افزایش قیمت طلا در هفته جاری

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. افزایش قیمت طلا در هفته جاری
در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز برای نخستین بار در سه هفته گذشته، اکثر شرکت کنندگان انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند.

بسیاری از کارشناسان بازار بر این باورند که پس از کاهش ۸۳.۱۰ دلاری قیمت طلا از اواسط ماه میلادی گذشته به این طرف، زمان بهبود قیمت طلا فرا رسیده است. برخی دیگر نیز به ادامه ابهام سیاسی در آمریکا اشاره می‌کنند.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۶ معامله‌گر و تحلیلگر شرکت کردند که از میان آنها، ۱۲ نفر یا ۷۱ درصد افزایش قیمت، دو نفر یا ۱۲ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و ۳ نفر یا ۱۸ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۶۹۳ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که از میان آنها، ۳۶۱ نفر یا ۵۲ درصد نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بودند در حالیکه ۲۳۹ نفر یا ۳۴ درصد بدبین بودند و ۹۳ نفر یا ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، ۴۷ درصد از کارشناسان وال استریت نسبت به افزای قیمت طلا بدبین و ۴۸ درصد از سرمایه گذاران خوش بین بودند. طلا روز جمعه برای سومین روز متوالی افزایش یافت و برای کل هفته چند سنت افزایش نشان داد. هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در بازار نیویورک آخرین بار ۳.۵۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش نشان داد و در ۱۲۲۷.۷۰ دلار بسته شد.

از ابتدای سال۲۰۱۷ تاکنون بدون احتساب هفته گذشته، کارشناسان وال استریت ۱۱ بار از ۱۷ بار، افزایش قیمت طلا را به درستی پیش بینی کردند که درصد درستی پیش بینی آنها را به ۶۵ درصد می‌رساند در حالیکه درستی پیش بینی سرمایه گذاران با ۹ پیش بینی درست در برابر ۸ پیش بینی اشتباه، ۵۳ درصد بوده است.

به گفته افشین نوابی، مدیر معاملات گروه ام‌کی‌اس سوییس، به نظر می‌رسد پس از ضعف اخیر، قیمت طلا ثبات پیدا کرده است.

آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: قیمت طلا بیش از حد عقب‌نشینی کرده و با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن وضعیت سیاسی آمریکا، احتمال بحران‌های بیشتر در اروپا و همچنین تنش‌های ژئوپلیتیکی، طلا ممکن است در هفته جاری افزایش پیدا کند.

اما آدام باتن، تحلیلگر ارزی وب سایت فارکس لایو با پیش بینی قوی شدن دلار آمریکا، عقب نشینی قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کرد.

به گفته ینس پدرسن، تحلیلگر بانک دانسکه، بازار طلا تا زمان برگزاری نشست بعدی بانک مرکزی آمریکا، ماه پر اضطرابی خواهد داشت. بازار احتمال فزاینده ای می‌دهد که نرخ‌های بهره آمریکا در ژوئن افزایش پیدا کند و این موضوع، بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا را بالا برده و قیمت طلا را تحت فشار قرار داده است.

جونی تیوس، استراتژیست فلزات ارزشمند در “یو بی اس” معتقد است با وجود اینکه ریسک پذیری همچنان قیمت طلا را در کوتاه مدت تحت فشار منفی قرار می‌دهد اما این فلز در ۱۲۰۰ دلار کف قیمت پیدا می‌کند زیرا کاهش بیشتر قیمت، تقاضا برای خرید فیزیکی را تقویت می کند.

کردیت سوییس همچنان دورنمای قیمت مورد پیش بینی طلا را تغییر نداده و انتظار دارد هر اونس این فلز تا سه ماهه چهارم سال میلادی جاری به ۱۴۰۰ دلار صعود کند. این بانک در دلایل خود برای این پیش بینی به پایین رفتن انتظارات برای نرخ‌های بهره واقعی آمریکا، ضعیف شدن دلار آمریکا، رویکرد انبساطی بانک مرکزی برای سیاست پولی آینده، تداوم تقاضای قوی سرمایه گذاران چینی و احتمال بالای یک رویداد ژئوپلیتیکی تنش‌زا اشاره کرد.

فهرست