ادامه حرکت طلای جهانی در سراشیبی سقوط

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. ادامه حرکت طلای جهانی در سراشیبی سقوط
طلای جهانی روز چهارشنبه تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب آمریکا که احتمال تحکیم سیاست پولی این کشور را تقویت کرد، کاهش داشت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز چهارشنبه بازار سنگاپور، ۰.۱ افت کرد و به ۱۱۶۸.۸۰ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با ۰.۱ درصد رشد، در ۱۱۷۱.۲۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۶.۴۰ دلار یا ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۱۱۷۰.۱۰ دلار بسته شد.

افزایش نرخهای بهره در آمریکا، قیمت طلا را تحت فشار قرار خواهد داد زیرا هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را بالا می برد.

به گفته رونالد لیونگ، مدیر فروش در شرکت بازرگانی طلای لی چیونگ گولد هنگ کنگ، همه منتظر نشست سیاست پولی هفته آینده بانک مرکزی آمریکا هستند و فروش طلا در صندوقهای سرمایه گذاری و قوی‌تر شدن دلار، قیمت‌های این فلز زرد را تحت فشار قرار داده است.

طبق گزارش کومرس بانک، ذخایر طلای صندوق‌های سرمایه گذاری روز دوشنبه ۵.۱ تن کاهش داشت که هفدهمین کاهش روزانه متوالی بود. این صندوق‌ها همانند سهام معامله می کنند اما طلا برای حمایت از سهام نگهداری می شود. ذخایر این صندوق‌ها در ۱۷ روز منتهی به دوشنبه هفته جاری، حدود ۱۵۰ تن کاهش داشت که تقریبا دو برابر میزان طلایی بود که در سه ماهه سوم به ذخایرشان افزوده شده بود.

سرمایه گذاران در حال حاضر یقین دارند که افزایش نرخهای بهره آمریکا هفته آینده تصویب می شود و بیشتر مایلند بدانند آیا سال آینده نرخهای بهره افزایش بیشتری خواهد یافت.

بر اساس گزارش رویترز، سیاستگذاران متعدد بانک مرکزی آمریکا نسبت به روند رشد اقتصاد این کشور ابراز اطمینان کرده و از احتمال افزایش نرخهای بهره در آینده نزدیک خبر داده اند.

سرمایه گذاران همچنین به نشست سیاست پولی بانک مرکزی اروپا پیرامون برنامه تسهیل مقداری پول، در روز پنج شنبه چشم دوخته اند. پیش بینی می شود بانک مرکزی اروپا برنامه خرید اوراق قرضه را تغییر داده و تا مارس سال ۲۰۱۷ تمدید کند.

ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت INTL FCStone اظهار کرد: انتظار می رود شرایط بازار در آستانه نشست بانک مرکزی اروپا آرام باشد و طلا از تصمیم این بانک درباره سیاست پولی، جهت خواهد گرفت.

بازارهای سهام آسیایی روز چهارشنبه صعود کردند در حالیکه یورو و دلار تغییر چندانی نداشتند.

آمار اخیر نشان داد سفارشهای جدید برای کالاهای کارخانه ای آمریکا در اکتبر، بزرگترین افزایش را در حدود یک سال و نیم گذشته داشت که نشانه بیشتری از بهبود تدریجی بخش تولید این کشور است. آمار قوی اشتغال بخش غیر کشاورزی و فعالیت بخش خدمات این دیدگاه را تقویت کرد که بانک مرکزی آمریکا آماده افزایش نرخهای بهره است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش یافت و ۱۶.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۹۳۳.۲۰ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۳ درصد کاهش، در ۷۳۴.۴۰ دلار ایستاد.

فهرست