اسدالله عسگر اولادی

هر صادرکننده‌ای مشمول وام نمی‌شود

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. هر صادرکننده‌ای مشمول وام نمی‌شود
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه گفت: روسیه صدور روادیدش را برای بخش توریسم تسهیل کرده اما همچنان برای بازرگانان و تجار ایرانی رفت و آمد به روسیه به سهولت امکان‌پذیر نیست.

اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: صادرکننده‌ای که قصد برنامه‌ریزی دائمی و بلندمدت برای فعالیت خود دارد باید رفت و آمدنش به مقاصد صادراتی‌اش آسان انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر کشورهای اروپایی به تجار راحت روادید می‌دهند اما کشوری مثل روسیه برای تجارو بازرگانان به آسانی روادید صادر نمی‌کند؛ هر چند وضعیت در بخش توریسم و رفت و آمد گردشگران به این کشور در حال انجام است اما رفت و آمد بازرگانان ما به روسیه راحت نیست.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، مشکل صدور روادید از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس هم وجود دارد و این کشورها روادید بلند مدت صادر نمی‌کنند و حتی امارات اعتبار روادیدی که برای ایرانیان صادر می‌کند ۳۰ تا ۶۰ روز برای یکبار ورود است.

عسگر اولادی همچنین درباره کاهش نرخ سود تسهیلات صادرات به ۱۱ درصد، اظهار کرد: این تصمیم جدید صندوق توسعه ملی در صورتی که وثیقه سنگین مطالبه نشود می‌تواند به بهبود و افزایش صادرات کمک کند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش در خصوص نحوه اعطای وام به صادرکنندگان گفت: باید بر اساس عملکرد صادرکنندگان به آن‌ها وام داده شود، نه اینکه هر کسی از راه رسید بتواند وام بگیرد باید حداقل معادل سه سال صادرات را در نظر بگیرند و بر اساس آن وام داده شود. اینکه کسی اصلا صادرات نداشته و می‌خواهد در آینده صادرات کند نباید شامل وام شود.

عسگر اولادی تصریح کرد که نباید نحوه اعطای وام به صادرکنندگان به شکل رانت درآید، بلکه باید بر اساس عملکرد و معدل کار صادرکنندگان وام داده شود.

فهرست