واگذاری ۵ پهنه اکتشاف معدنی به بخش خصوصی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. واگذاری ۵ پهنه اکتشاف معدنی به بخش خصوصی
در پی انتشار گزارش اکتشافات ایمیدرو، مدیر اکتشافات این سازمان از واگذاری پنج پهنه اکتشافی به بخش خصوصی خبر داد.

علی اصغرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برنامه اکتشاف ۲۷ پهنه در ۲۵ استان ایران بر عهده ایمیدرو قرار گرفته است، گفت: از سال ۱۳۹۲ پروژه اکتشافات معدنی آغاز شد که بر اساس تصمیم دولت بعد از فراخوان عمومی اگر بخش خصوصی نسبت به فعالیت در این پهنه‌ها علاقه‌ای نشان نمی‌داد آن را به سازمان ایمیدرو واگذار می‌کردند.

وی ادامه داد: در این میان تمرکز اکتشاف عمدتا روی مناطق شرق و غرب کشور قرار گرفت و ۲۷ پهنه از ۲۵ استان در دستور کار اکتشاف گنجانده شد.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بیان اینکه تاکنون بیش از ۳۰۰ منطقه امید بخش معدنی در این اکتشافات به دست آمده است، اظهار کرد: تاکنون در حوزه اکتشافات تا فاز شناسایی پیش رفتیم و بیش از ۳۰۰ آنومالی (منطقه معدنی) امیدبخش معدنی به دست آمده است که برخی از اینها از وضعیت بهتری نسبت به دیگران برخوردارند که تعداد این مناطق بسته به نقطه‌ای که در آن قرار گرفته‌اند متفاوت است؛ به عنوان مثال در منطقه ایران مرکزی ۲۳ آنومالی امیدبخش شناسایی شده که ۱۵ عدد از آنها وضعیت مشخص و بهتری دارند یا این تعداد در منطقه خراسان جنوبی از ۹ آنومالی مشخص شده فقط سه آنومالی است.

۵ آنومالی آماده واگذاری به بخش خصوصی

اصغرزاده همچنین با اشاره به اینکه پنج آنومالی امیدبخش به مرحله‌ای از اکتشاف رسیده‌اند که شرایط ورود به بخش خصوصی را دارند، گفت: تعداد پنج طرح اکتشافی تاکنون به مراحل نهایی رسیده‌اند و بعد از گذر از نمونه‌برداری‌های زیاد و حفاری‌های انجام شده به مراحله‌ای رسیده‌اند که ریسک آنها برای بخش خصوصی کاهش یافته و متقاضیان فعالیت در این مناطق می‌توانند در فراخوانی که به زودی برای واگذاری این طرح‌ها برگزار می‌شود شرکت کنند.

وی درباره ذخایری که در پنج طرح در نظر گرفته شده برای واگذاری به بخش خصوصی موجود است، بیان کرد: دو آنومالی از این پنج طرح در استان یزد و مناطق نائین و بافق قرار دارند که دارای ذخایر مناسبی از سنگ آهن هستند. همچنین قزوین و زنجان نیز دیگر مناطقی هستند که ذخایری از طلا در آنها شناسایی شده و دیگر آنومالی در منطقه آگات اصفهان قرار دارد که دارای ذخایری از سنگ نیمه قیمتی است.

تحقق ۱۳۵ درصدی طرح‌های اکتشافی

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با بیان اینکه تاکنون ۷۰ هزار کیلومتر مربع بیش از برنامه تعیین شده اکتشاف صورت گرفته است، بیان کرد: در برنامه چهار ساله‌ای که در حوزه اکتشاف مشخص شده بود قرار بر این بود که ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع تا پایان سال مورد اکتشاف قرار بگیرد که تا به امروز این رقم از مرز ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع گذشته است.

وی با اشاره به کاستی‌هایی که در این مسیر وجود داشت، گفت: عقب‌افتادگی‌هایی هم در حوزه اکتشاف وجود داشت که از جمله آن تکمیل نشدن فرآیند پی‌جویی بود که قرار بود به طور کامل در همه طرح‌ها صورت بگیرد اما عوامل مختلفی از جمله برخی کاستی‌ها در سازمان و عوامل طبیعی همچون سرما مانع تحقق کامل آن شد.

افزایش ۱۱.۷ درصدی بودجه اکتشاف در سال ۱۳۹۴

اصغرزاده با بیان اینکه از نظر بودجه حوزه اکتشاف مورد حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بوده است، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ به بعد بودجه اکتشافات به شکل سالانه ۲۰ میلیارد تومان لحاظ شد اما در برخی موارد هم این بودجه افزایش داشت که به عنوان مثال می‌توان به سال گذشته اشاره کرد که هزینه در حوزه اکتشاف به حدود ۱۳۴ میلیارد تومان رسید.

مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به وضعیت همکاری‌های خارجی در حوزه اکتشاف، گفت: تاکنون با کشورهایی همچون گرجستان و فنلاند همکاری‌هایی صورت گرفت و شرکت‌های استرالیایی نیز بعد از همایش معدن و صنایع معدنی که اخیرا برگزار شد تمایل بسیار زیادی به حضور در این حوزه نشان دادند که البته هنوز به قرارداد منجر نشده است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت اکتشاف در تحقق اهداف چشم‌انداز ۲۰ ساله، گفت: بخش معدن و اکتشاف همواره با برخی محدودیت‌ها مانند برخی محدودیت‌های فنی همراه بوده یا تعارض‌هایی که برخی فعالیت‌ها با سازمان‌هایی نظیر سازمان محیط زیست وجود داشته که البته تعامل‌های خوبی هم در این خصوص انجام می‌شود اما به هر حال اگر می‌خواهیم به سرفصل‌های افق ۱۴۰۴ دست پیدا کنیم باید بدانیم که حلقه اول این مسیر اکتشاف است و باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

فهرست