بانک ها به معادن زغالسنگ تسهیلات نمی دهند

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. بانک ها به معادن زغالسنگ تسهیلات نمی دهند
رییس کمیته زغالسنگ خانه معدن ایران گفت : صنعت زغالسنگ کشور نیاز به حمایت دارد، اما بانک ها تسهیلاتی برای این بخش اختصاص نمی دهد و از آن پشتیبانی لازم را به عمل نمی آورد .

« محمد مجتهد زاده » روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: بررسی های اکتشافی وجود ذخیره یک میلیارد تنی زغالسنگ را در کشور خبر می دهد، از این رقم 500 میلیون تن را می توان با شرایط قابل قبول و از نظر زمین شناسی برداشت کرد.
به گفته وی، نیاز کشور برای کک سازی چهار میلیون تن کنسانتره است که به تولید 1.5 میلیون تنی منجر می شود .
آمارهای منتشر شده برپایه سال 1391 تعداد معادن زغالسنگ کشور 184 معدن اعلام شد که تعداد 126 معدن زغالسنگ کک شو تولید می کنند ( سهم 78 درصدی ) و بقیه زغالسنگ حرارتی ( 22 درصد ) تولید دارند.
مجتهدزاده اضافه کرد: زغالسنگ تولیدی به شکل انحصاری در اختیار ذوب آهن قرار می گیرد و تعیین قیمت این ماده معدنی نیز توسط خریدار صورت می گیرد و در واقع تنگناهایی را برای فعالان این بخش به همراه دارد.
وی خاطرنشان ساخت: دریافت نشدن به موقع مطالبات فروشندگان زغال، پیامد تاخیر در پرداخت حقوق کارگران را به دنبال دارد و علاوه براین بدلیل مشکلات نقدینگی، موضوع ایمن سازی معدن هم مورد کم توجهی قرار می گیرد.
رییس کمیته زغالسنگ خانه معدن گفت: ارزیابی ها نشان می دهد 40 تا 50 معدن کوچک زغالسنگ کک شو از پنج هزار تن سالیانه و در مقیاس متوسط 50 تا 100 هزار تن فعالیت می کنند، علاوه براین چند معدن با ظرفیت 200 تا 400 هزار تنی نیز فعال است و یک معدن بزرگ با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون تن سرمایه گذاری شده، اما با کمتر از ظرفیت اکنون فعال است .
استان مازندران با داشتن 50 معدن سهم بیش از 27 درصدی از نظر تعداد را به خود اختصاص داده، خراسان جنوبی نیز با 26 معدن و ذخیره 865 میلیون و 482 تنی بالاترین میزان ذخیره را به خود اختصاص داده است .
وی یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد تعداد 12 تا 15 هزار نفر در یک واحد معدنی زغالسنگ که حد متوسط داشته باشد، فعالیت دارند .
براساس گزارش مرکز آمار تا پایان سال 91 از مجموع 184 معدن زغالسنگ کشور، سهم بخش دولتی 27، خصوصی 140 و تعاونی 17 معدن ثبت شده است.
مجتهد زاده تصریح کرد: واقعیت اینکه امروز مدیران معادن زغالسنگ درگیر مسایل حاشیه ای ( از قبیل بدهی به تامین اجتماعی، مالیات ، پیگیری مطالبات، تامین تسهیلات و …) شده اند و به مساله روند بهره برداری و ارتقای ایمنی معدن کم توجهی و یا سهل انگاری می کنند.
مجتهدزاده خاطرنشان ساخت: معادن زغالسنگ پیش از این زیر نظر سازمان متمرکزی که در شرکت ملی فولاد ایران وجود داشت فعالیت می کردند و وضعیت ایمنی و استانداردهای بهره برداری تحت کنترل بود، اما امروز در این بخش ضعف وجود دارد.
به گزارش ایرنا، منابع زغالسنگ ایران در طبس ( خراسان جنوبی)، کرمان، البرز مرکزی، شرقی و غربی واقع شده است .
کشورهای چین، آمریکا و هند به ترتیب با 49.5 درصد، 14.1 و 5.6 درصد بیشترین سهم تولید را دارند، اما آمریکا، روسی و چین به ترتیب با 28.5، 18.9 و 13.8 درصد بالاترین ذخیره زغالسنگ جهان را دارند.
براثر انفجار مقارن ظهر چهار شنبه 13 اردیبهشت ماه جاری معدن زغالسنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر استان گلستان تعداد 42 نفر از زحمتکشان و تلاشگران این معدن جان خود را از دست دادند و بیش از 73 نفر هم مصدوم شدند که برخی به صورت سرپایی مداوا و تعدادی در بیمارستان بستری شدند.
معدن زمستان یورت در 90 کیلومتری شرق گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد.

فهرست