بررسی دو سوال و یک تقاضای تحقیق و تفحص در کمیسیون صنایع مجلس

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. بررسی دو سوال و یک تقاضای تحقیق و تفحص در کمیسیون صنایع مجلس

اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت صنعت و معدن در حوزه صدور مجوز واگذاری معادن و سوالات نمایندگان ارومیه و شاهین‌شهر از وزیر صنعت، معدن و تجارت را با حضور نعمت‌زاده مطرح کردند.

رضا علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا گفت: جمعی از نمایندگان مجلس در خصوص نحوه واگذاری و اعطای مجوز واگذاری، بهره‌برداری، حقوق دولتی و عوارض معادن از وزیر صنعت و معدن سوالاتی داشتند که این مسئله را در قالب تحقیق و تفحص مطرح کردند.

وی با اشاره به ابهامات مطرح‌شده گفت: با وجودی که برای برخی از معادن مجوز بهره‌برداری صادر شده اما این معادن همچنان در وضعیت نامشخصی به سر می‌برند و هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس از توضیحات معاونان وزیر صنعت و معدن و ناقص بودن آمار و اطلاعات ارائه‌شده سخن گفت و افزود: قرار شد وزارت صنعت، آمار و اطلاعات مربوطه را به صورت مکتوب به کمیسیون و متقاضیان تحقیق و تفحص ارائه کند.

علیزاده در ادامه با اشاره به سوالات دو تن از نمایندگان مجلس از وزیر صنعت و معدن گفت: سوال اول، سوال نادر قاضی‌پور در خصوص وضعیت مدیریتی، مالی و پولی شرکت ذوب آهن اصفهان بود که مدیرعامل این شرکت توضیحاتش را ارائه کرد اما از آنجا که بیشتر سهام ذوب آهن در اختیار صندوق‌های بازنشستگی است و این صندوق‌ها زیرمجموعه وزارت تعاون و کار است، قرار شد در جلسه دیگری اطلاعات تکمیلی ارائه شود تا قانع‌شدن و نشدن نماینده سوال‌کننده مشخص شود.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به سوال دوم از وزیر صنعت، اظهار کرد: صادرات شمش توسط شرکت ملی مس محور سوال دوم بود. نماینده سوال‌کننده از نعمت‌زاده پرسید “چرا شرکت ملی مس ایران به جای خام‌فروشی، مواد اولیه معدنی را در اختیار تولیدکنندگان داخلی نمی‌گذارد؟” بخشی از توضیحات، حاجی دلیگانی را قانع کرد اما برای بررسی‌های بیشتر مقرر شد اطلاعات تکمیلی در اختیار نماینده سوال‌کننده قرار گیرد.

فهرست