تلاش ستاد نانو برای رفع یکی از چالش‌های صنعت خودروسازی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. تلاش ستاد نانو برای رفع یکی از چالش‌های صنعت خودروسازی

عدم چسبندگی مناسب پلیمرها به یکدیگر از موضوعات حائز اهمیت در صنعت خودروسازی است و به منظور رفع نیازهای صنایع داخلی، ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو از پایان‌نامه‌های مرتبط با این موضوع حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا به‌ طورکلی حمایت از پایان‌نامه‌های مبتنی بر نیاز صنعت زیرمجموعه‌ای از حمایت از پژوهش‌های مرتبط با فناوری نانو است که با آیین‌نامه‌ حمایت گام‌به‌گام از پایان‌نامه‌ها انجام می‌گیرد.

هدف ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو از این حمایت‌ها، نزدیک کردن محصولات آزمایشگاهی به محصولات نیمه ‌صنعتی و صنعتی است. در این راستا، حمایت‌های مالی صورت گرفته از پایان‌نامه‌ها بر اساس میزان پیشروی و موفقیت در تبدیل محصولات تولید شده از مقیاس آزمایشگاهی به ثبت اختراع، مقیاس نیمه‌ صنعتی و مقیاس صنعتی، به‌ صورت مرحله به مرحله افزایش می‌یابد.

ازاین‌رو، ستاد فناوری نانو حوزه‌های مختلفی چون نساجی، خودرو، نفت و گاز و پتروشیمی را مورد توجه قرار داده و برای هر حوزه چندین موضوع کاربردی را پیشنهاد داده است. یکی از این حوزه‌ها، صنایع خودروسازی است که پلیمرها در آن نقش پررنگی ایفا می‌کنند. چالش‌هایی از جمله عدم چسبندگی مناسب پلیمرها به یکدیگر از موضوعات حائز اهمیت در این صنعت محسوب می‌شود.

فیلم‌ها و قطعات پلیمری دارای کاربردهای فراوان و گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنایع خودرو و چرم هستند. عدم چسبندگی سطحی پلیمرها یکی از مشکلات عمده‌ استفاده از آنها در صنعت است. ایجاد یا افزایش قابلیت چسبندگی بر روی سطوح پلیمری پیش از اعمال فرایندهایی مانند چاپ، رنگرزی، آبکاری، اتصال قطعات به یکدیگر و یا پوشش، ضروری است.

بر این اساس استفاده از فناوری‌های اصلاح سطحی جهت بهبود خواص سطحی و با هدف افزایش قابلیت چسبندگی بسیار حائز اهمیت است. روش پلاسمای سرد یکی از روش‌های مؤثر و مقرون‌ به ‌صرفه جهت بهبود خواص سطحی به شمار می‌رود.

ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو با هدف رفع نیازهای صنایع داخلی، از پایان‌نامه‌های با موضوع کلی «افزایش قابلیت چسبندگی پلیمرها» در قالب طرح حمایت از پایان‌نامه‌های مبتنی بر نیاز صنعت، حمایت می‌کند. در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی و تبدیل مقیاس آزمایشگاهی به مقیاس صنعتی از اولویت‌ها و اهداف اصلی ستاد فناوری نانو در اجرای این طرح است.

هدف از انجام این طرح افزایش قابلیت چسبندگی پلیمرها به کمک فناوری پلاسمای سرد با مدنظر قرار دادن ملاحظات صنعتی و اقتصادی خواهد بود.

فهرست