کاهش 15 درصدی قیمت کالا در فروشگاه های زنجیره ای

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. کاهش 15 درصدی قیمت کالا در فروشگاه های زنجیره ای
معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید، فروشگاه های زنجیره ای به طور میانگین 15 درصد قیمت کالا را برای مصرف کنندگان کاهش داده اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «یدالله صادقی» امروز (دوشنبه) در نخستین گردهمایی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای که در اتاق اصناف تهران برگزار شد، گفت: مصرف کنندگان از فروشگاه های زنجیره ای نسبت به خرده فروشان سنتی استقبال کرده اند.
وی با بیان اینکه اختلاف نظر جدی درباره لزوم توسعه فروشگاه های زنجیره ای میان دولت و اصناف وجود ندارد، افزود: دیدگاه صنعت نیز توسعه این مجموعه ها است.
صادقی رساندن فروشگاه های زنجیره ای به جایگاه مناسب خود را برای تولیدکننده سودمند دانست و افزود: در سال های پس از انقلاب، فروشگاه های زنجیره ای رشد مطلوبی نداشتند، اما در سال های اخیر رشد آنها چشمگیر بوده است.
صادقی تاکید کرد: با توجه به مزایای فروشگاه های زنجیره ای در دولت، به این نتیجه رسیدم که اتحادیه این فروشگاه ها تشکیل شود تا با برنامه ریزی به نقطه مطلوب خود برسند.
وی کاهش قیمت کالا را از رئوس سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: اقتصاد ایران باید بتواند خود را به روز کرده و در موقعیت مناسب و قدرت کافی نگهدارد تا در برابر تکانه های اقتصادی ضربه نبیند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی دیگر از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی را سهم بری همه افراد در زنجیره تامین و توزیع اقتصاد بیان کرد و گفت: باید تلاش کنیم فاصله قیمت از تولید تا مصرف به حداقل برسد و همزمان تولیدکننده امکان برنامه ریزی بلندمدت تر برای خود داشته باشد.
صادقی با اشاره به لزوم افزایش سهم فروشگاه های زنجیره ای در نظام توزیع افزود: سند توسعه این فروشگاه ها نیز با توجه به تصویر موجود و تصویر مطلوب آنها در حال تنظیم است.
وی به چالش های توسعه فروشگاه های زنجیره ای اشاره کرد و گفت: یکی از این چالشها مقاومت با توسعه آنها به ویژه در شهرستان ها و سنتی بودن کسب و کارها است، در حالی که فروشگاه های کوچک بهره وری کمتری نسبت به فروشگاه های زنجیره ای دارند بنابراین قیمت نهایی آنها برای مصرف کنندگان بالاتر است.
صادقی، شفافیت اطلاعات را از دیگر مزایای فروشگاه های زنجیره ای عنوان کرد و افزود: باید تصمیم های لازم اتخاذ و مشخص شود کدام اعداد برای جلوگیری از فرار سرمایه محرمانه باقی بماند و کدام اعداد برای برنامه ریزی تولیدکنندگان منتشر شود چرا که مبنای اقتصاد دانش بنیان شفافیت اطلاعاتی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از خواسته های دولت را داشتن اتحادیه هایی با تفکر، عملکرد و صورت جلسات علمی و دانش بنیان دانست و افزود: این موضوع مهم در فعالیت اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای محقق شده است که جای قدردانی دارد.
وی تصریح کرد: برای فائق آمدن بر چالش های موجود در زمینه فروشگاه های خرده فروشی به جای در مضیقه قرار دادن آنها، باید تسهیلات لازم را برای به روز کردن کسب و کار ارایه دهیم.
صادقی از اعضای اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای خواست برای توسعه فعالیت های خود در استان ها با همکاران وزارت صنعت در استان ها و نمایندگان استانداری همکاری کنند.

فهرست