معاون توانیر: رشد 10درصدی مصرف برق نسبت به پارسال نگران کننده است

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. معاون توانیر: رشد 10درصدی مصرف برق نسبت به پارسال نگران کننده است

«محمودرضا حقی فام» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اضافه کرد: اگر همین روند ادامه یابد در زمان اوج مصرف که تیرماه و اوایل مردادماه است، با مشکل تولید، انتقال و توزیع در شبکه سراسری روبرو می شویم.
وی ادامه داد: شبکه سراسری برای رشد پنج تا هفت درصدی تولید آمادگی دارد اما رشد 10 درصدی بسیار زیاد است و باید با مدیریت مصرف از ایجاد مشکل در زنجیره تولید، انتقال و توزیع نیروی برق جلوگیری کنیم.
معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: مدیریت مصرف راهکارهایی دارد که بدون وارد کردن فشار به مصرف کنندگان، کمک می کند در تابستان گرم با مشکل بی برقی روبرو نشویم.
به گفته وی، اوج مصرف بین ساعت های 12 تا 16 و همچنین 19 تا 23 است و از مشترکان خانگی درخواست می شود در این ساعت ها از وسایل برقی پرمصرف مانند ظرفشویی، لباسشویی و اتو استفاده نکنند.
وی اعلام کرد 18هزار مگاوات از 49هزار مگاوات برق مصرفی در زمان اوج مربوط به استفاده از وسایل سرمایشی است که 30 درصد بارِ پیک را شامل می شود بنابراین می توانیم در زمان هایی که فضای اتاق خنک شده است، وسایل سرمایشی را به مدت نیم ساعت خاموش و به این ترتیب به مدیریت بار کمک کنیم.
معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در فصل تابستان در مناطق جنوب و شرق کشور با گرمای شدیدی روبروییم که اگر مشترکان کمک کنند، در هیچ نقطه کشور مشکل بی برقی و خاموشی نخواهیم داشت.
به گزارش ایرنا، اوج مصرف برق در روز شنبه گذشته (27 خرداد) عدد 49 هزار و 425 مگاوات ثبت شد که بالاترین میزان در سال جاری بوده است.
همچنین گزارش های ایرنا از خوزستان حاکی است، بالا رفتن مصرف برق در کلانشهر اهواز به دلیل شدت گرمای هوا صبح یکشنبه(دیروز) باعث آتش گرفتن چند پست برق در منطقه سپیدار شد و بخشی از شهر در خاموشی رفت.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ چندی پیش به خبرنگار ایرنا گفت: سالیانه هفت میلیارد دلار هزینه سرمایه گذاری برای تامین پایدار برق در زمان اوج مصرف به منابع کشور تحمیل می شود.
به گفته «حسین صبوری»، کل یک سال هشت هزار و 760 ساعت است که 300 ساعت از این مدت، زمان اوج مصرف به شمار می آید؛ اگر مشترکان در این 300 ساعت همکاری داشته باشند، سالیانه از هفت میلیارد دلار هزینه برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف ساخت نیروگاه، خط انتقال، پست، سوخت و… جلوگیری می شود.

فهرست