نعمت زاده: ذخیره 2هفته ای گندم،رشدمنهای 41 درصدی سرمایه گذاری و بیش از12هزار واحدصنعتی تعطیل، میراث دولت دهم بود

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. نعمت زاده: ذخیره 2هفته ای گندم،رشدمنهای 41 درصدی سرمایه گذاری و بیش از12هزار واحدصنعتی تعطیل، میراث دولت دهم بود
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت بخش های صنعت، معدن و تجارت کشور در زمان آغاز بکار دولت یازدهم و مقایسه آن با شرایط فعلی، گفت: در بخش بازرگانی و تجارت، در آن زمان آمارهایی نگران کننده مبنی بر پایین بودن سطح ذخایر گندم و برخی کالاهای اساسی در برخی مناطق کشور وجود داشت، به طوری که در برخی استان ها فقط به میزان ذخیره 2 هفته گندم داشتیم و نخستین اقدام دولت یازدهم تامین آنها بود.

«محمدرضا نعمت زاده» امروز (دوشنبه) در پاسخ به ایرنا با بیان اینکه در بخش صنعت چند سالی بود که با رشد منفی مواجه بودیم، افزود: رشد سرمایه گذاری منفی 41 درصدی، طرح های نیمه تمام زیاد، نیمه تمام باقی ماندن بسیاری قراردادها متاثر از تحریم ها، خصوصی سازی های نامطلوب و مورد اعتراض و … از جمله شرایط آن زمان بود.

**خصوصی سازی های بی حساب و کتاب در دولت قبل
وی ادامه داد: برخی خصوصی سازی ها بابت رد دیون سازمان ها بود و بعضی دیگر از موارد وارد فهرست واگذاری ها شده و چندین نوبت به مزایده رفته بود، اما به دلیل استقبال نکردن مشتریان در عمل بلاصاحب مانده بود.
نعمت زاده یادآوری کرد: صدرا (شرکت صنعتی دریایی ایران) که در گذشته بین چهار تا پنج هزار نفر پرسنل داشت، تقریبا تعطیل بود و لوله سازی اسفراین که در گذشته فعال بود، سال ها به دلیل خصوصی سازی های بدون حساب و رد دیون تعطیل شده بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در آن زمان هشت طرح فولادی در کشور داشتیم که یکی از آنها را در پایان سال 1391 به بخش خصوصی واگذار کرده بودند، اما صاحبان آن همان روزهای نخست دولت مراجعه کرده و اعلام کردند این فروش در حالی صورت گرفته که هیچ سند، مدرک ، راه و … به آنان داده نشده است؛ همچنین هفت طرح فولادی دیگر تعطیل بودند.

**تعطیلی 12 و 500 واحد صنعتی و تولیدی در دولت قبل
نعمت زاده گفت: نزدیک به 12 هزار و 500 واحد صنعتی و تولیدی در شروع بکار دولت یازدهم تعطیل بود که برخی از آنها بین هفت تا هشت سال تعطیل بودند؛ در حالی که در حدود چهار سال گذشته پنج هزار و 100 واحد آنها مجددا راه اندازی شدند.
وی بیان داشت: در این سال ها پنج هزار واحد دیگر صنعتی و تولیدی به دلیل رکود یا عدم توانایی صادرات تولیدات تعطیل شدند که البته اغلب آنها واحدهای کوچک بودند؛ امروز به دنیال راه اندازی مجدد این واحدها هستیم و با طرح حمایت از صنایع کوچک امید می رود دستکم یک هزار و 200 واحد آنها احیا شود.
این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین از تکمیل پنج هزار و 400 طرح نیمه تمام در سال گذشته و چهار هزار واحد در سال 1394 خبر داد و اعلام کرد: برای سال جاری تکمیل و راه اندازی 6 هزار واحد دیگر برنامه ریزی شده است.

