طلای جهانی در معرض کاهش بیشتر قیمت

  1. خانه
  2. اخبار
  3. اخبار ویژه
  4. طلای جهانی در معرض کاهش بیشتر قیمت
دورنمای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در ماه جاری باعث شد کارشناسان وال استریت در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری بدبین باشند در حالیکه سرمایه گذاران همچنان خوش بین مانده اند.

به گزارش ایسنا، به گفته کوین گریدی، رییس فونیکس فیوچرز، دورنمای افزایش نرخهای بهره از روز دوشنبه تغییر چشمگیری کرده و احتمال افزایش نرخها در نشست اواسط مارس بانک مرکزی آمریکا از حدود ۳۰ درصد در روز دوشنبه به حدود ۸۲ درصد صعود کرده است.

در نتیجه اکثر کارشناسان وال استریت که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند، پس از چهار هفته متوالی خوش بینی به رشد قیمت طلا، برای هفته جاری نظرشان منفی شد.

در نظرسنجی طلای کیتکو برای هفته جاری، ۲۱ تحلیلگر و معامله‌گر شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر یا ۵۷ درصد کاهش قیمت طلا و ۷ نفر یا ۳۳ درصد افزایش قیمت این فلز را پیش بینی کردند در حالیکه ۲ نفر یا ۱۰ درصد هم نسبت به جهت حرکت طلا نظری نداشتند.

در این بین، ۹۸۴ سرمایه گذار در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۵۶۶ نفر یا ۵۸ درصد انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند در حالیکه ۲۶۴ نفر یا ۲۷ درصد کاهش قیمت این فلز را پیش بینی کردند و ۱۵۴ نفر یا ۱۶ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی کیتکونیوز برای هفته گذشته، ۶۵ درصد از کارشناسان وال استریت و ۶۸ درصد از سرمایه گذاران افزایش قیمت طلا در هفته گذشته را پیش بینی کرده بودند که پیش بینی درستی از آب درنیامد. طلا در معاملات روز جمعه پس از سخنرانی رییس بانک مرکزی آمریکا که احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست ماه جاری این بانک را تقویت کرد، اندکی کاهش پیدا کرد و به پایین‌ترین سطح در دو هفته و نیم اخیر رسید. هر اونس طلا برای تحویل در آوریل در بازار نیویورک آخرین بار ۶.۴۰ دلار یا ۰.۵ درصد کاهش نشان داد و در ۱۲۲۶.۵۰ دلار بسته شد. این فلز برای کل هفته حدود ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرد که نخستین کاهش هفتگی پس از چهار هفته رشد متوالی بود.

به گفته آدام باتن، تحلیلگر ارز در وب سایت فارکس لایو، رشد ارزش دلار و سیگنال بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخهای بهره دلایلی هستند که قیمت طلا را در معاملات هفته جاری تحت فشار منفی قرار خواهند داد.

آدریان دی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی به کیتکونیوز گفت: بازار طلا تاکنون به هیچ وجه روی افزایش نرخها در مارس حساب نمی کرد و به همین دلیل ممکن است با کاهش قیمت بیشتری روبرو شود اما پس از آن بهبود خواهد یافت.

به گفته اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک کپنهاگ، در دو مورد قبلی پیش از افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، طلا ضعیف شد و تنها پس از افزایش نرخها بود که مجددا رو به افزایش گذاشت و این بار هم ممکن است چنین وضعیتی مشاهده شود.

شرکت INTL FCStone انتظار دارد طلا در کوتاه مدت تحت فشار منفی باقی بماند اما با وجود اینکه اظهارات جانت یلن انتظارات بازار برای افزایش نرخها در آینده نزدیک را تقویت کرد، بر این باور است که این فلز حرکت نزولی محدودی خواهد داشت. ادوارد مایر، تحلیلگر مستقل کالا در این شرکت در یادداشتی نوشت: اگر به عملکرد طلا در پنج روز معامله اخیر نگاه کنیم، طلا کاهش چندانی نداشته است که نشان می دهد این فلز همچنان از حمایت صندوقهای سرمایه گذاری برخوردار است. بعضی از سرمایه گذاران علت کاهش قیمت طلا را به افزایش تقاضا برای داراییهای پرریسک مانند سهام که به دلیل بهبود دورنمای سلامت اقتصاد جهانی و سخنرانی مثبت دونالد ترامپ در برابر کنگره بوده است، نسبت داده اند. عوامل مذکور به جذابیت سرمایه گذاری در طلا که دارایی امن در شرایط بی ثباتی است، لطمه زدند.

طلا به افزایش نرخهای بهره آمریکا فوق العاده حساس است زیرا نرخهای بالاتر، هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را افزایش دهد و جذابیت سرمایه گذاری در آن را کمتر می کند و در مقابل از ارزش دلار پشتیبانی می کند.

فهرست