طلای جهانی گران‌تر می‌شود

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. طلای جهانی گران‌تر می‌شود
سرمایه گذاران و کارشناسان وال استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز پیش بینی کردند طلا تحت تاثیر دورنمای پایین ماندن نرخهای بهره آمریکا و ابهامات سیاسی در هفته جاری به قیمت بالاتری صعود می کند.


به گزارش ایسنا، در نظرسنجی طلای کیتکو برای هفته جاری، ۲۰ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۳ نفر یا ۶۵ درصد افزایش قیمت طلا و ۲ نفر یا ۱۰ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند در حالیکه ۵ نفر یا ۲۵ درصد هم نسبت به جهت حرکت طلا نظری نداشتند.

در این بین، ۹۷۴ سرمایه گذار در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۶۶۱ نفر یا ۶۸ درصد انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند در حالیکه ۲۲۱ نفر یا ۲۳ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و ۹۲ نفر یا ۹ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته ۵۹ درصد از کارشناسان وال استریت و ۶۴ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا در هفته گذشته را پیش بینی کرده بودند که پیش بینی درستی بود.

طلا روز جمعه برای به بالاترین قیمت در سه ماه و نیم گذشته صعود کرد و تحت تاثیر ضعف دلار، برای چهارمین هفته متوالی افزایش یافت. تقاضا برای دارایی امن در بحبوحه نگرانیها نسبت به تنشهای ژئوپلیتیکی و عدم تعهد بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخهای بهره نیز از قیمتهای بالاتر فلزات ارزشمند حمایت کرد. هر اونس طلا برای تحویل در آوریل در بازار نیویورک، آخرین بار ۶.۹۰ دلار یا ۰.۶ درصد افزایش نشان داد و در ۱۲۵۸.۳۰ دلار بسته شد و برای کل هفته ۱.۶ درصد افزایش نشان داد.

از ماه مه سال میلادی گذشته به این سو، وال استریت ۲۵ بار حرکت قیمت طلا را به درستی پیش بینی کرده و ۱۳ بار اشتباه داشته که درصد درستی پیش بینی آن را به ۶۶ درصد می رساند در حالیکه سرمایه گذاران ۲۴ پیش بینی درست در برابر ۱۴ پیش بینی اشتباه داشته اند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۶۳ درصد می رساند.

آیرا اپشتاین، مدیر شرکت لین اند آسوشیتس انتظار دارد قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا کند زیرا نظرسنجی ها نشان می دهند که احزاب سیاسی مخالف مهاجرت، آرای عمومی بیشتری را در هلند و فرانسه جلب می کنند.

ابهامات سیاسی شامل تردیدها نسبت به سیاستهای ترامپ و همچنین انتخابات آینده در فرانسه و هلند از طلا حمایت کرده و این فلز ارزشمند از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون بیش از هشت درصد رشد قیمت داشته است.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “آر جی او فیوچرز” هم معتقد است روند افزایش قیمت طلا ادامه خواهد یافت زیرا بانک مرکزی آمریکا همچنان نرخهای بهره را پایین نگه می دارد.

طبق گزارش آخرین نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا، بسیاری از سیاستگذاران این بانک اظهار کرده اند در صورت منطبق بودن آمار اشتغال و تورم با اهداف تعیین شده، افزایش نرخهای بهره در آینده نزدیک اقدامی مناسب خواهد بود. این گزارش همچنین عمق ابهامی را نشان می دهد که در میان مقامات فدرال رزرو نسبت به عدم شفافیت برنامه اقتصادی دولت دونالد ترامپ وجود دارد.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخهای بالاتر، هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را افزایش دهد و جذابیت سرمایه گذاری در آن را کمتر می کند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می کند.

این کارشناس پیش بینی کرد طلا به دلیل ابهام ژئوپلیتیکی، ابهام پیرامون سیاستهای دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، انتخابات فرانسه و کمک مالی یونان مورد حمایت قرار خواهد گرفت و تا چند هفته آینده به ۱۳۰۰ دلار صعود می کند.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی هم اظهار کرد دلار ارزش بیش از حدی پیدا کرده است و نگرانیها در نقاط دیگر به خصوص اروپا، تقاضا برای این ارز به عنوان ارز مطمئن را حفظ می کنند اما به نظر می رسد طلا قوی شدن اخیر دلار را نادیده گرفته و هفته جاری به قیمت بالاتری صعود می کند.

شون لاسک، مدیر شرکت والش تریدینگ انتظار دارد طلا با عقب نشینی روبرو شود با اینهمه وی در گفت و گو با کیتکونیوز خاطرنشان کرد کاهش قیمت این فلز، یک فرصت خرید مناسب فراهم خواهد کرد.

فهرست