قطعه سازانی که به دلیل افت توان مالی گرفتار خودروسازان شدند

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. قطعه سازانی که به دلیل افت توان مالی گرفتار خودروسازان شدند

عضو هیات مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت ایران می گوید : در سال گذشته به جهت شرایط موجود ، بخشی از 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات تخصیصی دولت در واحدهای تولیدی و قطعه سازی جذب شد و بخشی از آن نیز هم اکنون در حال اختصاص به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط است.

آرمان خالقی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو اظهار داشت : در صورتی که تمامی منابع و تهسیلات تخصیصی امکان جذب پیدا کنند قطعا تعداد زیادی از واحدهای تولیدی به چرخه تولید و تامین باز خواهند گشت.

وی یکی از مشکلات واحدهای تولیدی را در این جریان ،بدهی های معوقه اعلام کرد و تصریح کرد : وجود بدهی های معوق در برخی از واحدهای تولیدی به جهت سخت گیری هایی سیستم بانکی کشور و روش برخورد نادرستی که صورت گرفته موجب گردیده که امروز ، بسیاری از تولید کنندگان و متقاضیان تسهیلات امکان ارائه مدارک و مستندات مورد درخواست بانک هارا نداشته باشند در نتیجه این تسهیلات عملا برای این واحدها قابل جذب نیست.

وی اظهار داشت : هنگامی که بانک ها برای پرداخت تسهیلات از متقاضیان وثیقه ملکی و سهل البیع شهری در خواست می کنند و از سویی برای اختصاص تسهیلات شروطی چون بدهی های معوقه واحدها قطعا مورد نظر است، از این رو در شرایط کنونی این سوال مطرح می شود که تسهیلات جدید 30 هزار میلیارد تومانی دولت تا چه میزان به وضعیت واحدهای تولیدی کمک خواهد کرد ؟

وی افزود : اختصاص این رقم تسهیلات جدید ، بی شک به توان گردش مالی و صادراتی واحدهای تولیدی کمک خوبی خواهد کرد البته باید دقت شود که این منابع به موقع ، با سهولت و دقت پرداخت شود.

این فعال در حوزه صنعت کشور در ادامه با اشاره به اینکه امروز کسی که تسهیلات دریافت می کند همچون غریقی است که به هر مستمسکی متوصل می شود، اظهار داشت : متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی در سالهای اخیر به جهت افت توان مالی و کاهش سرمایه در گردش ،قادر به توسعه بازار نبودند ، در حالی که امروز با توجه به تسهیلات اختصاصی و عدم امکان باز پرداخت تسهیلات ،لازم است تا واحدهای تولیدی به دنبال توسعه بازار باشند.

خالقی با اشاره به راهکار موثر برای تامین سرمایه در گردش در قطعه سازی تاکید کرد : به عنوان مثال در بحش خودروسازی و قطعه سازی ، شرکتها همچنان نتوانستند به سمت بازارهای بین المللی حرکت کنند و به طوری که امروز بخش زیادی از تولیدات شرکتها به بازارهای داخلی محدود می شود.

وی گفت : در صورتی که قطعه سازان فضا را برای همکاری ها باز نموده با همتایان بین المللی جوینت شوند این جریان به توان مالی و افزایش سرمایه این بخش از صنعت کشور کمک موثری خواهد کرد .

وی اظهار داشت : متاسفانه افت توان مالی بسیاری از واحدها موجب گردیده که واحدهای قطعه سازی وابسته و گرفتار خودروسازان شوند ، چنانچه همچنان بخش زیادی از مطالبات معوقه قطعه سازان پرداخت نشده است.

وی گفت : امروز نحوه پرداخت مطالبات و قرارداد خودروسازان و قطعه سازان شرایط را برای واحدهای قطعه سازی بسیار سخت و دشوار نموده است از این رو هر گونه سرمایه گذاری خارجی و همکاری با همتایان بین المللی می تواند جریان فعالیت را برای شرکتهای قطعه سازی بهبود بخشد.

فهرست