احتمال صعود طلای جهانی به ۱۳۰۰ دلار

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. احتمال صعود طلای جهانی به ۱۳۰۰ دلار
کارشناسان و سرمایه گذاران در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نسبت به اقبال طلا در هفته جاری خوش بین بودند با اینهمه اشتیاق آنها نسبت به هفته گذشته ضعیف‌تر بود.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۹ معامله‌گر و تحلیلگر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۰ نفر یا ۵۳ درصد افزایش قیمت، هفت نفر یا ۳۷ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و ۲ نفر یا ۱۱ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۱۲۳۲ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۷۲۳ نفر یا ۵۹ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند در حالیکه ۳۳۰ نفر یا ۲۷ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و ۱۷۹ نفر یا ۱۵ درصد نسبت به جهت حرکت قیمت طلا نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، ۷۵ درصد از کارشناسان وال استریت و ۷۳ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند که نظر درستی بود. قیمت طلا روز جمعه که سرمایه گذاران در انتظار دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بودند، اندکی افزایش یافت. هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۲۸۴.۶۲ دلار بسته شد و رشد اندکی برای کل هفته نشان داد. هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۲۸۹.۱۰ دلار بسته شد.

از ابتدای سال۲۰۱۷ تاکنون بدون در نظر گرفتن هفته گذشته، کارشناسان وال استریت ۱۰ بار از ۱۴ بار، افزایش قیمت طلا را به درستی پیش بینی کردند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۷۱ درصد می‌رساند در حالیکه درستی پیش بینی سرمایه گذاران با ۸ پیش بینی درست در برابر ۶ بار اشتباه، ۵۷ درصد بوده است.

باب هابرکورن، کارگزار کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” به کیتکونیوز گفت: انتخابات فرانسه به همراه ریسک ژئوپلیتیکی باعث خواهد شد طلا در هفته جاری افزایش قیمت بیشتری پیدا کند.

اما اوله هانسن، مدیر استراتژی گالا در ساکسوبانک در میان تحلیلگرانی است که انتظار دارد به دلیل اینکه دور نخست انتخابات فرانسه بدون شگفتی بزرگی برگزار شود، قیمت طلا تغییر چندانی پیدا نکند.

به گفته جوناتان باتلر، تحلیلگر کالا در شرکت میتسوبیشی، خبر مهم در تعطیلات پایان هفته، انتخابات فرانسه خواهد بود و بازار تا حدودی با انتظار برای این رویداد، دست نگه خواهد داشت.

پس از اینکه فرانسه در پی وقوع یک حمله تروریستی در پاریس، نیروهای امنیتی را برای تعطیلات پایان هفته در وضعیت آماده باش کامل درآورد، پتانسیل خرید طلا به عنوان دارایی امن وجود دارد.

بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC سنگاپور انتظار دارد در صورت تشدید تنشهای ژئوپلیتیکی، قیمت طلا در کوتاه مدت به ۱۳۰۰ دلار یا بالاتر از آن صعود کند.

تحلیلگران می‌گویند طلا به دلیل رشد قیمت اخیر، در معرض سودگیری قرار دارد اما عوامل دیگر از قیمت این فلز ارزشمند حمایت خواهند کرد.

فهرست