سرمایه گذاری مشترک ایران و آمریکابرای تولید تجهیزات نفتی در کشور

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. سرمایه گذاری مشترک ایران و آمریکابرای تولید تجهیزات نفتی در کشور
عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از آغاز سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: یک شرکت آمریکایی علاوه بر انتقال فناوری، برای راه اندازی خط تولید تجهیزات صنعت نفت در کشور نیز سرمایه گذاری می کند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «ندا موسوی زادگان» در نشستی خبری به جزئیات نخستین سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در صنعت نفت ایران اشاره کرد و افزود: پس از اجرای برجام، زمینه توسعه همکاری با شرکت های معتبر بین المللی فراهم شد و بر این اساس، مشارکت با شرکت آمریکایی «پال» (Pall Corporation ) برای تولید مشترک یک تجهیز نفتی در کشور انجام می شود.
عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت بیان داشت: قرار است از طریق این شرکت آمریکایی، فناوری «فیلترهای» پیشرفته پالایشگاهی و پتروشیمی به کشور وارد شود.
وی اضافه کرد: مجوزهای لازم برای تولید این اقلام در ایران اخذ شده و خط تولید آن نیز در کشور راه اندازی می شود.
موسوی زادگان که در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی درجمع خبرنگاران صحبت کرد، گفت: در زمان تحریم، برای تامین نیاز صنعت نفت، به ناچار این تجهیزات از کشورهایی که استاندارد و دانش فنی پایینی داشتند، وارد می شد و یا این که اقلام اصلی از طریق واسطه ها با هزینه گران خریداری می شد.
عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ادامه داد: در دوران تحریم، به دلیل وارد شدن تجهیزات غیراستاندارد، هزینه سنگینی به صنعت نفت تحمیل شد به طوری که برخی حوادث ناگوار نیز در بخش های مختلف از جمله پتروشیمی رخ می داد.
مدیرعامل یک شرکت تولید کننده تجهیزات نفتی در ایران با بیان این که با تولید این تجهیزات در داخل، واسطه ها از روند تامین این کالاها کنار گذاشته می شوند، اضافه کرد: علاوه بر تامین نیاز داخل، زمینه صادرات به کشورهای منطقه از جمله عراق و آسیای میانه فراهم می شود.
عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت بیان داشت: هزینه وارد کردن هر «فیلتر هیدرولیک» حدود 10 هزار دلار است که با بومی سازی آنها، هزینه تامین این فیلتر ها به یک دهم کاهش می یابد.
نماینده شرکت آمریکایی پال نیز که در این نشست حضور داشت، گفت: علاقه مند به ورود دوباره به بازار ایران هستیم.
وی افزود: با حضور در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت ایران، تلاش داریم با وضعیت صنعت نفت، توانمندی ها و بازار ایران، آشنا شویم.
به گزارش ایرنا، بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از 16 تا 19 اردیبهشت با حضور حدود چهار هزار شرکت داخلی و بین المللی از 37 کشور در تهران برگزار شد.
کشورهای چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، روسیه، ژاپن، هلند، اتریش، کره جنوبی و استرالیا به صورت پاویون در نمایشگاه حاضربودند و شرکت‎های معتبر فعال در صنعت نفت اغلب با حضور در غرفه‎ یا با اعزام تیم کارشناسی خود، در این نمایشگاه شرکت کردند.
نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران از لحاظ وسعت و تعداد شرکت‎کنندگان، نخستین نمایشگاه در سطح خاورمیانه و پنجمین نمایشگاه در سطح دنیا به شمار می‎آید؛ از لحاظ تعداد شرکت‎های خارجی حاضر در نمایشگاه بیست و دوم پس از چین و آلمان، ایتالیا، هلند، فرانسه و انگلیس در رتبه‎های بعدی قرار دارند.
برخی از شرکت های معتبر از جمله آمریکایی با وجود نداشتن، غرفه، نمایندگان خود را به نمایشگاه بین المللی صنعت نفت ایران، اعزام کرده بودند.
پس از رفع تحریم ها و اجرای برجام، روند تعامل با شرکت های معتبر بین المللی افزایش داشته و بیش از 25 تفاهمنامه با شرکت های معتبر نیز برای بخش مطالعه توسعه میدان های نفتی امضا شده است.

فهرست