شافعی: بخش خصوصی ایران برنامه ای ویژه برای تعامل با سوریه دارد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. شافعی: بخش خصوصی ایران برنامه ای ویژه برای تعامل با سوریه دارد
تهران- ایرنا- «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در دیدار با «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه با بیان اینکه بخش خصوصی ایران برنامه ای ویژه برای تعامل با سوریه دارد، گفت: بر این باوریم که تجارت یک جاده دو طرفه است.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا به نقل از اتاق ایران، «غلامحسین شافعی» عصر سه شنبه در مجموعه سعدآباد با «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه دیدار کرد.
در این نشست، افزایش سطح همکاری های دوجانبه، پررنگ شدن نقش بخش خصوصی ایران در پروژه های بازسازی سوریه، ایجاد کمیته های مشترک بازرگانی و اقتصادی، ایجاد نمایشگاه دائمی برای ارائه محصولات دو کشور و تبادل هیات های تجاری مورد گفت وگو قرار گرفت.
شافعی پیروزی های اخیر ملت سوریه را باعث خرسندی و سربلندی دو ملت عنوان کرد و گفت: «همه مردم ایران اخبار سوریه را پیگیری می کنند؛ ما پیروزی های مردم سوریه را از آن دو ملت می دانیم.»
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، برداشته شدن تحریم های ایران را فرصتی برای ارتقای همکاری ها اعلام کرد و افزود: «در آینده نزدیک کلیه محدودیت ها برطرف خواهد شد. اکنون باید به فکر بازسازی سوریه باشیم.»
وی توانمندی های بخش خصوصی ایران در حوزه های زیرساخت، عمران، خدمات فنی و مهندسی را از نقاط مثبت برای افزایش همکاری ها در سوریه دانست و افزود: «بسیاری از شرکت های ایرانی در کشورهای آسیای مرکزی و آفریقا پروژه های مهم زیرساختی در دست احداث دارند. همچنین در زمینه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی هم ظرفیت های بسیاری برای افزایش همکاری های دو جانبه وجود دارد.»
شافعی خواستار افزایش تبادل اطلاعات بین بخش های خصوصی ایران و سوریه شد و گفت: «باید کمیته مشترک اقتصادی متشکل از کارشناسان بخش خصوصی دو کشور تشکیل شود تا برنامه بلندمدت و نقشه راه همکاری با نگاه بازسازی سوریه را تدوین و ترسیم کنند.»
وی افزود: «با توجه به حمایت از فعالیت های اقتصادی در سوریه، هیچ مانعی برای افزایش همکاری وجود ندارد. اتاق ایران آماده اعزام و پذیرش هیات های تخصصی در جهت رشد سطح همکاری های اقتصادی است.»
رئیس اتاق ایران از تشکیل یک ستاد ویژه با حضور نمایندگان 34 اتاق استان های ایران پس از دیدار با سفیر سوریه خبر داد و گفت: «بخش خصوصی ایران برنامه ای ویژه برای تعامل با سوریه دارد. بر این باوریم که تجارت یک جاده دو طرفه است.»
شافعی، سرمایه گذاری را پایه اصلی محقق شدن اهداف و روابط بلند مدت اقتصادی توصیف کرد و افزود: «خوشبختانه محصولات کشاورزی و مواد شوینده سوریه ای، بازار خوبی در افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی دارد. شرکت های ایرانی می توانند پل ارتباطی تولیدکنندگان سوریه با این کشورها باشند.»
همچنین «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه که در صدر هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرده است، در تشریح برنامه سفر خود گفت: «در روابط تاریخی دو کشور، رشد شاخص های متعدد در تمامی عرصه ها را شاهد بوده ایم و این سفر با هدف افزایش سطح همکاری بین ایران و سوریه انجام شده است.»
وی افزود: «سطح مناسبات اقتصادی و تجاری بین ایران و سوریه، هم تراز با مناسبات سیاسی رشد نکرده و باید با یافتن نقاط ضعف و برطرف کردن آنها، در آینده روابط تاثیرگذار باشیم.»
نخست وزیر سوریه با تاکید بر اینکه خون دو ملت ایران و سوریه باهم تلفیق شده است، افزود: «اکنون باید فرصت حضور کالاهای ساخت دو کشور را در بازار یکدیگر فراهم کنیم. نمایندگان بخش های خصوصی باید با رویکرد بلندمدت، سطح همکاری های اقتصادی را ارتقا بخشند.»
در ادامه «ادیب میاله» وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه که در این سفر نخست وزیر این کشور را همراهی می کند از تخصیص یک میلیارد دلار خط اعتباری برای سوریه خبر داد و گفت: «حجم فعلی صادرات سوریه به ایران کمتر از یک میلیون دلار و حجم صادرات ایران به سوریه بالغ بر 750 میلیون دلار است که باید با کار بیشتر توازن در این ارقام ایجاد کنیم.»
وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه از آمادگی وزارتخانه تحت مدیریتش برای تخصیص فضایی برای تبادل اطلاعات و انجام کار کارشناسی در جهت توسعه همکاری های مشترک و کشف پتانسیل های موجود خبر داد و افزود: «توافق تجارت آزاد، امکان ورود کالاهای ایرانی بدون عوارض و گمرک را به سوریه فراهم خواهد آورد. باید نمایشگاه های دائمی عرضه محصولات ایرانی و سوریه ای در دو کشور ایجاد شود.»
ادیب میاله افزود: «فقط نباید به تبادل تجاری بسنده کنیم و باید در پروژه های صنعتی نیز همکاری های مشترک را آغاز کنیم. دولت سوریه آماده است تا هرگونه تسهیلات را برای شرکت های ایرانی فراهم کند.»
«احمد القادری» وزیر کشاورزی سوریه نیز در این دیدار، خواستار آشنایی بیشتر اعضای فعال در بخش کشاورزی اتاق ایران، با محصولات و توانمندی های کشاورزی سوریه شد و تصریح کرد: «در تولید زیتون و روغن زیتون، مازاد صادرات را می توانیم با همکاری شرکت های ایرانی به بازار آسیای مرکزی، صادر کنیم.»
وی بر اهمیت تشکیل کارگروهی مشترک برای پیشبرد روند همکاری های دو جانبه و تسهیل روابط اقتصادی تاکید کرد و افزود: «امیدواریم در آینده شاهد تبادل هیات های تجاری و سفر فعالان اقتصادی ایران به سوریه باشیم.»

فهرست