رتبه ۱۲۰ ایران در نوآوری صنعتی جهان/ دانش‌بنیانی یک درصد شرکت‌های صنعتی احراز شد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. رتبه ۱۲۰ ایران در نوآوری صنعتی جهان/ دانش‌بنیانی یک درصد شرکت‌های صنعتی احراز شد

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت تلاش مضاعف برای ارتقای جایگاه جهانی ایران در نوآوری صنعتی، گفت: دانش‌بنیانی تنها یک درصد از شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی و ۴ درصد از شرکت‌های فعال در حوزه کشاورزی، احراز شده است.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران به نقل از ایسنا، علی خیرالدین در نشست هم‌افزایی با موضوع استفاده از ظرفیت‌ و توانایی دانشگاهیان و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه خودروسازی که در حاشیه کنفرانس کاتالیست ایران برگزار شد، اظهار کرد: با تغییر عنوان وزارت علوم از سال ۱۳۸۳ به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یکی از وظایف آن، موضوع “فناوری” بود و در سال گذشته در این وزارتخانه معاونت فناوری و نوآوری شکل گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور در زمینه توسعه فناوری، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله این ظرفیت‌ها است که در پارک‌های علم و فناوری کشور مستقر شده‌اند و دستاوردهای خوبی در عرصه فناوری ارائه کردند که نمونه آن تولید حدود ۲۵ قطعه هواپیما از سوی یکی از شرکت‌های مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است که در زمان تحریم‌ها به تولید رسید.

خیرالدین با بیان اینکه ما در سطح کشور ۴۹ پارک علم و فناوری داریم، ادامه داد: ۲۲۴ مرکز رشد، ۱۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان و ۱۰,۵۰۰ شرکت فناور مستقر در پارک‌ها از دیگر پتانسیل‌های کشور در زمینه توسعه فناوری است، ضمن آنکه این شرکت‌ها در بحث اشتغال نیز توانسته‌اند اشتغال‌زایی بسیار خوبی را ایجاد کنند. علاوه بر اینها حدود ۱۰ هزار استارت‌آپ در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور مشغول به فعالیت هستند.

معاون نوآوری و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه پارک علم و فناوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، ۱۴۵ واحد فناور دارد که حدود ۹۵ واحد از ‌آنها دانش‌بنیان هستند، خاطر نشان کرد: این شرکت‌ها توانسته‌اند بیش از ۱۵۰۰ اشتغال را ایجاد کنند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب صنعت در حوزه فناوری و نوآوری، یادآور شد: رتبه ما در حوزه نوآوری صنعت ۱۲۰ است و باید تلاش مضاعفی در این زمینه صورت گیرد. نمونه این تلاش‌ها وضعیت دانش‌بنیانی شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی است؛ چرا که طبق آمارها، تنها یک درصد از شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی، دانش‌بنیانی آنها احراز شده است و در حوزه کشاورزی نیز تنها ۴ درصد از شرکت‌ها دانش‌بنیان هستند.

خیرالدین با اشاره به تحولات ایجاد شده در زمینه تولید نسل جدید خودروهای برقی و خودران، اظهار کرد: در حال حاضر تغییرات خوبی رخ داده و نسل جدیدی از خودروهای برقی و خودران در حال طراحی و تولید است و باید ببینیم سهم ایران در این بخش چیست و پیشنهاد مشخص ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با حوزه خودروسازی را به شرکت‌های خودرویی معرفی کنیم تا در تعامل مستقیم با صنعت خودروسازی کشور قرار گیرند.

فهرست