پیش‌بینی نایب رئیس اتاق بازرگانی درباره کاهش رشد اقتصادی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. پیش‌بینی نایب رئیس اتاق بازرگانی درباره کاهش رشد اقتصادی
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران معتقد است زمینه‌ها برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار فراهم نیست و سال آینده رشد اقتصادی پایین‌تری را نسبت به سال جاری تجربه خواهیم کرد.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو ایسنا، گفت: در حال حاضر زمینه‌ها برای حفظ رشد اقتصادی فراهم نیست، همه می‌دانیم که رشد اقتصادی امسال بیشتر نتیجه افزایش تولید و فروش نفت است.

وی ادامه داد: طبیعتا سال آینده در این بخش چنین جهشی امسال داشته‌ایم را نخواهیم داشت و باید ببینیم که کدام یک از بخش‌های اقتصادی دیگر می‌تواند رشد قابل توجهی داشته باشد و اینکه درصد اثر آن در کل تولید ناخالص داخلی ما چقدر می‌تواند باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان چگونگی تحقق رشد اقتصادی تصریح کرد: باید توجه کنیم که رشد اقتصادی از دو محل اتفاق می‌افتد؛ یکی از محل سرمایه‌گذاری و افزایش تولید و دیگری از محل بهره‌وری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر می‌تواند حاصل شود.

سلطانی اضافه کرد: امروز پایه‌گذاری لازم برای هیچ‌کدام از این دو روش در سال جاری یا در سال‌های قبل اتفاق نیفتاده است؛ بنابراین در همان میزان محدودی که سرمایه‌گذاری و به همان اندازه‌ای که به واسطه تغییرات عرفی و مرسوم بهره‌وری می‌توانیم بهره‌وری‌مان را افزایش دهیم، می‌توان انتظار رشد اقتصادی در سال بعد داشته باشیم.

وی درباره پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی سال آینده عنوان کرد: به نظر می‌رسد رشد اقتصادی سال بعد، از رشد اقتصادی امسال پایین‌تر باشد، شاید نهایت هنرمان این باشد که بتوانیم رشد اقتصادی را برای سال آینده بالای سه درصد نگه داریم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: البته برخی عوامل بیرونی مثل افزایش قیمت نفت می‌تواند تا حدی در رشد اقتصادی تاثیرگذار باشد اما افزایش قیمت نفت به میزانی که بتواند تغییر شگفتی در رشد اقتصادی داشته باشد برای سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود.

فهرست