بیش از یک هزار واحد صنعتی تعطیل سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. بیش از یک هزار واحد صنعتی تعطیل سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یک هزار و 81 واحد صنعتی تولیدی در داخل شهرک‌های صنعتی کشور که 100 درصد تعطیل بودند در سال گذشته به چرخه تولید بازگشتند.

به گزارش ایرنا، «علی یزدانی» عصر روز سه شنبه در نشستی با برخی مدیران صنایع کاشان در محل اتاق بازرگانی این شهرستان اظهار کرد: فعال شدن این واحدها در در قالب تصمیم‌های اقتصاد مقاومتی و اجرای طرح رونق صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در راستای تبعیت از فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب، برای نخستین بار در کشور سال گذشته در قالب اقتصاد مقاومتی و طرح رونق، چهار هزار میلیارد ریال بدهی شهرک های صنعتی بابت جریمه پرداخت شد.
وی در ادامه اظهار کرد: پنج هزار و 400 طرح نیمه تمام صنعتی با 220 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در طول سه سال و نیم گذشته در کشور به بهره برداری رسیده است.
یزدانی تاکید کرد: این واحدهای صنعتی و تولیدی در مجموع به طور مستقیم برای 76 هزار نفر شغل ایجاد کرده‌اند.
وی افزود: سه هزار و 423 واحد تعطیل شده در طول سه سال و نیم گذشته فقط در داخل شهرک‌های صنعتی به چرخه تولید برگشته اند و حتی برخی از آن ها هم اکنون به کشورهای خارجی نیز صادرات دارند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: بیش از 60 طرح سرمایه گذاری خارجی در طول سه سال و نیم گذشته در سازمان حمایت از سرمایه گذاری به نفع افتصاد کشور قرارداد انعقاد شده و برخی از آنها نیز به بهره برداری رسیده است.
به گفته وی، در همین مدت افزون بر 130 سند همکاری با کشورهای مختلف جهان امضا شده است.
وی هم چنین یاد آور شد: در سال گذشته 24 هزار واحد بنگاه کوچک و متوسط صنعتی و کشاورزی از طریق سامانه بهین یاب و یا به طور مستقیم از بانک ها، از 170 هزار میلیارد ریال تسیهلات استفاده کرده اند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: در همین مدت در داخل شهرک‌های صنعتی از طریق سامانه بهین یاب به 13 هزار و 280 بنگاه کوچک و متوسط صنعتی و تولیدی حدود 95 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از کاشان به عنوان شهرستانی صنعتی و تجاری یاد کرد و گفت: این شهرستان به لحاظ تعداد صنایع، میزان اشتغال و مقدار تولید کالا و صادرات از برخی مرکزهای استان‌های کشور سرآمدتر است.

** 957 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هم چنین عصر روز سه شنبه در حاشیه بهره برداری از تصفیه خانه شهرک صنعتی راوند کاشان در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: 957 شهرک و ناحیه صنعتی در سراسر کشور وجود دارد.
علی یزدانی افزود: در 857 شهرک و ناحیه در قالب حق انتفاع زمین به صاحبان صنایع واگذار می شود.
وی افزود: برای زمان قسط‌ها با هدف پرداخت حق انتفاع تسهیلاتی را ارائه کرده ایم و در برخی شهرک‌های صنعتی تا 70درصد برای حمایت از سرمایه گذاری طرح‌های مشوقانه پیش‌بینی کرده ایم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: این مهم به مواردی مانند سابقه ایثارگری، وسعت واحد صنعتی، میزان ایجاد اشتغال و مواردی از این دست بستگی دارد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از تفویض برخی اختیارات این سازمان به استان‌ها خبر داد و گفت: این اختیارات باهدف تسهیل بخشی به امور صاحبان صنایع و ارائه خدت به سرمایه گذاران، به استان‌های کشور تفویض شده است.
تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی راوند کاشان با حضور علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بهره برداری شد.
برای اجرای این تصفیه خانه که ظرفیت تصفیه 360 مترمکعب آب در شبانه روز را دار هشت کیلومتر لوله گذاری شده است.
برای اجرای این طرح 55 میلیارد ریال از محل اعتبارهای ملی صرف شده است.
حدود یک هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در شهرستان کاشان فعالیت می کنند.

فهرست