شناسایی پهنه‌های معدنی به پایان رسید

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. شناسایی پهنه‌های معدنی به پایان رسید
از آغاز دولت یازدهم اکتشاف پهنه‌های معدنی به صورت جدی در دستور کار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قرار گرفت و مدیر اکتشافات این سازمان از شناسایی ۱۰۰ درصدی پهنه‌های مشخص شده و کشف ۴۴۰ محدوده امیدبخش معدنی خبر داد.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین گزارشاتی که ایمیدرو از اکتشافات معدنی که از ابتدای دولت یازدهم آغاز شده است تاکنون مساحتی ۲۵۴ هزار و ۷۸۹ کیلومترمربع مورد اکتشاف قرار گرفته و فاز شناسایی آنها به پایان رسیده است.

علی اصغرزاده – مدیر اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) –  در این باره گفت: ۲۲ پهنه اکتشافی در استان‌های گلستان، مرکزی، خراسان جنوبی، کردستان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، زنجان، آذربایجان شرقی و کرمانشاه واقع هستند که فاز شناسایی آنها به پایان رسیده است و در برخی از این طرح‌ها نیز فاز پی‌جویی و اکتشافات عمومی نیز پیشرفت‌های مناسبی را طی کرد.

براساس گزارشات منتشر شده نسبت به قبل ۱۴۰ آنومالی امیدبخش معدنی به ۳۰۰ آنومالی امیدبخش قبلی اضافه شده است و مجموع مناطق امیدبخش به ۴۴۰ منطقه افزایش یافته است.

پیش از این نیز اصغرزاده اعلام کرده بود که ۱۳۵ درصد از طرح‌های اکتشافی معادن که در برنامه چهارساله اکتشاف معدن مشخص شده بود محقق شده است و در حالی که قرار بود تا پایان سال جاری ۲۰۰ هزار کیلومترمربع مورد اکتشاف قرار بگیرد تا امروز این رقم از مرز ۲۷۰ هزار کیلومترمربع نیز عبور کرده است.

همچنین براساس اعلامی که در گذشته صورت گرفته، بعد از انجام اکتشافات اولیه و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری روی مناطقی که مراحلی از اکتشاف آنها به پایان رسیده است تعداد پنج طرح اکتشافی در این حوزه آماده واگذاری به بخش خصوصی هستند که دو آنومالی از این طرح در استان یزد و مناطق نائین و بافق قرار دارند که دارای ذخایر مناسبی از سنگ آهن بوده است. همچنین قزوین و زنجان نیز دیگر مناطقی هستند که ذخایری از طلا در آن شناسایی شده و دیگر آنومالی در منطقه آگات اصفهان قرار دارد که دارای ذخایری از سنگ‌های نیمه‌قیمتی است.

فهرست