وعده راه‌اندازی آلومینیوم جنوب در سال آینده

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. وعده راه‌اندازی آلومینیوم جنوب در سال آینده
آلومینیوم جنوب که ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حال احداث است، به گفته رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در مهر ماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، در حالی که منطقه ویژه لامرد بخاطر دسترسی به منابع گازی به عنوان یکی از پایگاه های استقرار صنایع انرژی‌بر معرفی شده است، آلومینیوم جنوب نیز با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تنی در آن جا نمایی و شروع به احداث شده است.

مهدی کرباسیان – رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) – درباره تکمیل واحدهای نیمه تمام صنایع معدنی گفت: مهم‌ترین فعالیت ایمیدرو، بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام بخش معدن و صنایع معدنی است تا در تکمیل زنجیره تولید به اهداف تعیین‌شده دست پیدا کنیم و از جمله این طرح‌ها، طرح آلومینیوم جنوب است که با وجود مشکلات مالی، توانستیم باقی پیش پرداخت سهم ۴۹ درصدی ایمیدرو را پرداخت کنیم‌ و طبق پیش بینی صورت شده، این کارخانه در موعد مقرر به تولید خواهد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم ۷۳ طرح در مراحل مختلف اجرایی یا راه اندازی قرار گرفته‌اند، افزود: از شهریور سال ۱۳۹۲ تا به امروز از ۷۳ طرح معدنی و صنایع معدن در سه وضعیت راه اندازی، آماده افتتاح یا واگذاری قرار گرفتند و طی این مدت، در حالی ۲۴ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام در اختیار داشتیم که اکنون هیچ طرح معطل یا راکد وجود ندارد.

کرباسیان با اشاره به اینکه جلوگیری از خام فروشی یکی از اهداف و سیاست‌های کلان دولت و تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، گفت: برنامه‌ریزی‌ گسترده و دقیقی در این زمینه انجام شده که یکی از بارزترین آنها در بخش سنگ آهن است؛ به طوری که طی سال ۱۳۹۲ صادرات سنگ آهن ۲۳ میلیون تن بود و سال گذشته و امسال بسیار کاهش داشته است. این کاهش به دلیل تکمیل زنجیره‌ تولید یعنی توسعه کارخانه‌های کنسانتره و گندله سازی در این بخش بوده است.

به گفته وی، با توجه به این شرایط، پیش‌بینی می‌شود با تکمیل زنجیره تولید، توازن تولید در سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی برقرار شود و اصولا صادرات سنگ آهن مقرون به صرفه نباشد. به این ترتیب خام‌فروشی در این بخش نیز پایان خواهد یافت.

این معاون وزیر عنوان کرد که اگر هم در بخشی، خام فروشی دیده می‌شود که بسیار ناچیز است و باید دید که اصولا تولید در آن بخش توجیه اقتصادی داشته یا خیر، چرا که در برخی موارد، سرمایه‌گذاری برای تولید، اقتصادی نیست و صادرات ماده به صورت خام تنها راهکار است که از آن استفاده می‌شود.

فهرست