فرسودگی زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. فرسودگی زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران می‌گوید شهرداری‌ها از مالیات تولیدکنندگان شهرک‌های صنعتی بهره‌مند می‌شوند اما هیچ‌گونه خدماتی به این دسته از فعالان اقتصادی ارائه نمی‌دهند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران به نقل از گسترش نیوز، صابر پرنیان اظهار کرد: ۱۰ سال پیش، آیین‌نامه‌ای در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و به دنبال آن شهرک‌های صنعتی از قانون شهرداری‌ها معاف شدند اما این قانون تا به امروز  به مرحله اجرا نرسیده است.

وی ادامه داد: ۳ درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده‌ای که تولیدکنندگان شرکت شهرک‌های صنعتی به دولت می‌پردازند به شهرداری اختصاص‌یافته اما شهرداری‌ها هیچ‌گونه خدماتی به تولیدکنندگان شهرک‌های صنعتی ارائه نمی‌دهند. این موضوع تا چند سال آینده تبعات جدی به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به این‌که سال‌هاست این ۳ درصد ارزش‌افزوده برخلاف قانون به جیب شهرداری می‌رود، افزود: زیرساخت شهرک‌های صنعتی شامل شبکه آب، شبکه برق، خیابان‌ها، فضای مبلمان و تصفیه‌خانه‌ها در حال فرسوده‌ شدن است. همچنین لوله‌های آبی که از ۳۰سال گذشته تا به امروز در این شهرک‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند، نیاز به بهسازی و نوسازی دارند اما هیچ اعتبار قانونی برای این امر مصوب نشده و تولیدکنندگان نگران آینده تولید خود در این شهرک‌ها هستند.

پرنیان با اشاره به این‌که درخواست اهالی این حوزه برای برگشت یک درصد از سهم ۳ درصدی شهرداری به تولیدکنندگان، مورد موافقت مجلس قرار گرفت، تصریح کرد: متاسفانه تا به امروز موفق به متقاعد کردن شهرداری برای بازگشت این یک درصد مالیاتی که از جیب تولیدکنندگان می‌رود، نشده‌ایم. اگر کوتاهی شهرداری  ادامه‌دار شود، خسارت جبران‌ناپذیری به سیستم تولید شهرک‌های صنعتی  وارد خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران، مرجوع‌ نشدن سهم یک‌درصدی تولیدکنندگان از سهم 3‌درصدی شهرداری، مشکل تمامی شهرک‌های صنعتی کشور است.

وی افزود: برای تداوم تولید در شهرک‌های صنعتی، نیازمند تکمیل، بهسازی و نوسازی زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی هستیم. با توجه به این‌که هیچ‌گونه ردیف بودجه‌ای برای شهرک‌های صنعتی در قانون بودجه تعریف ‌نشده است، برگشت یک درصد مالیات از شهرداری یکی از مهم‌ترین مطالبات شهرک‌های صنعتی است. اگر زیرساخت نباشد، تولید از بین می‌رود. اگر مشکلات زیرساختی در شهرک‌های صنعتی رفع نشود تا ۵ سال آینده شاهد مشکلات غیرقابل جبرانی خواهیم بود.

وزارت نیرو کوتاهی می‌کند

پرنیان از کوتاهی وزارت نیرو به‌عنوان متولی تامین انرژی کشور انتقاد کرد و گفت: مشکل ما در تهران و تمامی شهرک‌های صنعتی کشور،‌ عدم تکمیل زیرساخت‌ها و تامین آب و برق مکفی و پایدار برای تولیدات شهرک‌های صنعتی است. از این رو وزارت نیرو به‌عنوان دستگاه متولی، طبق قانون باید زیرساخت‌های لازم در واحدهای صنعتی یعنی آب، برق و گاز را تامین کرده و تحویل واحدهای تولیدی دهد اما متاسفانه شهرک‌های صنعتی در تامین انرژی کافی با مشکلات زیادی مواجه‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران در پاسخ به این سوال که وزارت نیرو برای عدم تامین انرژی مورد نیاز واحدهای تولیدی چه پاسخی دارد؟ گفت: وزارت نیرو از کمبود اعتبار گله‌مند است و در پاسخ به شرکت شهرک‌های صنعتی، کمبود اعتبار را به عنوان یکی از موانع تامین انرژی شهرک‌ها مطرح می‌کند. طبق قانون ششم توسعه، ماده ۵۴ قانون احکام دائمی و ماده ۸۱ قانون الحاق،  قانون‌گذار وزارت نیرو را مکلف به تامین انرژی مورد نیاز شهرک‌های صنعتی کرده اما وزارت نیرو، کمبود اعتبار را بهانه می‌کند.

وی افزود: وزارت نیرو باید نگاه ویژه‌تری به شهرک‌های صنعتی داشته باشد. سهم شهرک‌های صنعتی در آب کشور ۲ درصد و در اشتغال‌زایی ۳۵ درصد است. همچنین شهرک‌های صنعتی یکی از بازوان تولیدی و اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. بنابراین وزارت نیرو باید به وظیفه خود در قبال تامین انرژی آنها بیش ‌از پیش اهمیت دهد.

فهرست