**شرایط کنونی قابل مقایسه با دولت قبل نیست
وی با اشاره به برنامه ریزی برای راه اندازی هفت هزار طرح توسعه جدید، تصریح کرد: شرایط کنونی بخش های صنعت، معدن و تجارت کشور با شرایط روزهای آغازین دولت اصلا قابل مقایسه نیست.
نعمت زاده اظهار داشت: امروز با واحدهای تولیدی و صنعتی مواجه ایم که نباید سرمایه گذاری در آنها صورت می گرفت، به دلایل مختلف وام زودبازده گرفتند و کنار رفتند، برخی از آنها مشکلات کیفیت پایین تولید یا مشکلات بازار داشتند و صاحبان برخی دیگر از توان مالی و مدیریتی لازم برخوردار نبودند؛ امروز در حال دسته بندی آنها هستیم و در تلاشیم با ارائه آموزش های لازم، حل مشکلات فنی مبتلابه آنها یا بکارگیری مشاورانی برای بررسی مشکلاتشان و … به رفع و رجوع مشکلاتشان بپردازیم.

**کاندیدایی که گفته 80درصد شهرک های صنعتی تعطیل است اسامی را اعلام کند
وی یادآوری کرد: یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری اعلام کرده که 80 درصد شهرک های صنعتی کشور تعطیل است؛ ما از آن نامزد محترم می خواهیم اعلام کند کجا تعطیل است؟
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره کارخانه ارج گفت: این کارخانه حدود هشت سال است که تعطیل شده و تعطیلی آن هیچ ربطی به دولت یازدهم نداشت، امروز هم موقعیت مکانی آن طوری است که ارزش زمین های آن رشد کرده است؛ با این وجود تاکنون دو جلسه با صاحبان آن برگزار و حتی برای راه اندازی مجدد آن خریدارانی یافتیم.
نعمت زاده گفت: کارخانه آزمایش نیز از حدود 10 سال پیش تعطیل شده است؛ در این زمینه نیز هفت هشت جلسه برگزار و حتی شخصا به شیراز رفتم و از کارخانه بازدید کردم؛ این کارخانه اکنون تولید کمی دارد و نیازمند سرمایه گذاری زیاد، نوسازی و بکارگیری فناوری های جدید است.
نعمت زاده همچنین به تعطیلی یکی از کارخانه های قند کشور اشاره کرد که 60 سال از عمر آن می گذرد، اما نوسازی نکرده و تولید آن نیز به صرف نیست و بر این اساس تعطیل شده است.
وی افزود: کارخانه قند دزفول نیز از هشت سال پیش تاکنون تعطیل است و در منطقه ای واقع شده که جهاد کشاورزی معتقد به کشت پاییزه در آنجاست؛ در این کارخانه نیز با وجود ورشکسته بودن به دنبال نوسازی هستیم و تا دو سه ماه آینده راه اندازی می شود.

