هزارمین ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک صادر شد

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. هزارمین ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک صادر شد
مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اعلام کرد: هزارمین ضمانت نامه این صندوق از ابتدای تاسیس، در آخرین روز خرداد ماه امسال برای یک واحد تولیدی در استان قزوین صادر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، «محمد حسین مقیسه» افزود: این صندوق در سال 1383 با مصوبه مجلس شورای اسلامی تاسیس شد و پس از تدوین اساسنامه، آیین نامه ها و فرایندها، نخستین ضمانت نامه خود را در سال 1386 صادر کرد.
وی گفت: هزارمین ضمانت نامه این صندوق که ضمانت نامه اعتباری سرمایه در گردش بوده، برای یک واحد تولیدی لوله اتصالات و مخازن کامپوزیتی مستقر در استان قزوین به ارزش 14 میلیارد ریال در آخرین روز خرداد ماه امسال صادر شد.
مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک همچنین افزود: این صندوق از سال 94 به بعد روند رو به رشدی را طی کرد و در سال 95 با رشد صدور ضمانت نامه، توانست کمکی خوبی به واحدهای تولیدی کوچک کند.
مقیسه بیان داشت: در طول مدت فعالیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک از ابتدای شروع به فعالیت خود تا پایان خرداد ماه 96، هزار ضمانت نامه به ارزش بیش از 4 هزار و 600 میلیارد ریال صادر شده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک ادامه داد: در 10 سال گذشته 285 فقره ضمانت نامه به ارزش هزار و 200 میلیارد ریال تمدید شده است.
مقیسه گفت: این صندوق تا سال 94 فقط با دو تا سه بانک همکاری اشت، اما با امضای تفاهم نامه با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، اکنون 18 بانک پذیرای ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک هستند.
وی اظهار داشت: تا سال 94 ، این صندوق فقط یک نوع ضمانت اعتباری صادر می کرد اما هم اکنون، انواع ضمانت نامه های شرکت در مناقصه و مزایده، ضمانت نامه حسن انجام کار، ضمانت نامه اعتبار خرید ، ضمانت نامه پیش پرداخت و… برای صنایع کوچک صادر می کند.
وی همچنین افزود: فرایند الکترونیکی کردن صدور ضمانت نامه های از سال 96 آغاز شده و فرایند صدور، کاملا بصورت الکترونیکی انجام می پذیرد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تاکید کرد: به دنبال اصلاح اساسنامه این صندوق هستیم تا بتوانیم خدمات و حمایت های بیشتری به واحدهای تولیدی کوچک ارائه دهیم.
مقیسه گفت: یکی از موارد پیشنهادی اصلاح اساسنامه این است که هم اکنون این صندوق 70 درصد اصل و سود تسهیلات را ضمانت می کند (در مناطق محروم تا 85 درصد)، اما پیشنهاد ما این است که بتوانیم 100 درصد تسهیلات برای صنایع کوچک را ضمانت کنیم.
وی افزود: با گسترش فعالیت ها و رشد صدور ضمانت نامه ها ، لزوم افزایش سرمایه صندوق لازم و ضروری است که امیدواریم در سال اشتغال و تولید با همراهی دولت و مجلس این مهم انجام شود.
به گزارش ایرنا، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک 35 ضمانت نامه از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت ماه امسال برای صنایع کوچک صادر کرده بود که در همسنجی با پارسال رشد 40 درصدی داشت.

فهرست