مسائل محیط زیست را جزو صنعت می‌دانیم

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. مسائل محیط زیست را جزو صنعت می‌دانیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور با تاکید بر اینکه منافع صنعت با محیط زیست در تضاد نیست، اقدامات این وزارتخانه را در زمینه کاهش آلودگی هوا تشریح کرد و گفت: در زمینه ارتقای صنعت توأم با حفظ محیط زیست باید از تجربیات بین‌المللی استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدرضا نعمت‌زاده در همایش روز هوای پاک که با شعار با هم به سوی هوای پاک در محل سازمان حفاظت محیط زیست با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم پیام روز هوای پاک «با هم به سوی هوای پاک» به عنوان فرهنگ همگانی در جامعه ما برای رسیدن به هوای پاک و سالم نهادینه شود و همه بدانند که دستیابی به هوای پاک از عهده یک سازمان خارج است.

وی ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: ایشان مجاهدی بزرگوار، یار امام، خیرخواه مردم و مرد توسعه و کار بودند.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه یکی از ۵ عنصر مورد نیاز برای حیات انسان هوای پاک است اظهار کرد: انسان هفته‌ها بدون غذا و روزها بدون آب می‌تواند زندگی کند ولی بدون هوا نمی‌تواند بیشتر از چند دقیقه دوام بیاورد. حال اگر هوای پاک را آلوده کنیم این چند دقیقه قطعا کاهش پیدا می‌کند. بنابراین دستیابی به هوای یک پدیده ضروری برای زیست سالم توام با شادابی است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه بشر امروزه با تکنولوژی به سمت کاهش آلودگی هوا حرکت کرده است، گفت: به عنوان کسی که ۵ دهه در بخش صنعت فعال است، اعتقاد دارم توان لازم را داریم تا ضمن طراحی و تولید بهترین محصولات، فرآیندها را طوری طراحی کنیم که صدمه‌ای به محیط زیست وارد نشود. زمانی در خودروها ۲۰ لیتر سوخت مصرف می‌شد ولی امروز این میزان به ۴ یا ۵ لیتر رسیده است. بنابراین می‌توانیم محصولی طراحی کنیم که ضمن کیفیت خوب، حفظ محیط زیست را نیز محقق کند.

برنامه‌های وزارت صنعت مطابق با سیاست‌های کلی نظام در محیط زیست است

وی با تاکید بر اینکه در وزارت صنعت معدن و تجارت کشور با کمک همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی به منظور حفظ محیط زیست انجام داده‌ایم، گفت: با اینکه کارهای خوبی انجام شده، از شرایط حاضر راضی نیستم و انتظارات بیشتری دارم. سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست الگوی وزارت صنعت در تدوین برنامه‌ها است. همچنین دولت یازدهم مصوبه‌هایی برای کاهش آلودگی هوا داشته که وزارت صنعت نیز خود را ملزم به اجرای آن کرده است.

وی با اشاره به تدوین، ابلاغ و اجرایی شدن سیاست‌های پیشگیرانه در وزارت صنعت، در سال ۱۳۹۳ گفت: این سیاست‌ها نقشه راه HFE را طراحی کرده که هوای پاک را نیز در برمی‌گیرد. همچنین برنامه‌های راهبردی در مسائل زیست‌محیطی در وزارت صنعت تهیه شده است. طرح جامع مدیریت HFE تهیه و تدوین شده است.

بحث جهانی محیط زیست دیگر یک بحث امپریالیستی نیست

نعمت‌زاده با تاکید بر ضرورت همگرایی در انجام فعالیت‌ها به ویژه در حوزه محیط زیست اظهار کرد: بحث محیط زیست نه‌تنها مربوط به یک دستگاه نیست بلکه طی ۲۰ سال گذشته به یک بحث جهانی تبدیل شده است. اوایل انقلاب مطرح شدن بحث محیط زیست به عنوان یک بحث جهانی این طور تلقی می‌شد که کشورهای امپریالیستی قصد دارند بر سر کشورهای توسعه نیافته کلاه بگذارند ولی بعد دیدیم این طور نیست و بحث محیط زیست واقعا یک بحث جهانی و مهم است. بنابراین در این بحث هم باید با مذاکرات بین‌المللی پیش برویم.

نعمت‌زاده با اشاره به ایجاد ساختارهای تشکیلاتی در ستاد و استان‌ها در زمینه صنایع و شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: ۳۸ واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند که توان علمی و توان مالی لازم را برای توجه به مسائل محیط زیست و گرفتن کارشناس محیط زیست ندارند. وزارت صنعت خود این وظایف را بر عهده گرفته است و از استقرار اتومبیل آتش‌نشانی تا بحث فاضلاب این صنایع را با جدیت دنبال می‌کند.

