افزایش ظرفیت تولید فولاد به ۳۲ میلیون تن

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. افزایش ظرفیت تولید فولاد به ۳۲ میلیون تن
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع ایران (ایمیدرو) از افزایش ظرفیت تولید فولاد خام از سال آینده به ۳۲ میلیون تن خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران که با حضور ۱۰۰۰ مهمان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف دنیا صبح امروز در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به برنامه چشم‌انداز ۲۰ ساله فولاد گفت: دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد هدف‌گذاری انجام شده در طرح جامع فولادی است که باید تا سال ۱۴۰۴ تحقق پیدا کند که برای رسیدن به این هدف نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت تولید بخش‌های مختلف فولاد در حال حاضر و اعلام اینکه ایران با تولید ۱۴.۵ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۶ رتبه نخست جهان را کسب کرده است، گفت: در بخش تولید فولاد خام ظرفیت فعلی تولید ۲۷ میلیون تن است که نیاز به توسعه ۲۸ میلیون تنی تا رسیدن به چشم‌انداز فولادی دارد. همچنین ظرفیت فعلی تولید در آهن اسفنجی ۲۵ میلیون تن است که این رقم نیز تا سال ۱۴۰۴ باید تا ۳۳ میلیون تن دیگر افزایش یابد. در بخش گندله نیز در حال حاضر ظرفیت ۲۳ میلیون تنی وجود دارد که برای رسیدن به اهداف برنامه جامع فولادی باید ۳۲ میلیون تن دیگر به این ظرفیت افزوده شود. همچنین در حوزه کنستانتره با وجود ۴۳ میلیون تن ظرفیت باید به همین میزان توسعه تا رسیدن به اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۴ اتفاق بیفتد.

کرباسیان در ادامه با اشاره به سهم تولید فولاد خام ایران در خاورمیانه تصریح کرد: سهم تولید فولاد ایران از تولید فولاد خاورمیانه ۶۱.۶ درصد است که نسبت به سال قبل حدود ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین بر اساس تعریفاتی که برنامه ششم برای توسعه اقتصادی داشته است، متوسط رشد اقتصادی هشت درصد و متوسط رشد معدن ۸.۸ درصد و همین‌طور متوسط رشد در صنعت نیز ۹.۳ درصد تعریف شده است که در صورت همزمانی با تخصیص منابع مالی طرح‌های مختلف در زمان مناسب رشد اقتصادی ایران می‌تواند در تقاضای فولاد در سال آینده اثر مثبتی بگذارد.

این معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به اشاره بر اینکه ایجاد توازن در زنجیره فولاد یکی از اهداف برنامه‌های چهار سال اخیر بوده است، افزود: با پیگیری‌هایی که انجام شده کارخانه‌های جدیدی در حوزه کنستانتره و گندله احداث شده و برخی دیگر نیز تا پایان دولت یازدهم احداث خواهند شد و با راه‌اندازی این کارخانه‌ها که پروژه‌هایی مانند پروژه ۶۰۰ هزار تنی پرعیارسازی جلال‌آباد، پنج میلیون تنی گنلده‌سازی گل گهر و دو کارخانه پنج میلیون تنی گندله‌سازی سنگان هستند.

کرباسیان همچنین در ادامه با اشاره به مزیت‌هایی که ایران در زمینه تولید فولاد دارد، تصریح کرد: از جمله مزیت‌هایی که ایران در حوزه تولید فولاد دارد، وجود بازار رو به رشدی است که با وارداتی بیش از ۳۴ میلیون تن در اطراف خود دارد که در این بازار منطقه‌ای می‌تواند تولیدات خود را به خوبی عرضه کند.

وی ادامه داد: بازار منطقه‌ای منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) که تولید ناخالص داخلی معادل ۲۷۰۰ میلیارد دلار که ۳.۷ درصد تولید ناخالص دنیا را تشکیل می‌دهد دارند و تولید روزانه نفت منطقه منا به ۲۷.۸ میلیون بشکه معادل ۳۴.۷ درصد تولید نفت کشورهای جهان می‌رسد. همچنین تقاضای سالانه فولاد این منطقه ۷۱.۸ میلیون تن معادل ۴.۸ درصد تقاضای دنیا و تولید سالانه منطقه منا ۳۶.۲ میلیون تن معادل ۲.۲ درصد فولاد دنیا است که مجموع اینها نشان می‌دهد که ایران در منطقه‌ای قرار دارد که عملا یک بازار مساعد عرضه محصولات فولادی در آن مستقر است.

وی در ادامه با اشاره به دیگر مزیت‌های تولید فولاد در داخل و بیان اینکه حدود ۸۷ درصد از تولید فولاد ایران به روش احیای مستقیم است و از گاز طبیعی تولید می‌شود، گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق در برنامه ششم قرار شده است قیمت گاز برای صنایع انرژی‌بر مانند فولاد ۹۰ درصد پایین‌تر از نرخ قیمت‌گذاری منطقه باشد و در مناطق محروم این رقم به حدود ۸۰ درصد می‌رسد که تولید فولاد به روش احیای مستقیم را با قیمت تشویقی گاز هم‌راستا می‌کند.

فهرست