** معدن زمستان یورت آزادشهر
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر، اظهار کرد: روز شنبه گذشته هیات حقیقت یاب جلسه ای دو ساعته همراه با دو نفر از اساتید دانشگاه برگزار کرد.
وی ادامه داد: خوشبختانه نفر اخری که زیر آوار مانده بود که همان راننده لوکوموتیو بود، خارج شد و بر این اساس هیچ یک از افراد محبوس شده زنده خارج نشدند.
شواهد و قرائن حاکیست افراد برای روشن کردن لوکوموتیو، باتری از انبار گرفته بودند تا به اصلاح «باتری به باتری» کنند. چهارشنبه آینده (پس فردا) قرار است تیمی برود و از نزدیک این مساله را بررسی کند.
نعمت زاده گفت: دستورالعمل های بسیار خوبی داریم که در تدوین آنها از نظرات کارشناسی همکاران سازمان برنامه و بودجه و نظام مهندسی معدن استفاده شده و از جمله ایمنی معادن به خوبی تدوین و ابلاغ شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: این معدن دارای چهار تونل بود که ساعتی پیش از انفجار، نماینده وزارت کار از یکی از آنها بازدید و آن را تایید کرده بود؛ همچنین واحد بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سال گذشته سه نوبت از آن معدن بازرسی داشت و حتی اخطاریه هایی صادر کرده بود.
وی گفت: معاونت امور معادن تهران نیز آذرماه سال گذشته بازدید از این معدن داشت و در مسائل مختلف ایمنی، بهره برداری، مدیریت، آب، برق و … در مجموع با دادن نمره 68 که نمره قبولی است آن را در زمره معادن کم خطر دسته بندی کرده بود.
نعمت زاده اظهار داشت: این نظارت ها انجام شده، اما به نظر می رسد ترکیبی از چند عامل منجر به بروز این حادثه دلخراش شده است.
وی عنوان داشت: به عنوان مثال، انباردار اعتراض کرده که باتری را برای چه می خواهید، اما مامور ایمنی آن شیفت (آقای علیخانی) خودش امضا داده که با مسوولیت من باتری را ببرند؛ فردی که متاسفانه جزو جانباختگان است؛ این در حالی است که باید لوکوموتیو را بیرون معدن روشن می کردند و سپس داخل می بردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به خریداری شدن سنسورها و نشاندهنده های میزان گاز معدن از خارج، یادآور شد: در روزهای نخستین حادثه مدعی شده بودند که هیچ سنسوری تحویل این معدن نشده، در حالی که نامه ایمیدرو نشان می دهد هشت دستگاه سنسور تحویل این معدن شده و دو تن از کارگران متوفی نیز آنها را به کمر داشتند؛ همین مساله موضوع انفجار معدن را پیچیده کرده است.
وی تصریح کرد: برای مشخص شدن مقصر حادثه، باید منتظر گزارش نهایی کمیته حقیقت یاب باشیم.

** گرانی گوشت
این عضو کابینه دولت یازدهم در پاسخ به پرسش ایرنا درباره گرانی این روزهای گوشت قرمز ، بیان داشت: بجز گوشت، برخی حبوبات نیز رشد شدید قیمت را تجربه کرده اند؛ این در حالی است که دولت با تبدیل ارز گوشت از آزاد به مبادله ای و کاهش سود بازرگانی آن در اواخر سال گذشته به دنبال جبران افزایش قیمت جهانی آن بود.
وی با اشاره به یکی از تعابیر در این زمینه، خاطرنشان کرد: بطور معمول در این فصل سال کشتارها بیشتر می شود، اما امسال به دلیل وضعیت مناسب بارندگی ها و فراوانی علوفه، فعلا از کشتارها دست کشیده اند.
نعمت زاده با اشاره به نظر جهادکشاورزی در مطرح کردن مافیای دلالی به عنوان عامل گرانی گوشت، یاداوری کرد: دلالان همیشه حضور داشته و دارند، در گوشت قرمز وارد کننده ایم، اما بهترین شیوه برای تنظیم بازار افزایش عرضه است.
وی بیان داشت: به جهاد کشاورزی نیز اعلام کرده و می کنیم که اجازه دهند عرضه و واردات بیشتر شود تا بازار تنظیم شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به گرانی 10 تا 12 درصدی قیمت برنج داخلی در چند ماه گذشته، گفت: دولت در چند مدت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی واردات را محدود کرد، اما بالاخره در برنج هم وارد کننده ایم.
وی ادامه داد: نباید نگران واردات برنج باشیم، زیرا برنج های وارداتی و داخلی هر یک مشتریان و تقاضای خاص خودشان را دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در زمینه حبوبات نیز با کاهش سود بازرگانی و تبدیل ارز آزاد به مبادله ای، به دنبال کنترل قیمت ها بودیم؛ اما اینکه در همه این موارد فقط دلالی را مقصر بدانیم صحیح نیست.
وی افزود: اگر کالایی قیمتگذاری داشته باشد، آنگاه وظیفه سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده نظارت بر آن است؛ اما اقلامی نظیر نخود، لوبیا، گوشت و … قیمتگذاری ندارند یا قیمتگذاری آنها با جهادکشاورزی است.
عضو هیات دولت یازدهم ابراز امیداوری کرد این موضوع بحثی تصنعی به خاطر انتخابات نباشد.

