طلای جهانی بالای ۱۱۶۰ دلار ایستاد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. طلای جهانی بالای ۱۱۶۰ دلار ایستاد
طلای جهانی پس از رشد اندکی که روز دوشنبه داشت، در معاملات روز جاری تحت تاثیر انتظارات فزاینده برای افزایش نرخهای بهره آمریکا تغییر چندانی نداشت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز سه شنبه بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۱۶۲.۴۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۰.۴ درصد رشد کرده بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه با ۰.۲ درصد اُفت، در ۱۱۶۳.۵۰ دلار قرار گرفت. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۳.۹۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش یافت و در ۱۱۶۵.۸۰ دلار بسته شده بود.

بر اساس گزارش رویترز، پس از اینکه بازده اوراق خزانه آمریکا از رکورد بالای اخیر اندکی عقب نشینی کرد و دلار در آستانه نشست دو روزه بانک مرکزی آمریکا دچار کاهش شد، قیمت معاملات نقدی طلا از رکورد پایین ۱۱۵۱.۳۴ دلار که در معاملات روز دوشنبه ثبت شده بود، بهبود یافت.

دلار روز سه شنبه در برابر ین عقب نشینی کرد و از بالاترین رکورد ۱۰ ماه اخیر فاصله گرفت. ارز آمریکا در آستانه نشست سیاستگذاران این کشور از صعود بازایستاده است.

ادوارد مایر، تحلیلگر شرکت اف سی استون در یادداشتی نوشت: با رشد سه درصدی اقتصاد، اوج گیری تورم و روی کار آمدن دولت جدید که از سیاست پولی بانک مرکزی راضی نیست، ممکن است بانک مرکزی روند افزایش نرخهای بهره را تسریع کند. اگر نرخهای بهره افزایش پیدا کرده و دلار صعود کند، هر اونس طلا به ۱۱۴۰ دلار سقوط خواهد کرد.

طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر به جذابیت سرمایه‌گذاری در طلا که بازدهی ندارد لطمه می‌زند.

به گفته تحلیلگران گروه بانکی ANZ، با تقویت احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا، سرمایه گذاران به خروج از بازار طلا ادامه می دهند. انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در نشست دو روزه نرخهای بهره را برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ افزایش دهد. بازارها حدود ۱۰۰ درصد احتمال می دهند نرخهای بهره ۲۵ واحد افزایش پیدا کند.

ذخایر صندوق “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت حمایت طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۱۴ درصد کاهش یافت و به ۸۵۶.۲۶ تن رسید.

در میان سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۱۷.۱۰ دلار رسید. این فلز روز گذشته ۱.۴ درصد صعود کرده بود. هر اونس پلاتین با ۰.۶ درصد کاهش، در ۹۲۵.۷۰ دلار ایستاد در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۱ درصد رشد، ۷۲۲.۹۰ دلار معامله شد.

فهرست