

معاون بهره برداری مجتمع مس سرچشمه استان کرمان گفت: با اجرای طرح های توسعه استان، تولید کنسانتره در سال ۱۴۰۱ از ۶۰۰ هزارتن فعلی به بیش از یک میلیون و ۶۰ هزار تن خواهد رسید.

 

به گزارش ایرنا ، محمد‌ ضیاءالدینی شامگاه شنبه در جریان بازدید بسیج رسانه کشور از این مجتمع ، معدن مس سرچشمه را یکی از معادن بزرگ پروفیلی‌ در دنیا دانست و اظهار داشت: حدود ۵۰ سال پیش شرکت آمریکایی ها با اکتشاف این معدن ،ذخیره اولیه آن را به طور تقریبی ۲۸۳ میلیون تن سنگ معدنی با عیار۱/۲ درصد برآورد کردند.
وی با اشاره به این طرح ۲۰ ساله گفت: کارخانه تغلیظ شماره یک قدیم با ظرفیت تولید سالانه ۳۶۰ هزار تن سنگ کنسانتره راه اندازی و بدنبال آن کارخانه ذوب با ظرفیت تولید۱۴۰ هزارتن آند ایجاد شد‌.
ضیاءالدینی تصریح کرد: با توجه به اینکه سیستم کوره ها قدیمی و با تکنولوژی ریورب بود، در سال ۱۳۶۱ پالایشگاهی با ظرفیت ۱۵۸ هزار تن کاتد راه اندازی کردیم که قابل افزایش تا ۲۴۰ هزار تن کاتد در سال است.
‌وی عنوان کرد: در سال ۸۰ با بررسی مجدد روی معادن استان، میزان ماده معدنی قابل استخراج از ۲۸۸ میلیون ‌تن به ۸۰۰ میلیون تن با عیار ۰/۷۶( هفتاد و شش صدم ) افزایش پیدا کرد و پس از آن طرح توسعه ای کارخانه تغلیظ و همچنین فاز اولیه کارخانه با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزارتن کنسانتره در سال را اجرا کردیم و از همان سال بدنبال تغییر تکنولوژی کوره های ذوب بودیم .
ضیاء الدینی ادامه داد: در زمان حاضر ۶۰۰ میلیون تن سنگ سولفوریک از معدن سرچشمه استخراج شده و ذخیره باقیمانده سنگ معدن به ۸۲۰ میلیون تن رسیده ضمن اینکه در سال ۹۰ با راه اندازی فاز دوم کارخانه تغلیظ ظرفیت آن به۱۵۰ هزارتن افزایش یافته است.
معاون بهره برداری مجتمع مس سر چشمه گفت: با راه اند‌ازی کارخانه تغلیظ در سال گذشته تولید از ۳۰۰ هزار تن به ۶۰۰ هزار تن افزایش یافت ضمن اینکه کارخانه ذوب فلش هم در آبان ماه گذشته راه اندازی شد که در شرایط فعلی ۲۵۰ هزار تن آند حاصل از کنسانتره در طول سال تولید می شود.
وی بیان کرد: ظرفیت کارخانه پالایشگاه در حالت اولیه ۱۵۸ هزار تن و قابل افزایش به ۲۴۰ هزار تن است .
ضیاء الدینی خاطرنشان کرد: با توجه به اتمام خاک های‌ اکسید ظرفیت کارخانه لیچینگ پایین آمده و در نتیجه به فکر پیاده کردن روش های جدید بیو لیچینگ ‌ هستیم .
معاون بهره برداری مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: کارخانه تغلیظ میدوک با تولید سالانه ۱۵۰ هزارتن کنسانتره فعالیت می کند که با احتساب ۶۰۰ هزار تن تولید کنسانتره در استان می توان گفت که تولید آن در معادن استان کرمان به ۸۱۰ هزار تن می رسد ضمن اینکه با راه اندازی واحد «دره آلو » با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن و واحد «دره زار» با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن کنسانتره در سال، مجموع تولید استان به یک میلیون و ۶۰ هزار تن در سال ۱۴۰۱ خواهد رسید.
وی با اشاره به تولید ۲۴۰ هزار تن کنسانتره کاتد در منطقه کرمان در سالجاری گفت : ۱۱ هزار تن از این میزان در کارخانجات لیچینگ و بقیه از پالایشگاه معادن استخراج و تولید شد.
ضیاءالدینی بیان کرد: سالانه ۵۰ هزار تن ورقه مفتول مس تولید و به بازار عرضه می شود ،علاوه بر آن سالانه ۶ هزار تن کنسانتره مولیبدن تولیدی معادن استان کرمان است .
وی گفت : از ابتدای اکتشاف معادن استان کرمان تا کنون ۶۰۰ میلیون ‌تن سنگ سولفور تولید کردیم و بررسی ها نشان می دهد که ۸۲۰ میلیون ‌تن مواد معدنی قابل برداشت دیگر داریم.
به گفته ضیاءالدینی ،در حوزه مس محتوا که سالانه ۲۹۸ هزارتن در ایران تولید می شود رتبه ۱۵ جهانی را داریم و به لحاظ ذخایر معدنی جزو ۱۰کشور اول دنیا هستیم، ایران در تولید کاتد و کنسانتره در منطقه خاورمیانه بزرگترین کشور استخراج کننده است .

** راه اندازی کارخانه اسید
معاون طرح های توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران هم گفت: راه اندازی کارخانه اسید در سرچشمه و خاتون آباد از مهمترین پروژه هاست که آلایندگی در این معادن را به صفر می رساند.
محمود خدادادی بیان کرد: این کارخانه اسید با مبلغ ۲۰۸ میلیون یورو معادل ۹۰ میلیارد تومان در حال راه اندازی است.
وی بیان کرد: بعد از راه اندازی این دو طرح که تا پایان امسال به اتمام می رسند طرح دره زار را داریم که با ظرفیت تولید ۱۴۰ هزار تن کنسانتره در نیمه دوم امسال پیمانکار عملیات اجرایی آن را آغاز خواهد کرد.
خدادادی ادامه داد: طرح دیگر دره آلو است ِکه‌ در جنوب استان کرمان مابین بردسیر و بافت با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزارتن تا دوسال دیگر راه اندازی می شود.
شهر مس سرچشمه با جمعیتی افزون بر ۲۵ هزار نفر در ۶۰ کیلومتری رفسنجان از توابع استان کرمان قرار دارد.

QR code

همچنین ببینید

برنامه‌های دانشگاه امیرکبیر برای توسعه ارتباط با صنعت

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه برای توسعه ارتباط با صنعت، …

{"slides_column":"17","slides_scroll":"1","dots":"true","arrows":"false","autoplay":"true","autoplay_interval":"500","loop":"true","rtl":"true","speed":"3000","center_mode":"true"}