** صادرات غیرنفتی
نعمت زاده در پاسخ به پرسشی دیگر درباره آخرین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری و مطرح شدن بحث صادرات غیرنفتی، تصریح کرد: سال گذشته در مجموع صادرات کشور رشدی 35 درصدی تجربه کرد، اما رشد قیمت حدود 20 درصدی ما محقق نشد، بلکه به دلیل کاهش قیمت های جهانی رشدی در حدود 3.5 درصد اتفاق افتاد.
وی افزود: بخشی از صادرات نیز محصولات پتروشیمی است که در روند قیمت اثرگذار شده است.
مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: برای امسال مطابق برنامه ششم توسعه رشد 21.7 درصدی صادرات غیرنفتی پیش بینی شده، به تازگی نیز تصمیم گرفتیم این موضوع را استانی کرده و برای شرکت های بزرگ و عمده نیز هدف کمی تعریف کنیم؛ اما قیمت های جهانی قابل پیش بینی نیست.

** ادعای یکی از نامزدها درباره اشتغال در صنعت پتروشیمی
وی همچنین با اشاره به ادعای یکی از نامزدهای ریاست جمهوری درباره ایجاد اشتغال در صنعت پتروشیمی، بیان داشت: در بالادست این صنعت حداکثر و در خوش بینانه ترین حالت یک هزار نفر شغل ایجاد می شود و امروز با ظرفیت 54 میلیون تنی صنعت پتروشیمی کمتر از 50 هزار نفر در بالادست مشغول به کارند.
نعمت زاده گفت: در پایین دست نیز بین 13 تا 14 هزار نفر در همه رشته های مربوطه شاغلند که برای این قسمت نیز حداکثر 20 هزار نفر اشتغال قابل تصور است؛ اما اینکه بعضی ها آمار 200، 400 و 600 هزار نفری اشتغال را ارائه می کنند نمی دانم از کجا می آید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این در حالی است که مردم کوچه و بازار این مطالب را نمی دانند و نمی توانند تحلیل کنند.

** انتخابات ریاست جمهوری
وی در پایان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و حضور خود در کابینه، گفت: «دعا کنید آقای روحانی انتخاب شود، ما وسیله ایم و انشاء الله تا هستیم کمک می کنیم تا کارها پیش برود. ترجیح می دهم جوان ها بیایند و ما کنارشان باشیم. فعلا تا مرداد ماه آینده مزاحم هستم».
نعمت زاده در پاسخ به این پرسش که آیا کاری بوده که در این چهار سال دوست داشتید انجام شود، اما نشده، افزود: تغییر بینش مردم نسبت به تولیدات داخلی، یکی از این موضوعات است؛ هرچند امروز وضعیت کمی بهتر از گذشته شده، اما ما ایرانی ها به طور تاریخی به دنبال واردات بوده ایم.
وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه تاکید شده بود که نمی توان جلوی صادرات را گرفت، ما باید اعتماد کنیم به کالای داخلی و نمی توان فناوری و صنعت را به یکباره از صفر به 100 رسانید.
این مقام مسئول با بیان اینکه کشورهای صنعتی بین 180 تا 200 سال است که کار صنعتی می کنند، تصریح کرد: باید به کالاهای ساخت داخل تعصب داشته باشیم و باید تبلیغات بیشتری شود تا کالای ایرانی ارج و قرب خود را نزد مردم بیابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین حضور قوی تر در بازارهای خارجی را سومین مطلبی عنوان کرد که دوست داشت در این دولت محقق شود و بیان داشت: هنوز کمبود شرکت های صادراتی توانمند داریم، البته بخشی از این مساله به دلیل تحریم ها بود و برای آن برنامه جدی داریم.

فهرست