تولید موتورهای کم‌مصرف سه سیلندر به زودی

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه مسائل محیط زیست را جزو صنعت می‌دانیم، گفت: همان‌طور که تولید خوب و باکیفیت و رضایت مشتری وظایف ماست، حفظ محیط زیست و تولید توأم با مسائل زیست‌محیطی بخشی از وظایف ما است. در بخش خودروسازی با کمک شرکت‌های آلمانی و اتریشی در حال طراحی موتورهای کم‌مصرف سه سیلندر هستیم که در آینده وارد بازار می‌شوند. این موتورها می‌توانند با مصرف کمتر از ۵ لیتر سوخت نیروی محرکه خودروهای آینده را تشکیل دهند. مقدمات تولید این موتورها در حال فراهم شدن است.

وزیر صنعت با اشاره به برنامه‌های آموزشی در استان‌های مختلف برای صنایع اظهار کرد: پایش برخط و آنلاین صنایع بزرگ و خروجی آب و هوای آنها انجام می‌شود. بیش از ۳۰۰ واحد صنعتی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد در حال فعالیت هستند. همچنین برای صنایع، شناسنامه زیست‌محیطی با ۸۰ شاخص دیده شده است که در حال ترویج آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه در بروزرسانی استانداردهای واحدهای بزرگ و کارخانجات با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی انجام داده‌ایم، افزود: این استانداردها امسال به تصویب رسیده و اجرایی شد همچنین سعی می‌کنیم با کمک سازمان محیط زیست در انتخاب واحدهای سبز امسال و سال ‌آینده این استانداردها را رعایت کنیم.

ایجاد ۸۰ استاندارد اجباری خودرو تا ابتدای سال ۹۷

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه تا آخر سال چند استاندارد اجباری جدید به خودروها اضافه می‌کنیم گفت: اوایل سال ۹۷، ۸۰ استاندارد اجباری خودرو ایجاد خواهیم کرد. همچنین از ابتدای سال گذشته تولید خودروهای یورو ۴ محقق شد در حال حاضر نیز زمینه تولید یورو ۵ را آماده کرده‌ایم. خودروهای وارداتی نیز تنها باید استاندارد یورو ۵ داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت جهانی شدن در همه ابعاد حرکت کنیم، گفت باید برای رشد در مسائل علمی و تجاری به سمت جهانی شدن حرکت کنیم. بدون دنیا مثل این است که در یک قفس زندگی می‌کنیم. همچنین لازم است در ارتقای استانداردها با دنیا تعامل داشته باشیم.

وزیر صنعت با اشاره به اینکه ۴۰ هزار تاکسی در سراسر کشور وارد شده است، گفت: تعداد این تاکسی‌ها در تهران ۱۵ هزار است. امیدواریم بتوانیم این عدد را به ۶۰ هزار برسانیم. برای جایگزینی اتوبوس‌ها نیز رایزنی‌هایی با بخش‌های مختلف از جمله وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم. قرار بود برای جایگزینی اتوبوس‌ها یارانه‌ای اعطا شود که هنوز شکل نگرفته وگرنه می‌توانستیم چهره حمل و نقل عمومی را در تهران و سایر کلانشهرها تغییر دهیم.

تولید موتورسیکلت انژکتوری در کشور آغاز شده است

وزیر صنعت با اشاره به توقف شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری از نیمه دوم سال ۹۵ اظهار کرد: از تیرماه ثبت سفارش موتورهای کاربراتوری را متوقف کردیم در حال حاضر تولید موتورسیکلت‌های انژکتوری آغاز شده و گزارش بیش از ۱۰۰ نوع موتور انژکتوری ارائه شده است. سعی داریم انجین موتور انژکتوری را در داخل کشور تولید کنیم.

تصویب دستورالعمل حمایت از ساخت و استفاده از خودروهای برقی و هیدرید در دست بررسی دولت

نعمت‌زاده در مورد خودروهای برقی و هیدریدی اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۳، سود بازرگانی خودروهای برقی و هیدریدی را به صفر رساندیم. این در حالی است که این خودروها حدود ۴۵ درصد سود بازرگانی دارند. همزمان با کمک تجربیات جهانی دستورالعمل حمایت از استفاده و ساخت خودروهای برقی و هیدرید را تدوین و به دولت ارائه کردیم. هنوز این طرح به تصویب نرسیده. همچنین نحوه تهیه زیرساخت‌های لازم را مشخص کردیم که به طور غیررسمی آغاز شده است. از اول سال ۱۵ هزار موتورسیکلت برقی تولید و عرضه شده است.

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه صنعت با محیط زیست به هیچ وجه در تضاد نیست، اظهار کرد: منافع این دو بخش هیچ تضادی با هم ندارند. باید از دانشگاهیان و شرکت‌های مختلف در زمینه ارتقای صنعت در کنار حفظ محیط زیست حسن استفاده را ببریم.

نعمت‌زاده در پایان با اشاره به توافقنامه ایران با کشور عراق در مورد گرد و غبار اظهار کرد: با عراق توافقنامه‌ای راجع به مقابله با گرد و غبار منعقد کردیم تا با همکاری علمی یکدیگر بتوانیم این مشکل را حل و فصل کنیم.

فهرست