ادامه روند افزایشی طلای جهانی در هفته جاری

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. ادامه روند افزایشی طلای جهانی در هفته جاری
اکثر شرکت کنندگان در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز پیش بینی کردند طلا در هفته جاری به روند افزایشی ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۶ معامله گر و تحلیلگر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۲ نفر یا ۷۵ درصد افزایش قیمت و یک نفر یا ۶ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالیکه سه نفر یا ۱۹ درصد نظری نداشتند.

در این بین ۹۲۶ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۶۷۴ نفر یا ۷۳ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند در حالیکه ۱۵۶ نفر یا ۱۷ درصد بدبین بودند و ۹۶ نفر یا ۱۰ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، ۷۶ درصد از کارشناسان وال استریت و ۶۹ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند که نظر درستی بود.

طلا روز پنج شنبه تحت تاثیر ضعیف شدن دلار آمریکا پس از اظهارات اخیر دونالد ترامپ برای سومین روز متوالی افزایش یافت. هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در بازار نیویورک آخرین بار ۱۰.۴۰ دلار یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و در ۱۲۸۸.۵۰ دلار بسته شد. پس از اینکه رییس جمهور آمریکا در مصاحبه با وال استریت ژورنال اظهار کرد دلار بسیار قوی شده و ترجیح می دهد بانک مرکزی نرخهای بهره را پایین نگه دارد، دلار در برابر بیشتر ارزهای رقیب کاهش یافت و در عوض قیمت طلا صعود کرد.

بیشتر بازارهای جهان روز جمعه به مناسبت تعطیلات عمومی، فعالیتی نداشتند.

طلا هفته گذشته تحت تاثیر تنشها در کره شمالی و خاورمیانه که بازارهای سهام را تحت فشار قرار داد، حدود ۲.۵ درصد رشد قیمت داشت که بزرگترین رشد هفتگی این فلز ارزشمند از ژوئن سال گذشته بود. نگرانیها نسبت به سلاحهای جدیدی که از سوی کره شمالی با نزدیک شدن ناوهای آمریکایی به شبه جزیره کره آزمایش خواهند شد و همچنین نگرانیها نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آتی فرانسه، سرمایه گذاران را مضطرب نگه داشته اند.

از ابتدای سال۲۰۱۷ تاکنون بدون احتساب هفته گذشته، کارشناسان وال استریت ۹ بار از ۱۳ پیش بینی، افزایش قیمت طلا را به درستی پیش بینی کردند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۶۹ درصد می رساند در حالیکه درستی پیش بینی سرمایه گذاران با ۷ پیش بینی درست در برابر ۶ بار اشتباه، ۵۴ درصد بوده است.

به گفته فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت “آر جی او فیوچرز”، به دلیل افزایش تنشها در کره شمالی و ابهام پیرامون روابط آمریکا با روسیه، انتظار می رود طلا شاهد تقاضای خرید قوی باشد که ممکن است کمک کند این فلز تا سطح ۱۳۰۰ دلار صعود کند با اینهمه ممکن است یک عقب نشینی جزئی در صورت سودگیری از افزایش اخیر قیمتها روی دهد اما در مجموع قیمت طلا بالا خواهد ماند.

طلا روز چهارشنبه برای نخستین بار در پنج ماه گذشته موفق شد از متوسط حرکت قیمت ۲۰۰ روزه که در ۱۲۶۸.۴۰ دلار قرار داشت، عبور کند و تا سطح ۱۲۹۰.۷۰ دلار صعود کرد.

به گفته یوئیچی ایکمیزو، مدیر معاملات کالا در بانک استاندارد توکیو، در حال حاضر همه نسبت به وضعیت ژئوپلیتیکی نگران هستند و کسی نمی خواهد طلا بفروشد بنابراین قیمت طلا در هفته جاری بالا می ماند.

فهرست