دعوت ایران از کشورهای آمریکای لاتین برای سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در بخش معدن وصنایع معدنی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. دعوت ایران از کشورهای آمریکای لاتین برای سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در بخش معدن وصنایع معدنی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: جمهوری اسلامی ایران در قالب برنامه ششم توسعه سرمایه گذاری 50 میلیارد دلاری در بخش معدن وصنایع معدنی را برنامه ریزی کرده که در این زمینه از مشارکت کشورهای آمریکای لاتین استقبال می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مهدی کرباسیان، روز دوشنبه در نشست هم اندیشی فرصت های همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آمریکای لاتین در بخش معدن و صنایع معدنی ، با حضور سفرا و دیپلمات های این کشورها در محل سازمان ایمیدرو افزود: ایران علاقه دارد تا با کشورهای آمریکای لاتین در زمینه های مورد توافق همکاری وسیعتری داشته باشد.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی از ذخایر غنی سنگ آهن، مس، سرب وروی ، طلا، کروم و نیکل برخوردار است و با توجه به سیاست های ابلاغی دولت در حوزه معدن و صنایع معدنی در چارچوب برنامه ششم توسعه، قرار است سطح تولید ناخالص داخلی ( جی دی پی ) ارتقا بخشیم .
براساس فعالیت های اکتشافی صورت گرفته، ایران دارای 57 میلیارد تن ذخیره است که حدود 37 میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است با ارزش تقریبی بیش از 770 میلیارد دلار است .
رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) گفت : وجود ذخایر گسترده گار ایران فرصت مناسبی است که ذخایر معدنی کشورهای آمریکای لاتین ترکیب شود که با تولید کالای نهایی ،ارزش افزوده ایجادی را در بازارهای مربوطه از آن برخوردار شد .
کرباسیان افزود: ایران مایل است از تجربیات کشورهای حوزه آمریکای لاتین برای فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی بهره گیرد و سرمایه گذاری در این بخش می تواند منافع دو یا چند جانبه نیز به همراه داشته باشد .
به گفته معاون وزیر صنعت ، بعضی از بخش ها از قبیل سنگ آهن، بوکسیت و مس ایران و کشورهای آمریکای لاتین می توانند همکاری مشترک داشته باشند و از منافع حاصله بهره گیرند.
ایران با داشتن 68 نوع ماده معدنی از نظر تنوع در بین کشورهای جهان رتبه دهم را به خود اختصاص داده و از لحاظ ذخایر شناسایی شده رتبه پانزدهم را داراست .
سفیران مکزیک، برزیل، کوبا، نیکاراگوا به عنوان سخنرانان این نشست بودند و دیدگاه ها و پرسش های خود را از مدیران حاضر ایمیدرو مطرح کردند.
کرباسیان در نشست مزبور توضیح داد: امروز ارزش هرتن سنگ آهن بالغ بر 50 دلار است که با فرآوری لازم در سه مرحله تا 400 دلار ( با گاز و …) می تواند ارزش افزوده را فراهم کند و هریک از کشورهای لاتین مشارکت کننده در این بخش از این منافع برخوردار شوند .

فهرست