روند کاهش قیمت طلای جهانی متوقف شد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. روند کاهش قیمت طلای جهانی متوقف شد
طلای جهانی روز چهارشنبه بدنبال عقب نشینی اندک دلار آمریکا، روند کاهشی که ابتدای معاملات داشت را معکوس کرد و اندکی افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۱۳۴.۲۶ دلار رسید.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با ۰.۲ درصد افزایش، در ۱۱۳۵.۸۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز سه شنبه ۹.۱۰ دلار یا ۰.۸ درصد کاهش یافت و در ۱۱۳۳.۶۰ دلار بسته شد.

جیمز استیل، تحلیلگر بانک اچ اس بی سی در یادداشتی نوشت: حجم سبک معاملات در روزهای منتهی به تعطیلات کریسمس، طلا و سایر فلزات ارزشمند را در معرض نوسانات شدید ناشی از خرید و فروش نسبتا اندک قرار می دهد. از سوی دیگر، هر گونه عقب نشینی ارزش دلار ممکن است از قیمت طلا حمایت کند.

وی در ادامه افزود: قیمت طلا ممکن است نزدیک ۱۱۰۰ دلار بماند اما انتظار نمی رود به پایین این سطح سقوط کند. اما اگر به پایین سطح ۱۱۰۰ دلار سقوط کند، تقاضا برای خرید ارزان از قیمت این فلز حمایت خواهد کرد.

شاخص دلار آمریکا که این ارز را در برابر سبدی از ارزهای بزرگ دنبال می کند، در معاملات چهارشنبه ۰.۲ درصد اُفت کرد و به ۱۰۳.۱۱۰ واحد رسید. این شاخص روز سه شنبه به ۱۰۳.۶۵ واحد رسیده بود که بالاترین سطح از دسامبر سال ۲۰۰۲ بود.

بر اساس گزارش رویترز، دلار هفته گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا برای نخستین بار در یک سال گذشته نرخهای بهره را افزایش داد، به بالاترین رکورد در ۱۴ سال اخیر صعود کرد. بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی دسامبر نرخهای بهره را به میزان ۲۵ واحد افزایش داد و سه دور افزایش نرخهای بهره در سال ۲۰۱۷ را پیش بینی کرد.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که بازدهی ندارد لطمه می‌زند.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۶.۰۷ دلار رسید. این فلز روز سه شنبه به ۱۵.۵۹ دلار سقوط کرده بود که پایین‌ترین قیمت از ۱۱ آوریل بود. هر اونس پلاتین با ۰.۱ درصد کاهش، در ۹۱۵.۲۴ دلار ایستاد در حالیکه هر اونس پالادیوم با ۰.۲ درصد کاهش، ۶۶۲.۷۵ دلار معامله شد.

با وجود ریزش چشمگیر اخیری که در یک ماه گذشته مشاهده شده است، طلا و نقره به سوی نخستین افزایش سالانه از سال ۲۰۱۲ پیش می روند. طلا از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود شش درصد و نقره بیش از ۱۶ درصد رشد قیمت نشان می دهد.

فهرست