افزایش تجارت با اوراسیا در دستور کار

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. افزایش تجارت با اوراسیا در دستور کار
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح سیاست‌های ایران در زمینه انرژی‌های پاک، به توانمندی‌های ایران در بخش انرژی‌های بادی و گاز طبیعی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نعمت‌ زاده که به منظور شرکت در اکسپوی قزاقستان به این کشور سفر کرده است، ضمن تشریح سیاست‌های ایران در زمینه‌ی انرژی‌های پاک، گفت: ایران سیاست‌های خود را در زمینه انرژی‌ بادی، انرژی خورشیدی، گاز طبیعی و زغال سنگ دنبال می‌کند.

وی با اشاره به این که ایران کشوری با منابع غنی انرژی پاک است و برنامه‌های مختلفی را در این راستا در دستور کار خود قرار داده، اظهار کرد: در زمینه انرژی‌های بادی طراحی و مهندسی ساخت توربین‌های بادی با ظرفیت ۵.۲ مگابایت در ایران وجود دارد و قراردادی نیز با قزاقستان مدنظر قرار گرفته تا یک نیروگاه بزرگ در این کشور ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: علاوه بر این باید بدانیم که ایران جزو ۱۰ کشور دنیا از نظر طراحی و احداث سدهای بزرگ است.

نعمت زاده همچنین در مورد انرژی خورشیدی و گاز طبیعی نیز خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی در زمینه‌ سلول‌های خورشیدی وجود دارد هرچند که این حوزه چند سالی است که کار خود را آغاز کرده و رو به رشد است. در مورد گاز طبیعی نیز ایران بزرگ‌ترین منابع گاز طبیعی جهان را داراست و در این راستا استفاده از توربین‌های ترکیبی گازی و بخاری را در کنار هم قرار داده و تولید ۱۰۰ درصدی توربین‌های گازی و آبی در داخل کشور انجام و صادر می‌شود.

وی در مورد زغال سنگ نیز یادآور شد: ایران در بخش زغال سنگ استفاده‌ای در تولید انرژی ندارد و تنها مصارف صنعتی این ماده را مدنظر قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به علاقه‌مندی ایران برای حجم مبادلات ارزی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان اشاره کرد و گفت: اتحادیه اوراسیا جمعیتی بالغ بر ۱۸۰ میلیون نفر دارد و امیدواریم که با موافقت‌نامه بازرگانی آزاد بتوانیم حجم مبادلات خود را با کشورهای عضو این اتحادیه افزایش دهیم.

نعمت زاده در پایان با بیان این که ایران صادرات میوه و صیفی‌جات را به بازارهای روسیه در دستور کار خود قرار داده، اظهار کرد: ایران غنی از محصولات کشاورزی است و صادرات محصولات کشاورزی به روسیه را مدنظر قرار داده هرچند حجم این صادرات زیاد نیست، اما افزایش صادرات این محصولات در دستور کار قرار گرفته است.

فهرست