740 میلیارد ریال در دومین مزایده بزرگ امسال خصوصی سازی واگذار شد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. 740 میلیارد ریال در دومین مزایده بزرگ امسال خصوصی سازی واگذار شد
تهران- ایرنا- مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی درباره نتایج دومین مزایده بزرگ امسال سازمان خصوصی سازی گفت: بیش از 740 میلیارد ریال واگذاری به بخش خصوصی واقعی به انجام رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، دوشنبه این هفته(12 مهرماه) مقرر بود 100 درصد سهام چهار کشتارگاه در شهرهای اقلید فارس، یاسوج در کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و جونقان شهرکرد در مجموع به ارزش 450 میلیارد ریال، 92 درصد سهام شرکت بزرگ نساجی قائمشهر به قیمت پایه 290 میلیارد ریال، مجتمع صنعتی اسفراین با قیمت پایه 11 هزار میلیارد ریال، شرکت لوله گستر اسفراین با قیمت پایه دو هزار و 750 میلیارد ریال، شرکت پیمانکاری کارهای زیربنایی آب (پیماب) به قیمت پایه 490 میلیارد ریال و 20 درصد سهام باقی مانده شرکت پالایش پارسیان سپهر به قیمت پایه 130 میلیارد ریال عرضه شود.
«سید جعفر سبحانی» امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با ایرنا با تشریح روند مزایده یادشده افزود: در روز برگزاری مزایده، برای چهار شرکت از مجموع این شرکت ها، پاکت پیشنهاد قیمت رسید و برای باقیمانده آنها مزایده برگزار نشد.
سبحانی افزود: کشتارگاه هایی اقلید فارس و جونقان شهرکرد و شرکت های نساجی قائمشهر و پالایش پارسیان سپهر، بنگاه هایی بودند که در این روز با حضور متقاضیان به مزایده گذاشته شدند.
وی گفت: کشتارگاه اقلید با قیمت 128 میلیارد ریال، کشتارگاه جونقان با قیمت 155 میلیارد ریال، شرکت پالایش پارسیان سپهر با قیمت 155 میلیارد ریال و شرکت نساجی قائمشهر با قیمت بیش از 300 میلیارد ریال، بیش از قیمت های پایه پیشنهادی به بخش خصوصی واگذار شدند.
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی افزود: طبق قانون، سازمان خصوصی سازی حداکثر در مدت دو هفته باید اسامی برندگان را در سایت سازمان اعلام و در نامه ای به برندگان ابلاغ کند؛ البته این موضوع پس از انجام استعلام های مربوطه و محرز شدن نداشتن بدهی از سوی برندگان به این سازمان انجام می شود.
به گفته وی، پس از اعلام نتیجه، برندگان تا 20 روز کاری فرصت دارند که حصه نقدی* (که البته سه درصد آن پیشتر در قالب سپرده نقدی پرداخت شده و کسر می شود) را بپردازند و در غیر این صورت، سپرده نفر دوم جایگزین خواهد شد.
* حصه نقدی مبلغی است که برندگان مزایده باید در ابتدا و پیش از انعقاد قرارداد پرداخت کنند.
سبحانی یادآورشد: شرکت هایی که در این روز به مزایده رفتند، همگی پیشتر دست کم یک بار واگذار شده بودند و امید می رود با ایجاد شرایط بهتر، شرکت های باقیمانده در مزایده های بعدی سازمان واگذار شوند.
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی یادآورشد: پیش از آغاز بکار دولت یازدهم، در دوازده و نیم سال (از سال 1380) مجموع واگذاری انجام شده به بخش خصوصی واقعی فقط 18 درصد بود اما این آمار در سه سال گذشته به حدود 38 درصد (بیش از دو برابر) رسید؛ این در حالی است که فقط در سال 1393 بیش از 85 درصد واگذاری های انجام شده به بخش خصوصی واقعی بود.
به گزارش ایرنا، در بزرگترین واگذاری سازمان خصوصی سازی در سال 95 در پانزدهم شهریورماه، مزایده 100 جایگاه سوخت به انجام رسید و در مجموع 333 پاکت پیشنهاد قیمت رسید. ارزش واگذاری ها در این مزایده تاریخی نزدیک به 3500 میلیارد ریال (350 میلیارد تومان) بود.
پیشتر رییس کل سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کرده بود، واگذاری های انجام شده در طول 15سال گذشته در این سازمان در مجموع به ارزش 1420 میلیارد ریال بوده که از جمله در قالب واگذاری به عموم مردم، رد دیون و سهام عدالت صورت گرفت.

فهرست