معدن زغال سنگ

نیمی از ظرفیت معادن زغال‌ سنگ خالی است

  1. خانه
  2. اخبار
  3. صنعت، معدن و تجارت
  4. نیمی از ظرفیت معادن زغال‌ سنگ خالی است
آمارها نشان می‌دهد که تولید زغال سنگ در سه سال اخیر حدود ۷۷ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا، نمودار تولید زغال سنگ در کشور نشان می‌دهد که تا نیمه‌های امسال روند تولید به گونه‌ای بوده‌ که می‌توان پیش‌بینی کرد تا انتهای امسال یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن زغال سنگ تولید می‌شود که البته این رقم در سال گذشته معادل یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن، در سال ۱۳۹۳ معادل یک میلیون ۴۳۴ هزار تن و در سال ۱۳۹۲ معادل یک میلیون و ۱۸۳ هزار تن بوده است.

این ارقام نشان می‌دهد که مجموع عملکرد معادن زغال سنگ در سه سال اول دولت یازدهم رشدی ۷۷ درصدی داشته است در حالی که زغال سنگ در دولت قبل رشد با رشد منفی ۲۸ درصدی همراه بوده است.

ولی با تمام این احوال با وجود آنکه در سال ۱۳۸۷ ظرفیت تولید زغال سنگ در ایران بیش از دو برابر معادل یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن رشد داشته و به دو میلیون و ۷۰ هزار تن رسید اما همچنان زغال سنگ به شدت، یعنی حدود یک میلیون و ۲۳۰ هزار تن زیر ظرفیت تولید می‌شود.

افزایش ۴۰ درصدی کنسانتره زغال سنگ دو معدن بزرگ

با این وجود اخبار معادن گویای این امر است که میزان تولید کنسانتره زغال سنگ در دو شرکت طبس و البرز مرکزی از ابتدای فروردین ۲۸۱ هزار و ۸۴۴ تن بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که تولید در آن سال ۲۲۲ هزار و ۴۳ تن بوده حدود ۴۰ درصد رشد داشته است.

همچنین شرکت های زغال سنگ طبس و البرز مرکزی طی شش ماهه نخست امسال، ۷۶۰ هزار و ۳۵۶ تن زغال سنگ استخراج کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (۵۰۵ هزار و ۴۰۳ تن)، ۵۰ درصد رشد نشان می دهد. در این میان، شرکت طبس ۶۶۵ هزار و ۱۰۹ تن و شرکت البرز مرکزی ۹۵ هزار و ۲۴۷ تن استخراج کرد.

میزان ارسال کنسانتره زغال سنگ این شرکت ها به مشتریان طی مدت یاد شده (۲۹۲ هزار و ۲۷۰ تن) نسبت به آمار مدت مشابه سال قبل (۲۳۷ هزار و ۷۱۸ تن)، حاکی از افزایش ۲۳ درصدی ارسال این نوع محصول است. میزان ارسال کنسانتره شرکت های طبس و البرز مرکزی به ترتیب ۲۳۹ هزار و ۹۹۴ تن و ۵۲ هزار و ۲۷۶ تن بود.

بنا بر این گزارش، شرکت های زغال سنگ طبس و البرز مرکزی طی شهریور ماه جاری ۵۸ هزار و ۹۸۹ تن کنسانتره زغال سنگ «تولید»، ۷۹ هزار و ۹۳۶ تن ماده معدنی «استخراج» و ۳۹ هزار و ۸۳۳ تن کنسانتره «ارسال» کردند که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۴۸ درصد افزایش، ۱۶ درصد افزایش و ۱۱ درصد کاهش نشان می دهد.

فهرست