تولید قطعات الکترونیکی خودرو با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. تولید قطعات الکترونیکی خودرو با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «رحمت‌الله حفاری» مدیرعامل شرکت قطعه سازی یاد شده، با اشاره به پیشرفت پروژه تولید قطعات الکترونیکی خودرو در این شرکت با اتکا به تسهیلات دریافتی از صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، گفت: این شرکت محصولات تولیدی متنوعی در حوزه قطعات الکترونیک خودرو دارد اما قطعاتی مانند انواع سنسور(حسگر‌)‌های فشار و دما، انواع کلیدهای شیشه‌ بالابر و تنظیم آیینه برقی الکترونیکی (خودروهای پژو 206 و 207 و …) و همچنین انواع رله‌های مورد استفاده در خودرو از سوی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک مورد حمایت قرار گرفته است.
وی درباره کارکرد این قطعات در خودروسازی اظهار داشت: از آنجایی که سنسور کنترل دمای آب از نوع مقاومت NTC است، با افزایش و کاهش دمای آب ولتاژ برگشتی به ECU تغییر کرده و از این طریق ECU با شناسایی دمای آب و میزان سردی و گرمی موتور، دور فن و میزان حرکت عقربه پشت آمپر را تنظیم می‌کند.
حفاری ادامه داد: حسگرهای فشار روغن نیز در صورت کاهش فشار روغن در مسیر، فعال شده و موجب روشن شدن چراغ اخطار در جلو آمپر می‌شود.
وی درخصوص رله 15-25، با اشاره به این مطلب که این رله مصارف زیادی در خودرو دارد،‌ گفت: رله 15-25 معمولا در مسیر عبور جریان به بوق خودرو، کلیدهای شیشه بالابر و چراغ‌های خودرو قرار می‌گیرد و موجب عبور کنترل‌شده جریان برای رسیدن به قطعه مورد نظر می‌شود.
این فعال بخش خصوصی در مورد رله دوبل نیز گفت: این رله وظیفه انتقال فرمان عملکرد از ECU خودرو به پمپ پنزین، سنسور اکسیژن، کنیستربنزین و محفظه احتراق خودرو را بر عهده دارد؛ در حقیقت رله با تغییر مسیر جریان می‌تواند فرمان ECU را به هر یک از این قسمت‌ها منتقل کند.
وی ادامه داد: کلید شیشه بالابر نیز وظیفه کنترل عملکرد بالا و پایین شیشه‌های جلو و عقب و کلید تنظیم آیینه این مجموعه نیز وظیفه کنترل عملکرد تنظیم آیینه‌های جانبی را بر عهده دارد.
مدیر عامل شرکت ایمن تک پیشرو گفت: تا این مرحله تعدادی از قطعات شامل کلیدهای شیشه بالابر و سنسورها پس از اخذ تایید کیفی از خودروسازان وارد مرحله تولید انبوه شده و تعداد اندکی از آنها در مرحله اخذ تاییدیه است.
وی درباره مزایای این طرح نیز تصریح کرد: از مزایای این طرح، افزایش اشتغال مولد، کاهش نیاز به واردات این قطعات و رشد دانش بومی به منظور تولید محصول مشابه برای خودروهای دیگر است.
حفاری اضافه کرد: از آنجا که دانش تولید این قطعات قابل تعمیم به بسیاری از خودروهای بازار داخل و خارج است، با بومی‌سازی آن علاوه بر رفع نیاز خودروسازان داخلی، امکان تولید محصولات با قابلیت صادرات مهیا خواهد شد.
وی گفت: اجرای این پروژه‌ها علاوه بر ارتقای دانش در جهت خودکفایی تولید محصولات مشابه، موجب اشتغال‌زایی برای 50 نفر بطور مستقیم و 100 نفر به صورت غیرمستقیم شده است.
این فعال اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: دریافت به موقع تسهیلات از صندوق صحا موجب تسریع در روند اجرای پروژه‌ها و تأمین به موقع ملزومات پروژه از جمله قالب‌ها و سایر موارد شده است؛ بویژه این که در همین زمان پرداخت مطالبات توسط خودروسازان به شدت با تاخیر مواجه شده بود.
به گزارش ایرنا، سرمایه گذاری ریسک پذیر و خدمات کارشناسی‌، صدور ضمانتنامه و حمایت مالی و اعتباری از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک در بخش خصوصی و تعاونی‌ به ‌صورت تسهیلات و یا اعطای ‌کمکهای ‌بلاعوض ‌به ‌افراد حقیقی یا حقوقی، اهداف و مأموریت اصلی صندوق را مطابق اساسنامه آن تشکیل می دهند.

فهرست