تله ترامپ برای برجام

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. تله ترامپ برای برجام

دنیای اقتصاد: عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه دیروز در سخنانی هشدار داد که سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده ممکن است به‌گونه‌ای طراحی شود که ایران از برجام خارج شود. مذاکره‌‌کننده ارشد هسته‌ای ایران تاکید کرد که «این تله‌‌ای است که باید مراقب باشیم در آن نیفتیم.» این دیپلمات بلندپایه در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه اگر ترامپ می‌خواهد برجام را پاره کند باید هزینه‌های آن به خودش تحمیل شود، افزود: «در این شرایط باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم که هزینه‌ها شامل حال ما نشود.»

معاون وزیر امور خارجه با هشدار نسبت به تله برجامی رئیس‌جمهوری آمریکا برای برجام گفت ترامپ چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد و اگر بخواهد برجام را پاره کند، هزینه‌های آن به خودش تحمیل می‌شود. سیدعباس عراقچی در کنفرانس برجام و اقتصاد مقاومتی که دیروز در دفتر مطالعات وزارت خارجه برگزار شد، با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور جدید آمریکا درخصوص برجام گفت: «در حال حاضر ترامپ در حال ارزیابی برجام است که تا آخر اردیبهشت بیشتر طول نمی‌کشد، زیرا رئیس‌جمهور آمریکا باید تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند و تا آن زمان مشخص می‌شود که سیاست دولت جدید آمریکا چیست. در هر صورت نشانه‌ها حاکی از آن است که برجام ادامه پیدا می‌کند.» عراقچی با بیان اینکه اگر برجام نبود، ترامپ علیه ایران اجماع بین‌المللی تشکیل می‌داد، ابراز کرد: «در شرایط کنونی اجماع علیه ترامپ است، بنابراین چاره‌ای جز تمدید برجام ندارد مگر اینکه سیاست‌هایش به‌گونه‌ای باشد که بخواهد ما از برجام خارج شویم. خود این تله‌ای است که باید مراقب باشیم در آن نیفتیم» معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: «اگر ترامپ بخواهد برجام را پاره کند هزینه‌های آن به خودش تحمیل می‌شود. در این شرایط ما نیز باید هوشمندانه و هنرمندانه حرکت کنیم که هزینه‌ها شامل حال ما نشود.»

اظهارات عراقچی در شرایطی مطرح می‌شود که نگرانی‌ها از آینده توافق هسته‌ای با روی کارآمدن رئیس‌جمهوری آمریکا که وعده تغییر آن را داده است، بالا گرفته است. پیش‌تر روزنامه «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با کارشناسان و تحلیلگران برجسته، راهکارهای مقابله با راهبرد ترامپ را تشریح کرده بود. 6 استاد و متخصص روابط بین‌الملل در تاریخ 16 بهمن ماه گذشته در گفت‌وگو با این روزنامه «بهترین تاکتیک‌های» مواجهه با دونالد ترامپ و تیم امنیتی او را مورد بررسی قرار دادند. شماری از استادان بر این باور بودند که اقدامات ترامپ را نباید تنها در چارچوب یک رجز‌خوانی و لفاظی دید، بلکه باید در چارچوب یک «پالیسی» و «سیاست» واقعی ارزیابی و باید راهکار‌ها و اقدامات متناسب با آن را اتخاذ کرد. بین‌المللی کردن سطح مناقشه با آمریکا، طرح مساله در فضای بین‌المللی و جهانی، جلوگیری از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و ندادن بهانه به‌دست ترامپ، چند‌جانبه‌گرایی، همسو شدن با کشورهای اروپایی، ایفای نقش منطقه‌ای پررنگ‌تر، ایجاد شکاف در مواضع بین‌المللی ترامپ، استفاده از دیپلماسی نرم و جلوگیری از ارسال هر گونه سیگنالی که حکایت از ضعف ایران داشته باشد، از جمله تاکتیک‌هایی است که این متخصصان روابط بین‌الملل پیشنهاد کردند. «دنیای اقتصاد» همچنین در گفت‌وگویی دیگر با دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی استاد دانشگاه علامه طباطبایی و معاون سیاست خارجی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تاریخ 4 اسفند ماه راهبرد ضد ایرانی ترامپ را تشریح کرد. در این گفت‌وگو دهقانی فیروزآبادی گفت: «دولت جدید آمریکا به‌دنبال آن است سیاستی اتخاذ کند که ایران را به موضعی سوق دهد که ناقض برجام معرفی شود و هزینه آن را به گردن ایران بیندازد. به نظرم این فرضیه قوی است؛ بنابراین نیاز است که ایران صبر استراتژیک به خرج دهد و تاکنون هم تهران عاقلانه رفتار کرده و ضمن اینکه گوشزد کرده که اگر آمریکا به تعهدات خود پایبند نباشد، مقابله به مثل خواهد کرد، اما صبورانه و عاقلانه عمل کرده است.» او اضافه کرد: «ایران باید به‌گونه‌ای رفتار کند که در اولویت اول سیاست خارجی دونالد ترامپ قرار نگیرد؛ چون دیدگاه‌های ضدایرانی ترامپ و تیم سیاسی و امنیتی او نشان می‌دهد به صلاح نیست که به دستور کار اول سیاست خارجی آمریکا بدل شویم.» دهقانی با بیان اینکه در این فضا نیازمند یک دیپلماسی عاقلانه و هوشمندانه هستیم که ضمن پیگیری منافع ملی در اجرای برجام، در اولویت اول آمریکا قرار نگیریم، ابراز کرد: «ایران باید یک سیاست خارجی متوازن در پیش بگیرد که مبتنی بر سیاست خارجی فعال منطقه‌ای و چندجانبه‌گرایی باشد.»

فهرست