حذف کارت بازرگانی مرگ‌ اتاق‌های بازرگانی است

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. حذف کارت بازرگانی مرگ‌ اتاق‌های بازرگانی است
رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران معتقداست اتاق‌های بازرگانی آمادگی لازم را برای حذف کارت بازرگانی ندارند، چرا که با این کار از یک درآمد بدون خلاقیت و نوآوری که از طریق کارت‌های بازرگانی بدست می آورند، محروم می‌شوند.

یلدا راهدار در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: طبیعتا هر زمانی که فضای کسب و کار مناسب باشد فرصت برای تقلب کمتر می‌شود. مشکلاتی که امروز در زمینه کارت‌های بازرگانی با آن روبرو هستیم نشان دهنده این است که بخشی از کسب و کار ما با مشکل مواجه است.

وی افزود: نمی‌توان گفت تمامی مشکلاتی که برای کارت‌های بازرگانی به وجود آمده است مربوط به متخلفان است، بلکه بخش مهمی از قوانین به قوانین، مقررات و ضوابطی مرتبط است که به تصویب رسیده و اجرا می‌شود و زمانی که قوانین و مقررات عجیب وضع می‌شود راه برای تقلب هم باز می‌شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نتیجه انحصار درهر فعالیتی فساد است، ادامه داد: وقتی واردات منوط به داشتن کارت بازرگانی می‌شود راه برای فساد باز خواهد شد و مسائل گمرکی و مالیاتی مزید بر علت می‌شود تا شخصی که مثلا فعالیتش واردات است مجبور شود برای انجام کارش قوانین و ضوابط زیادی را اجرا کند، بنابراین برای فرار به دنبال تقلب و تخلف می‌رود.

وی اضافه کرد: البته تخلف به هیچ عنوان قابل تایید نیست، اما فضای کسب و کار برای جلوگیری از تخلف باید مطلوب شود. امروز آنچه در دنیا نشان می‌دهد این است چیزی به عنوان کارت بازرگانی وجود ندارد و واردات و صادرات بر اساس کارت بازرگانی انجام نمی‌شود.

راهدار تصریح کرد که ایران نیز می‌تواند به سمت حذف کارت بازرگانی برود، اما نگرانی‌هایی از این بابت وجود دارد.

وی با بیان مهمترین دلایل مخالفت نسبت به حذف کارت بازرگانی پرداخت و گفت: بدنه اتاق‌های بازرگانی نسبت به یک درآمد مطمئن از کارت بازرگانی اطمینان پیدا کرده‌اند، درآمدی که بدون خلاقیت و نوآوری به اتاق‌ها سرازیر می‌شود. برای همین این نگرانی از این بابت وجود دارد که بعد از حذف بازرگانی چطور باید بچرخند و فعالیت کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: به دلیل درآمدهای حاصل از کارت‌های بازرگانی بدنه اتاق‌ها لخت و تنبل شده است و برای همین حذف کارت بازرگانی یعنی حذف این درآمدها برای اتاق‌هایی که به خلاقیت و ارائه خدمات مناسب به ذی نفعان‌شان عادت نکرده‌اند برای همین حذف کارت بازرگانی به یک جایگزین و زمان‌بندی مناسب احتیاج دارد تا در مرحله بعد کارت‌های بازرگانی حذف شود.

راهدار معتقد است: رتبه‌بندی و شاخص بندی کارت‌های بازرگانی نمی‌تواند تاثیر چندانی در کاهش تخلفات کارت بازرگانی داشته باشد، چرا که به گفته وی به وجود آوردن هر شرایط استثنایی زمینه را برای بروز فساد فراهم می‌کند.

فهرست