پیش‌بینی افزایش تقاضای جهانی فولاد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. پیش‌بینی افزایش تقاضای جهانی فولاد
انجمن جهانی فولاد (ورلداستیل) اعلام کرد تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۷ به دلیل احیای اقتصادهای توسعه یافته و تسریع رشد در بازارهای نوظهور و در حال توسعه، بیش از آنچه در گزارش قبلی این نهاد پیش بینی شده بود، رشد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، طبق پیش بینی جدید انجمن جهانی فولاد، تقاضا در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱.۳ درصد رشد کرده و به ۱.۵۳۵ میلیارد تن می‌رسد و در سال ۲۰۱۸ با ۰.۹ درصد رشد، به ۱.۵۴۹ میلیارد تن بالغ می‌شود.

ورلداستیل نماینده بیش از ۱۶۰ تولیدکننده فولاد است که در ۸۵ درصد تولید جهانی سهم دارند. این نهاد صنعتی در اکتبر سال میلادی گذشته پیش بینی کرده بود تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۷ به میزان ۰.۵ درصد رشد خواهد کرد.

صنعت فولاد که حدود ۹۰۰ میلیارد دلار در سال ارزش دارد، معیاری برای سنجش سلامت اقتصاد جهانی است.

بر پایه گزارش انجمن جهانی فولاد، روسیه و برزیل از رکود خارج شده اند و انتظار می‌رود رشد اقتصادی هند ازسرگرفته شود. با این همه چین که حدود ۴۵ درصد از تقاضای جهانی برای فولاد را به خود اختصاص می‌دهد، رشد ضعیف‌تری خواهد داشت.

طبق پیش بینی ورلداستیل، تقاضای چین برای فولاد در سال میلادی جاری به دلیل ضعیف شدن تاثیر تدابیر محرک مالی دولت، ثابت مانده و به ۶۸۱ میلیون تن می‌رسد و در سال میلادی آینده دو درصد کاهش پیدا کرده و ۶۶۷.۴ میلیون تن خواهد بود.

در مقابل، انتظار می‌رود تقاضا برای فولاد در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه بجز چین، امسال چهار درصد رشد کرده و به ۴۵۲.۷ میلیون تن برسد و در سال میلادی آینده ۴.۹ درصد توسعه یافته و به ۴۷۴.۹ میلیون تن بالغ شود.

ورلداستیل برآورد خود از رشد تقاضا در سال میلادی گذشته را از ۰.۲ درصد به یک درصد افزایش داد که به دلیل افزایش مصرف فولاد در چین بود.

قیمتهای فولاد بدنبال تقاضای رو به رشد و کاهش ظرفیت تولید در چین و همچنین مجموعه ای از تدابیر ضد دامپینگ علیه صادرات فولاد چین، صعود کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت مشاوره صنعتی MEPS در گزارشی اعلام کرد قیمتهای فولاد از دسامبر سال ۲۰۱۵ که قیمتها به پایین‌ترین حد در ۱۲ سال اخیر رسیده بوده اند، حدود ۴۵ درصد رشد کرده اند.

فهرست