افزایش قیمت طلا با وجود افزایش نرخ‌های بهره آمریکا

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. افزایش قیمت طلا با وجود افزایش نرخ‌های بهره آمریکا
در آستانه نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا و احتمال افزایش نرخهای بهره در این نشست، کارشناسان وال استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند در حالیکه سرمایه گذاران بدبینی نشان دادند.


به گزارش ایسنا، کارشناسان وال استریت که در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته نسبت به روند رشد قیمت طلا بدبین بودند، برای هفته جاری انتظار دارند قیمت طلا افزایش پیدا کند. عده متعددی از آنها اظهار می کنند دورنمای افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در قیمت طلا تاثیر گذاشته و پس از ریزش سنگین هفته گذشته، ممکن است روند احیای قیمت این فلز آغاز شود در حالیکه سایرین به منفی شدن وضعیت فنی بازار فلزات ارزشمند و رشد بیشتر ارزش دلار یا افزایش نرخهای بهره آمریکا به عنوان عامل منفی تاثیرگذار بر قیمت طلا اشاره می کنند.

در نظرسنجی طلای کیتکو برای هفته جاری، ۱۹ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۱ نفر یا ۵۸ درصد افزایش قیمت طلا و ۶ نفر یا ۳۳ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند در حالیکه ۲ نفر یا ۱۱ درصد هم نسبت به جهت حرکت طلا نظری نداشتند.

در این بین، ۱۶۴۶ سرمایه گذار در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که اکثر آنها نسبت به روند حرکت قیمت طلا در هفته جاری بدبین بودند. از میان آنها، ۷۶۵ نفر یا ۴۶ درصد انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری کاهش پیدا کند در حالیکه ۶۴۴ نفر یا ۳۹ درصد افزایش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و ۲۳۷ نفر یا ۱۴ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی که برای هفته گذشته انجام گرفت، ۵۷ درصد رای دهندگان در وال استریت و ۵۷ درصد از سرمایه گذاران نسبت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. هر اونس طلا برای تحویل در آوریل در معاملات روز جمعه بازار نیویورک آخرین بار ۱.۸۰ دلار یا ۰.۲ درصد کاهش نشان داد و در ۱۲۰۱.۴۰ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود دو درصد کاهش یافت که دومین کاهش هفتگی متوالی بود.

از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بدون در نظر گرفتن نظرسنجی هفته گذشته، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران پنج بار از هشت بار حرکت قیمت طلا را به درستی پیش بینی کرده بودند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۶۳ درصد می رساند.

اما از اواسط ماه مه، کارشناسان وال استریت حرکت قیمت طلا را ۲۶ بار به درستی پیش بینی کردند و ۱۴ بار اشتباه داشتند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۶۶ درصد می رساند در حالیکه میزان درستی پیش بینی سرمایه گذاران، با ۲۵ پیش بینی درست در برابر ۱۵ پیش بینی اشتباه در طول این مدت، ۶۳ درصد بود.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان انتظار دارد طلا در هفته جاری صعود کند. وی در این باره به کیتکونیوز گفت: طلا بیش از حد کاهش قیمت داشته است بنابراین تصور می کنم در هفته جاری صعود خواهد کرد. از یک طرف برگزاری انتخابات در هلند، ممکن است تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را افزایش دهد و از سوی دیگر، پس از برگزاری نشست بانک مرکزی آمریکا و افزایش نرخهای بهره ممکن است بازار صعود کند.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در پرایس فیوچرز انتظار دارد طلا با وجود گزارش اشتغال قوی آمریکا و انتظارات برای افزایش نرخهای بهره بهبود قیمت پیدا کند.

اما تحلیلگرانی که کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کرده اند، افزایش نرخهای بهره آمریکا و صعود ارزش دلار را به عنوان دلایل پیش بینی کاهش قیمت عنوان کرده اند.

دورنمای افزایش نرخهای بهره آمریکا در نشست هفته جاری بانک مرکزی این کشور، طلا را به پایین‌ترین سطح چند هفته اخیر رسانده است. گزارش اشتغال بخش خصوصی که روز چهارشنبه منتشر شد و رشد بهتر از حد مطلوب آمار را نشان داد و همچنین گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی که روز جمعه منتشر شد و بالاتر از انتظارات بازار بود، احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست ۱۵ مارس بانک مرکزی آمریکا را تحکیم کرد.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند که سوددهی ندارد، لطمه می‌زند و از سوی دیگر از ارزش دلار که این فلز به آن معامله می‌شود، پشتیبانی می‌کند.

فهرست