معدن

فعال‌سازی بیش از ۸ میلیارد دلار طرح معدنی متوقف

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. فعال‌سازی بیش از ۸ میلیارد دلار طرح معدنی متوقف
فعال‌سازی ۱۵ طرح معدنی راکد، تعریف ۲۳ طرح معدنی جدید و همچنین عملیاتی شدن ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کتشاف معدنی تا به امروز، اقداماتی بودند که در صدر گزارش عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در سه سال گذشته قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، در حالی که بیش از سه سال از عمر دولت می گذرد، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران عملکرد و فعالیت های خود در سه سال دولت یازدهم را در دو بخش «توسعه» و «توانمندسازی»، در اختیار معاون اول رییس جمهور قرار داد که با بازخورد مثبتی از سوی این مقام ارشد دولتی همراه بود.

این گزارش که در دو بخش توسعه و توانمندسازی ارائه شده است، دربرگیرنده خلاصه ای از عملکرد ایمیدرو از نیمه سال ۱۳۹۲ تا نیمه امسال بوده که در آن بخش توسعه به تشریح طرح های راکد به جای مانده از دولت قبل، پروژه های نیمه فعال و طرح های جدید پرداخته است.

در این بخش بیش از ۸.۱ میلیارد دلار طرح متوقف فعال شده‌اند که ۱۵ پروژه در بخش های مختلف فولاد، آلومینیوم، ‌طلا و … در دولت یازدهم به بار می نشینند. همچنین از ۲۳ طرح، با ارزشِ سه میلیارد دلار که در دولت فعلی تعریف شده اند ۹ پروژه در اکتشاف، زغال‌سنگ، زیرساخت و … در دولت یازدهم به بار خواهد نشست و مابقی طرح ها نیز در دولت بعدی به بهره برداری خواهند رسید.

همچنین در حوزه توانمندسازی نیز بخش اکتشاف، با مساحت اکتشافی ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی در صدر قرار گرفت و بر اساس مندرجات این گزارش، انتظار می رود با این روند اکتشافات بتوان تا پایان سال آینده تعدادی معدن، در مقیاس جهانی معرفی شود.

بر اساس گزارش ارائه شده علاوه بر موارد ذکر شده بکارگیری و توسعه فناوری های نوین، پژوهش های کاربردی، آموزش بخش خصوصی، کاهش ریسک فعالیت ها از طریق تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی، استحصال و تولید عناصر نادر خاکی و … دیگر اقداماتی بودند که در سه سال گذشته عملیاتی شدند.

فهرست