گام جدید دولت در حمایت از تولید داخلی

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. گام جدید دولت در حمایت از تولید داخلی

دبیر هیأت دولت اعلام کرد: در جلسه دیروز(یکشنبه) هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌منظور حمایت از تولید داخلی، تعداد 114 قلم کالا که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، به فهرست کالاهایی که برای دستگاه‌های دولتی به‌صورت مستقیم یا با واسطه پیمانکاران خرید آن‌ها از خارج ممنوع شده است، افزوده شد.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی، با اعلام این مطلب اظهار کرد: در سال‌های اخیر در دو مصوبه 183 و 181 کالای خارجی نیز مشمول ممنوعیت خرید شده بودند که با احتساب آن‌ها خرید 476 قلم کالای خارجی برای دستگاه‌های اجرائی به هر عنوان ممنوع بوده و ملزم هستند که از کالای داخل استفاده کنند.

وی ادامه داد: در خصوص بخش خصوصی نیز علی‌رغم پیشنهاد دولت مبنی بر اعمال برخی محدودیت‌ها در خرید کالای خارجی، مجلس شورای اسلامی صرفا ابزار تعرفه را مورد تائید قرار داد و به این ترتیب اگر برخی از کالاهای خارجی در بازار مشاهده می‌شوند، مشروط به این‌که از مسیر قانونی وارد شده باشند، با اعمال تعرفه مورد تصویب انجام شده است. و نیز در خصوص مواردی‌که از مسیر قاچاق به کشور وارد می‌شوند، در دو سال اخیر با تجهیز گمرکات به ابزارهای کنترلی و افزایش مراقبت‌ها و تلاش پیگیر کلیه دستگاه‌های مسوول میزان قابل‌توجهی از حجم قاچاق در کشور کاسته شده است.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که در این مرحله نیاز به سطحی از تعهد اجتماعی در میان مردم هستیم که از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند و این مجال را در اختیار واردکنندگان کالاهای خارجی برای افزایش واردات نگذارند.

دبیر هیأت دولت تاکید کرد: هیچ‌گاه تولید داخل در هیچ کشوری بدون برخورداری از حد معین و مشروطی از حمایت قانونی و اجتماعی رشد نکرده است و در این مرحله لازم است که مردم شریف و فهیم ایران با دست رد به تولیدات خارجی در عمل و همگام با دولت و مجلس از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند.

فهرست