رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران : افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان درصورت ایجاد شبکه بین صنایع با شرکت‌های دانش‌بنیان

  1. خانه
  2. Uncategorized
  3. رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران : افزایش شرکت‌های دانش‌بنیان درصورت ایجاد شبکه بین صنایع با شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران؛ به نقل از عصر مالی:احسان پیری، رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران درخصوص وضعیت فعلی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت، اظهار کرد: حدود ۱۲ سال است که شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنعت و اقتصاد به عنوان المان‌های تحول آفرین در عرصه‌های مختلف مورد توجه واقع شده‌اند.

او افزود: کشور آلمان توانسته جایگاه ویژه‌ای را در حوزه محصولات دانش‌بنیان به خود اختصاص دهد، همچنین در حوزه منطقه‌ای نیز دولت امارات در حوزه مذکور سرمایه‌گذاری قابل توجهی را انجام داده است.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران بیان کرد: در حوزه صنایع دانش‌بنیان باید به شبکه‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان با صنایع توجه شود، زیرا در صورت شکل‌گیری بستر‌های لازم علاوه بر افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد بهبود روابط بین صنایع با شرکت‌های دانش‌بنیان نیز خواهیم بود.

پیری گفت: همچنین در صورت ایجاد شبکه‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان با صنایع سه پارامتر شکل خواهد گرفت، نخست صنایع باید تعریف درستی از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشند تا بتوانند جایگاه ویژه‌ای را به آنها اختصاص دهند.

او ادامه داد: دومین موضوع، مربوط به تامین زیرساخت‌های لازم و تامین مالی می‌شود که از 10 سال گذشته تا کنون در این‌باره نیز اتفاقات مثبتی رخ داده است.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران تصریح کرد: خوشبختانه با حضور شرکت‌هایی تحت عنوان شتاب دهنده وابستگی شرکت‌های دانش‌بنیان به بانک‌ها در راستای درفت وام کاهش یافته که این مسئله در آینده نکات مثبتی را در پی خواهد داشت.

پیری افزود: اگر مسئولان به دنبال افزایش کمی شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، باید توجه ويژه‌ای به صادرات داشته باشند.

او تاکید کرد: مدیران صنایع نیز می‌توانند با کمک از شرکت‌های دانش‌بنیان ارزش افزوده لازم را به محصول خام خود در راستای حرکت به سمت انتهای زنجیره تولید اضافه کنند.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران بیان کرد: نکته سوم به بین المللی شدن شرکت‌های دانش‌بنیان و تاثیر ورود آنها به زنجیره‌های ارزش جهانی صنایع و بخش های کلیدی بازمی‌گردد.

پیری تصریح کرد : در صورت اجرای سه پارمتر مذکور، شرکت‌های دانش‌بنیان آمادگی لازم به منظور اشتغال‌زایی، افزایش ارزآوری و سایر موارد را خواهند داشت.

او گفت: در بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح دنیا افراد با ملیت‌های متعددی درحال کارکردن هستند، زیرا برای توسعه صنایع دانش‌بنیان باید با سایر کشورها ارتباط داشت، متاسفانه امر مذکور در کشور ما به سبب وجود تحریم‌های بین المللی و بسیاری از موارد امکان پذیر نیست.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران بیان کرد: اکنون علاوه بر تحریم‌های بین المللی، تعداد کثیری از توليدكنندگان درگیر تحریم‌های داخلی نیز هستند.

پیری تصریح کرد: برخی مناطق در کشور هستند که در زمره مناطق آزاد قرار می‌گیرند به همین خاطر بهتر است تعداد کثیری از شرکت‌های دانش بنیان در این نقاط فعالیت داشته باشند تا متخصصان خارجی در ورود یا خروج از کشور با مشکلات متعدد مواجه نشوند. در کنار آن، به منظور توسعه روزافزون صنایع دانش بنیان، باید شرایط برای حضور اشخاص متخصص خارجی در کشور تسهیل‌ شود.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران در خصوص وضعیت فروش صنایع تا پایان امسال، گفت: باتوجه به جنگ اوکراین و روسیه موقعیت بسیار مناسبی به منظور افزایش ارزآوری از سوی برخی صنایع اعم از معدنی، انرژی و سایر به وجود آمده است.

پیری در خصوص بحث وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی، بیان کرد: مسئولان در صورتی از بحث وضع عوارض بر صنایع نتیجه مثبت خواهند گرفت که بسترهای لازم به منظور ایجاد زنجیره ارزش برای صنعتی که قرار است از آن مالیات اخذ شود از قبل مهیا کرده باشند.

رئیس هیات مدیره خانه صمت جوانان ایران در پایان در مورد مشکلات صنعت و معدن، گفت: تازمانی که آمایش سرزمین به درستی پیش نرود و برنامه‌های اصولی تنظیم نشود مشکلات همچنان باقی خواهد ماند.

فهرست