اقتصاد مقاومتی عملی شد؟

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. اقتصاد مقاومتی عملی شد؟
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان این‌که مقوله اقتصاد مقاومتی را باید در ابتدا مسئولین و مردم باور کنند، گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید زیرساخت‌ها در کشور مهیا شود و در سالی که گذشت عملکرد دولت و مجلس در این زمینه مطلوب نبود.

بیژن پناهی زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی را به صورت کامل در کشور محقق کنیم باید این کار را از مدارس، مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و … شروع کنیم تا همه مردم برای تامین نیاز خود از تولیدات داخلی استفاده کنند.

وی افزود: باید همزمان با فرهنگسازی که در زمینه اقتصاد مقاومتی در کشور انجام می‌شود، زیرساخت‌ها نیز مهیا و فضای کسب و کار نیز برای تولید به خوبی آماده شود تا بتوان اقتصاد مقاومتی را به صورت کامل اجرایی کرد.

پناهی زاده تصریح کرد: قوانین کار و قوانین بانکی برای تحقق اقتصاد مقاومتی اشکال دارند. همچنین قوانین قضایی در جهت حمایت از تولید نیستند.

وی با بیان این‌که قوانین مالیاتی باید در جهت حمایت از تولید اصلاح شوند، گفت: تمدید یکساله قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از ایرادات در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است زیرا تولیدکننده مسئول وصول مالیات برای ادارات مالیاتی شده است.

پناهی زاده عنوان کرد: سود بانکی برای سپرده‌ها و تسهیلات، بسیار بالا است و این مساله برای تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی مشکل‌زا است. در این زمینه پرداخت تسهیلات کم‌بهره جهت جایگزینی ماشین‌آلات به روز به جای ماشین آلات فرسوده می‌تواند بسیار موثر باشد.

وی گفت: ثبات اقتصادی و سیاسی از لازمه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است و باید مسئولان باور کنند اقتصاد مقاومتی نسخه حیات بخش اقتصاد است. اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که ما ریاضت بکشیم بلکه اقتصاد مقاومتی به ما کمک می‌کند تا خود را در مقابل تهدیدها واکسینه کنیم.

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان این‌که مقوله مغفول مانده در بخش اقتصاد مقاومتی، بخش معدن است، خاطرنشان کرد: آب را با مصیبت به جایی که آب ندارد انتقال می‌دهیم تا کارخانه فولادی احداث ‌کنیم که از نظر اقتصادی به صرفه نیست؛ این کارها در راستای اقتصاد مقاومتی نیست.

فهرست