نخستین محموله بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد چرخه توزیع شد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. نخستین محموله بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد چرخه توزیع شد

به گزارش سه شنبه تارنمای وزارت نفت، همزمان با افتتاح رسمی مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از دهم اردیبهشت ماه امسال تاکنون نفتای سنگین به واحد سی.سی.آر (CCR) تزریق و حدود 100 میلیون لیتر بنزین نیز از این واحد تولید شده است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در این زمینه اعلام کرد: از همان روز افتتاح، بزرگ ترین واحد بنزین سازی ایران با خوراک میعانات گازی در حال فعالیت بود و هیچگاه متوقف نشد.
«عباس کاظمی» تاکید کرد این واحد به مرور در حال تثبیت تولید است و افزود: کشور در حال رهایی از نگرانی ها درباره امنیت انرژی (در مقوله بنزین) است.
به گفته وی، چهار مخزن ذخیره سازی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود دارد و 100 میلیون لیتر بنزین تولید شده در آنها به تدریج به انبار نفت بندرعباس تحویل می شود.
وی همچنین به راه اندازی واحد «ایزومریزاسیون» این پالایشگاه در روزهای آینده اشاره کرد و گفت: این واحد اکنون در حال اسیدشویی است.
این مسوول اعلام کرد اکنون و بدون احتساب بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نزدیک به 62 میلیون لیتر بنزین پایه در کشور تولید می شود که این میزان در ماه آینده به 70 میلیون لیتر می رسد.
وی تاکید کرد از آغاز امسال تاکنون روزانه نزدیک به 10 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که پیامد رشد توسعه اقتصادی، رشد تولید خودرو و افزایش قابل توجه سفرهای مردم است.

**انتشار اخبار منفی درباره تولید بنزین
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی یادآوری کرد در چهار سال گذشته برخی رسانه ها چندین هزار خبر منفی درباره بنزین تولید کرده اند که این به ضرر جامعه است.
کاظمی اضافه کرد: متاسفانه با اینکه اکنون پالایشگاه ستاره خلیج فارس راه اندازی شده و در حال تولید است، باز این اخبار منفی ادامه دارد.

**کسانی از ایمنی صحبت می کنند که این مقوله را نمی شناسند
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد واحدهای پالایشی باید یک به یک راه اندازی شوند و کسانی که می گویند یک پالایشگاه به لحاظ ایمنی و فرایندی باید یک جا راه اندازی شود، نه فرآیند را می شناسند و نه ایمنی را.
کاظمی ادامه داد: واحدهای این پالایشگاه مستقل از همدیگر و در محوطه جداگانه قرار دارند و هریک پس از راه اندازی باید به تثبیت برسد تا واحد بعدی راه اندازی شود.
به گزارش ایرنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس از بزرگ ترین طرح های بنزین سازی کشور است که با بهره برداری از مرحله نخست این پالایشگاه 360 هزار بشکه ای روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو4، چهار میلیون و 500 هزار لیتر گازوییل یورو4، یک میلیون لیتر نفت سفید یورو4 و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو4 تولید می شود.
با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید روزانه 36 میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو4 و 5، تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز می رسد که افزون بر قطع واردات بنزین، امکان صادرات این فرآورده و افزایش کیفیت سوخت مصرفی داخل نیز فراهم می شود و ایران به جرگه صادرکنندگان بنزین می پیوندد.
این پالایشگاه معادل 66 درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های کشور بنزین تولید می کند.

فهرست