رییس خانه صنعت معدن وتجارت جوانان ایران:نقش ناتمام معدن در اشتغالزایی کشور

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار خانه
  4. رییس خانه صنعت معدن وتجارت جوانان ایران:نقش ناتمام معدن در اشتغالزایی کشور

اگرچه بخش معدن می‌تواند نقش مهمی در اشتغالزایی، توسعه پایدار و نیز شکوفایی سایر بخش‌های اقتصادی کشور داشته باشد اما به نظر می‌رسد فعالان این بخش در برخی زمینه‌ها همچون تامین مالی برای نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات با مشکل روبه‌رو هستند.
معدن یکی از بخش‌های اقتصادی به شمار می‌رود که بیش از ۱۴۰ هزار اشتغال به صورت مستقیم در آن ایجاد شده اما تامین مالی این بخش طی سال‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده و اغلب سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران این حوزه مدعی هستند به دلیل مشکل نقدینگی امکان نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات معادن را نداشته و ناچارند از ماشین‌آلات قدیمی استفاده کنند. این در حالی است که رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران بر این عقیده است که شبکه بانکی کشور است که توان تامین مالی و نیازهای نقدینگی بخش معدن را ندارد.
البته در آخرین نشست معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز فرسوده بودن ماشین‌آلات معادن مطرح شد و جعفر سرقینی اعلام کرد برخی معادن ماشین‌آلات ساخت حدود ۵۰ سال قبل را استفاده می‌کنند.اما فارغ از فرسودگی و عدم بهره‌وری و کارایی این ماشین‌آلات موضوع مهم، ایمنی کارگران و معدنکاران در استفاده از این تجهیزات است. برخی کارشناسان بخش معدن معتقدند این ماشین‌آلات علاوه بر هدر دادن زمان و در بر داشتن هزینه‌های هنگفت برای مالک و بهره‌بردار، ایمنی کارگران را نیز به مخاطره می‌اندازد‌ اما بهره‌برداران به دلیل کمبود نقدینگی توان نوسازی این تجهیزات را ندارند.
نیاز به تجهیزات جدید داریم
بر همین اساس علی صدری رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران در خصوص نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات بخش معدن گفت: در حوزه معدن نیاز به تجهیزات
جدید داریم.وی افزود: ما در کشور توان تولید برخی ماشین‌آلات مانند سنگ‌شکن و یا آسیاب را داریم اما این توان تولید پاسخگوی نیاز داخل نیست.صدری ادامه داد: برای تهیه ماشین‌آلات نو در بخش معدن نیاز به تزریق منابع و نقدینگی به این بخش دارد که این منابع در دسترس نیست.وی افزود: در سال ۹۲ که دولت یازدهم آغاز به کار کرد رییس‌جمهور اعلام کرد که خزانه کشور خالی است، یعنی منابعی برای تامین مالی نیازهای اینچنینی وجود نداشت.
به گفته صدری طی یک سال گذشته به تدریج که فروش نفت افزایش پیدا کرد، توانستیم برخی تجهیزات را خریداری کنیم. البته این نوسازی تجهیزات نیاز به زمان دارد و در مدت زمان کوتاه نمی‌توان توقع داشت این اتفاق رخ دهد.
رییس خانه صنعت، ‌معدن و تجارت جوانان ایران تاکید کرد: بانک‌های کشور توان تامین مالی تولید را ندارند و ما نمی‌توانیم روی نظام بانکی حساب باز کنیم، بنابر این نیاز به بازارهای رقابتی داریم و این موضوع هم منوط به ورود سرمایه‌گذار خارجی و یا بانک‌های خارجی است.
صدری به مهر گفت: ورود سرمایه‌گذار و بانک‌های بین‌المللی و تزریق منابع به بخش تولید نیز نیاز به سیاست‌های دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه دارد تا مسیر ورود این سرمایه‌گذاران را هموار کند.
وی خاطر نشان کرد: ما امیدواریم روند برقراری ارتباط بین بانک‌های کشور با بانک‌های بین‌الملل ادامه پیدا کند و با توجه به اخبار منتشره انتظار داریم اتفاقات خوشی در رونق تولید رخ دهد و اقتصاد کشور از وضعیت فعلی خارج شده و به سمت رونق پیش رود.

فهرست