عقب‌نشینی طلا در بازار جهانی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. عقب‌نشینی طلا در بازار جهانی

طلا در معاملات روز دوشنبه بدنبال صعود بازارهای سهام آسیا و رشد ارزش دلار آمریکا، کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۳۱۷ دلار رسید. در حالی که اوایل معاملات تا سطح ۱۳۱۵.۱۰ دلار عقب نشینی کرده بود که پایین‌ترین قیمت از ۳۱ اوت بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۳۲۱.۱۰ دلار رسید.

به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC سنگاپور، ریسک پذیری بیشتر سرمایه‌گذاران قیمت طلا را تحت فشار قرار داده است.

بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه به بالاترین حد در یک دهه گذشته صعود کردند و دلار در آغاز هفته‌ای که انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا کاهش ترازنامه خود را اعلام کند، به بالاترین سطح هفت هفته گذشته در برابر ین ژاپن صعود کرد.

نشست دو روزه کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا که روز سه‌شنبه آغاز می‌شود به دقت از سوی بازارها دنبال می‌شود، زیرا انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا به منظور عادی سازی سیاست پولی، کاهش ترازنامه خود را اعلام کند.

به گفته دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ، قیمت طلا پس از این که سرمایه‌گذاران ریسک‌های ژئوپلتیکی را نادیده گرفته و در عوض به احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک‌های مرکزی متمرکز شدند، تحت فشار فروش قرار گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در دسامبر طی هفته‌های اخیر افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است. طلا به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا فوق‌العاده حساس است، زیرا نرخ‌های بالاتر هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را افزایش داده و به جذابیت سرمایه‌ گذاری در آن لطمه می‌زند.

در این بین آمار رسمی نشان داد شمار قراردادهای خرید طلا در بازار معاملات آتی کامکس آمریکا در هفته منتهی به ۱۲ سپتامبر برای نهمین هفته متوالی افزایش یافته است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۵۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و ۹۶۳.۳۵ دلار معامله شد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۹۲۷.۴۷ دلار رسید.

فهرست