عضو اتاق تهران: نظام یارانه ای در کشور بایدحذف شود و تولید واقعی شکل بگیرد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. عضو اتاق تهران: نظام یارانه ای در کشور بایدحذف شود و تولید واقعی شکل بگیرد
تهران- ایرنا- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: نظام یارانه ای که در تولید محصولات مختلف از جمله محصولات پتروشیمی
وجود دارد باید به مرور زمان و با یک برنامه مدون حذف شود و اصلاحات اساسی صورت گیرد

عضو اتاق تهران: نظام یارانه ای در کشور بایدحذف شود و تولید واقعی شکل بگیرد
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، عباس آرگون با اشاره به اینکه حذف نظام یارانه ای نیازمند یک جراحی اساسی و حساب شده در کشور است، گفت: حذف نظام یارانه ای درکشور کاری بسیار حساس است و حتما برخی از شرکت‌ها از این ماجرا آسیب می‌بینند ولی چاره ای جز این وجود ندارد، زیرا جراحی بدون خونریزی امکان پذیر نیست.
وی ادامه داد: این تنها شامل صنایع پتروشیمی نمی‌شود، بلکه کل اقتصاد و تولید در کشور ما نیازمند این جراحی است ولی باید همه چیز مدیریت شده، با برنامه ریزی دقیق و هدف مند صورت گیرد، نباید جزیره ای عمل کنیم بلکه باید سیستماتیک عمل شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: گران شدن خوراک پتروشیمی‌ها حتماً در بورس تأثیر خواهد گذاشت و باعث کاهش قیمت و ارزش سهام پتروشیمی خواهد شد زیرا ما از این پس شاهد تولید محصولات پتروشیمی با هزینه‌های بالاتری خواهیم بود و این موضوع در بازار شوک به وجود می‌آورد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه نمی‌توان درباره میزان کاهش ارزش سهام شرکت‌های پتروشیمی نظری داد و باید صبرکرد تا شرایط را دید، گفت:« کاهش ارزش سهام و افزایش قیمت محصولات پتروشیمی در بازار بسته به میزان تأثیر خوراک بر محصولات است، هرچقدر این اثر بیشتر باشد قیمت نیز بیشتر افزایش پیدا می‌کند.»
وی در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت نفت قیمت خوراک را افزایش داده است، گفت: کشور ما در تمام زمینه‌ها باید به سمت آزادسازی و یکسان سازی نرخ ارز حرکت کند و به نظر می‌رسد این تصمیم وزارت نفت نیز در همین راستا گرفته شده است. وقتی محصولات پتروشیمی را با گاز و خوراک ارزان و قیمت غیر واقعی تولید می‌کنیم در اصل گاز را به قیمت پایین می‌فروشیم و صادر می‌کنیم نه کالایی با ارزش افزوده بالاتر، بنابراین وزارت نفت به دنبال ایجاد شرایط واقعی و حرکت به سمت رقابت واقعی بوده است.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه باید افزایش بهره وری، کاهش هزینه‌های تولید و حل مشکلات اساسی هدف قرار گیرد، گفت: اگر می‌خواهیم در دنیا حضور داشته باشیم و رقابت کنیم چاره ای جز این نداریم و باید بهره وری مان را بالا ببریم.

فهرست